english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vstup na území ČR

(Archivní článek, platnost skončena 08.04.2022.)

Podmínky  vstupu z Austrálie a Nového Zélandu ( země mimo EU):
1) předložení vyplněného příjezdového formuláře
2) prokázat se platným očkovacím certifikátem nebo předložit PCR test
3) neočkované osoby absolvují test na území ČR mezi 5. a 7. dnem od vstupu

 Neočkovaní cizinci mohu do ČR cestovat  z Austrálie pouze za účelem nezbytných cest. Z Nového Zélandu není  účel cesty pro cizince omezen


 Australské  a  NZ  mezinárodní certifikáty o očkování  s QR kódem jsou na seznamu uznávaných certifikátů.

 Certifikát o očkování platí pouze 270 dní od poslední dávky, při očkování 3. dávkou je platnost certifikátu neomezená.

Více informací  naleznete na stránkách Ministerstva vnitra.

 Případně na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.


Povinností pro příjezd:

Detaily opatření návratu do České republiky naleznete zde

Příjezdový formulář:

Cestující z těchto zemí musí před cestou do ČR oznámit svůj příjezd krajské hygienické stanici příslušné podle místa bydliště, a to vyplněním Příjezdového formuláře, i potvrzení o jeho vyplnění předložit na vyžádání hraniční kontrole. 

PCR/ Antigenní testy  nebo potvrzení o očkování:

Před vstupem na území ČR ze zemí mimo EU veřejnou dopravou  cestující musí disponovat písemným  PCR ( max. 72 hodin  od odběru) testem  nebo antigenním testem ( max. 24 hodin od odběru nebo předložit uznávaný certifikát o očkování nebo prodělaném covidu.

Dopravci neumožní přepravu cestujícím, kteří nepředloží test na přítomnost SARS-CoV-2 (nebo potvrzení o očkování) a příjezdový formulář.

Pro neočkované osoby platí po vstupu na území ČR platí povinnost podstoupit v rozmezí 5. až 7. dnem RT-PCR test na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2.

Výjimky platí pro: 
· očkované osoby (s ukončeným očkováním + 14 dní) a osoby s prodělaným onemocněním COVID-19, bez nutnosti testů, pouze s příjezdovým formulářem,
· děti do dovršení věku 12 let, bez nutnosti testů a příjezdového formuláře. 

Podrobné informace k výjimkám naleznete ZDE.

Australské  mezinárodní certifikáty o očkování a  mezinárodní  certifikáty Nového Zélandu o očkování jsou v České republice uznávány (více informací zde).

Certifikát o očkování nesmí být starší než 270 dní (počítá se doba od poslední dávky).  V případě očkování 3. dávkou ( boosterem) je platnost certifikátu neomezená.

Neočkovaní cizinci mohou do České republiky cestovat  z Austrálie pouze za účelem nezbytných cest. Z Nového Zélandu není  účel cesty pro cizince omezen.

Opatření se vztahují na osoby nad 12 let.

Podrobné informace, včetně jednotlivých výjimek z povinnosti předložit negativní test naleznete na  webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí zde

Testem na stanovení přítomnosti viru SARS-CoV-2 se rozumí:

a) antigenní test, který není starší než 24 hodin od data provedení, a to formou písemného potvrzení poskytovatele zdravotních služeb, nebo  certifikátu o testu, který je vydáván podle nařízení EU o digitálním COVID certifikátu;

b) RT-PCR testu, který není starší než 72 hodin od data provedení,  a to formou písemného potvrzení akreditované laboratoře, nebo certifikátu o testu, který je vydáván podle nařízení EU o digitálním COVID certifikátu; 

 Test musí být v písemné formě. Nepostačí však výsledek testů zasílaný formou sms.

Přestože pro mnoho osob platí výjimky z předložení negativního testu, důrazně však doporučujeme ověřit  u přepravní společnosti, zda tento test nebude vyžadován pro odbavení, případně pro zemi tranzitu! To platí i pro povinnost očkování (např. Singapore airlines).

Na základě potvrzení o absolvovaném očkování vydaným australskými/NZ úřady  je  v České republice možné též nechat vystavit národní očkovací certifikát.  Národní očkovací certifikát vystavují v České republice  poskytovatelé očkování.  Více informací např. zde

Osobám ze zahraničí poskytuje Ministerstvo zdravotnictví informace ke koronaviru na telefonním čísle: +420 226 20 1221.  Dále doporučujeme webové stránky Ministerstva zdravotnictví ke koronaviru zde.

K podmínkám vstupu do České republiky zřídilo Ministerstvo vnitra informační linku: + 420 974 801 801

Vzhledem k zařazení Austrálie na seznamu zemí z vysokým rizikem(červená barva) je činnost vízového úseku na Generálním konzulátu v Sydney je od 17.1.2022 omezena!

Nový Zéland je nadále na seznamu zemí s nízkým výsketem koronaviru.