english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ověřování dokumentů

Zde naleznete informace o možnostech různých druhů ověření (ověření podpisu, kopie, překladu atd.)

Generální konzulát České republiky v Sydney a všechny honorární konzuláty v Austrálii a na Novém Zélandu jsou oprávněny provádět ověřování kopie, překladu, podpisu, uznání podpisu za vlastní a ověření pravosti podpisu a úředního razítka.

1. OVĚŘENÍ KOPIE

Je třeba předložit originál dokumentu a kopii, jejíž správnost bude následně ověřena. Poplatek činí 300 Kč v přepočtu na AUD, pro účely zápisu do Zvláštní matriky Brno prostřednictvím K Sydney 150 Kč. Není-li listina určena pro použití v České republice, může žadatel požádat o ověřovací doložku též v jazyce anglickém.

Důležité upozornění Zásadně se neověřuje kopie občanského průkazu, vojenského průkazu, cestovního pasu ani jiného průkazu, vkladní knížky, šeku, losu, sázenky, geometrického plánu, rysu a technické kresby.

2. OVĚŘENÍ PODPISU

Lze provést pouze za osobní přítomnosti žadatele po předložení platného dokladu s jeho fotografií a podpisem.  Upozorňujeme, že ověření lze  provést pouze na jméno, které je uvedeno na dokladu, který žadatel předložil.   Při předložení cizozemských dokladů (například australský řidičský průkaz) je možné uvést do ověřovací doložky pouze jméno bez diakritiky.   Žadatelům tedy doporučujeme, dostavit se s platným českým dokladem totožnosti.

Poplatek činí 250 Kč v přepočtu na AUD ze ověření jednoho podpisu, ověření podpisu na některých listinách není zpoplatněno. Bližší informace sdělí Generální konzulát České republiky v Sydney.

3. OVĚŘENÍ PŘEKLADU

Ověření překladu předloženého žadatelem, nejčastěji z anglického jazyka do  jazyka českého. Poplatek činí 300 Kč v přepočtu na AUD za jednu stranu překladu, pro účely zápisu do Zvláštní matriky Brno prostřednictvím Generálního konzulátu v Sydney 150 Kč. Není-li listina určena pro použití v České republice, může žadatel požádat o ověřovací doložku též v jazyce anglickém.

4. UZNÁNÍ PODPISU ZA VLASTNÍ

Lze provést pouze za osobní přítomnosti žadatele po předložení platného dokladu s jeho fotografií a podpisem. Poplatek činí 250 Kč v přepočtu na AUD.

Pozn: výše poplatků se může měnit v závislosti na aktuálním směnném kurzu Kč k AUD. Aktuální přehled výše poplatků naleznete zde.

5. OVĚŘENÍ PRAVOSTI PODPISU A ÚŘEDNÍHO RAZÍTKA (SUPERLEGALIZACE)

Generální konzulát České republiky v Sydney ověřuje pravost podpisu a razítka ministerstev zahraničních věcí států jižního Pacifiku.


V případě australských a novozélandských dokumentů, resp.dokumentů vydaných některými státy jižního Pacifiku ( Fidži, Marshallovy ostrovy, Niue, Tonga, Západní Samoa), není superlegalizace potřebná.  Dokumenty lze použít v ČR po jejich ověření Apostilou na příslušném úřadě cizího státu. ( zpravidla Ministerstvo zahraničních věcí)

6. ÚŘEDNÍ DOKUMENTY VYDANÉ  V ZAHANIČÍ (V Austrálii nebo na Novém Zélandua dalších zemí)

Český konzulát nazajišťuje  ověření cizích veřejných listin  Apostilou a je třeba se obrátit na příslušné úřady ve státě, který listinu vydal.

Informace o zajištění APOSTILY  na cizích veřejných listinách neleznete zde:

AUSTRÁLIE  -  viz ZDE

NOVÝ ZÉLAND - viz ZDE