english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

!Aktualizace - COVID 19 - Platnost cestovních pasů pro podání žádosti o nový cestovní pas

(Archivní článek, platnost skončena 31.07.2022.)

Vzhledem k  dlouhotrvajícím covidovým restrikcím  v Austrálii a na Novém Zélandu,  je českým občanům, jimž  platnost cestovního pasu skončila po 1. březnu 2020, umožněno požádat o  nový cestovní pas na GK Sydney nebo VV Canberra bez nutnosti předložení osvědčení o státním občanství. 

Občanům, kterým v období od vyhlášení nouzového stavu v ČR, tj. po 1. březnu 2020, vypršela platnost  cestovního pasu, bylo na základě rozhodnutí Ministerstva vnitra povoleno žádat o nový cestovní pas na GK Sydney a VV Canberra bez toho, aniž by museli předkládat aktuální osvědčení o státním občanství. 

Pokud Vám v uvedené době (po 1.3.2020) skončila platnost  pasu, doporučujeme podání žádosti o vydání nového cestovního pasu neodkládat. Termín pro předložení takových žádostí je  nyní  stanoven  nejpozději do 31.  července 2022.  Jedná se však o opatření prozatímního charakteru. Vzhledem k uvolnění opatření se předpokládá, že se jedná o POSLEDNÍ PRODLOUŽENÍ DOBY!

Českým občanům, kteří  nemají platný cestovní doklad pro cestu do Austrálie na Generální konzulát v Sydney (zejména v případě cest z Nového Zélandu), bude vystaven jednorázový náhradní cestovní průkaz pro cestu za účelem podání žádosti o nový doklad. Generální konzulát umožní přijímání žádostí o nové cestovní doklady v případě potřeby i mimo úřední hodiny. 

Informace k vydávání cestovních pasů naleznete zde

S žádostí o náhradní cestovní doklad nás prosím kontaktujte na  emailové adrese:  consular_sydney@mzv.cz.