english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Karel Čapek v Sydney

Konzulát ČR v Sydney ve spolupráci s University of Sydney uspořádal dne 7.8.2015 k 125.výročí narození Karla Čapka panelovou diskusi pod názvem „Roboti: nedokončená revoluce“ (Robots: the unfinished revolution). Do Velkého sálu nejstarší sydneyské university přišlo na 250 zájemců z řad studentů, vědců, krajanů, diplomatů atd. Na začátku si mohli prohlédnout výstavu z dílny Památníku Karla Čapka o jeho životě a díle. K dispozici byly i katalogy výstavy a anglické vydání hry RUR.

Na úvod prof. John Keane představil panelisty a uvedl publikum do tématu. Poukázal na aktuálnost Čapkových apelů i konference. Před několika dny tisícovka světových vědců podepsala výzvu k ukončení vývoje zbraní řízených umělou inteligencí.  Filmy žánru sci-fi by se pomalu mohly stávat skutečností. Ale vraťme se na úplný začátek, ke vzniku slova robot.

Výstava (foto: M.Černý)

Výstava (foto: M.Černý)

Za českou stranu nejprve promluvila s příspěvkem o Karlu Čapkovi Tereza Todorová, badatelka  z Památníku Karla Čapka na Strži.  Zdůraznila jeho občanskou angažovanost i přínos pro světovou literaturu, jeho dílo bylo přeloženo do více jak padesáti jazyků, sedmkrát byl nominován na Nobelovu cenu, stál u zrodu sci-fi literatury. Hra RUR (Rossum´s Universal Robots) obsahující slovo robot Čapka katapultovala na světové kulturní výsluní, v roce 1925 se hrála dokonce i v Melbourne.  Čapek se stal kulturním vyslancem mladého Československa. Tereza Todorová podtrhla Čapkův důraz na člověka a základní lidské hodnoty, nikoli na fascinaci technikou a technickým pokrokem.

T.Todorova (foto:M.Černý)

T.Todorova (foto:M.Černý)

Doc.Ivan M.Havel z Centra pro teoretická studia při Karlově Universitě a Akademii věd a šéfredaktor vědeckého časopisu Vesmír se ve svém vystoupení zabýval právě fascinací člověka technikou a snahou člověka o vytvoření své věrné kopie. Dotkl se také RUR a jeho různých adaptací. Publiku představil historický vývoj robotiky i filosofické otázky, které si vědci (tak jako Čapek před sto lety) musejí klást. Technika a pokrok mají sloužit člověku k poznání sebe sama.

Ivan M.Havel (foto:M.Černý)

Ivan M.Havel (foto:M.Černý)

Za australskou stranu vystoupila původním povoláním umělkyně Mari Velonaki, zakladatelka Laboratoře kreativní robotiky na Universitě Nového Jižního Walesu. Představila své umělecké instalace inspirované roboty. Dále se podělila o poznatky z oboru tzv.sociální robotiky – v současnosti vyvíjí roboty s lidskou tváří, kteří mohou fungovat např. jako společníci pro seniory. Jde o nové rozvíjející se pole v robotice kombinující několik vědních oborů včetně psychologie.

Fabio Ramos z domácí University of Sydney z Fakulty strojírenství a informačních technologií, kde vede Robotics learning and Reasoning Group, se podělil s publikem o poslední novinky v umělé inteligenci z technického hlediska. Jeho pracoviště vyvíjí roboty široce využitelné v zemědělství. Otázkou příštích 10 let má být provoz samořídících automobilů. Na závěr byl prostor pro otázky z publika.

Fabio Ramos (foto: M.Černý)

Fabio Ramos (foto: M.Černý)

Konference splnila vysoká očekávání organizátorů. Připomínka Čapkova odkazu a překotný technologický vývoj počátku 21.století všechny přítomné donutil k zamyšlení o našem přetechnizovaném stylu života. Cílem K Sydney bylo zajímavou formou propojit postavu a odkaz významné české osobnosti (téměř neznámé v Austrálii) s trendy současnosti. Kombinací kultury, vědy, výběrem hostů i spojením s prestižní místní universitou se konzulátu podařilo prezentovat ČR na velmi vysoké úrovni.

Tereza Todorová vystoupila ještě v sobotu 8.8.2015 v České a slovenské škole s programem Karel Čapek dětem. Nejprve děti Tereze ukázaly své výtvory - papírové Dášeňky - a pak Tereza povídala zejména o rodinném zázemí, dětství malého Karla, jeho silném vztahu k bratru Josefovi, o školních létech, o jeho cestách po Evropě a koníčcích (zahrada, kaktusy, fotografování, zvířata). Připomněla všechny dětské knihy obou bratří a ukázala dětem 2. vydání Devatero pohádek. Děti vyprávění pozorně poslouchaly, nejvíce se jim líbila pasáž o zlobivém školákovi, který měl trojku z pravopisu a škrábal jako kocour, a i přesto se stal slavným spisovatelem. Po přestávce bylo připraveno pro dospělé publikum promítání dokumentu o Karlu Čapkovi s následnou diskusí. Díky pozvánce Terezy Todorové řada dětí i dospělých při příští návštěvě ČR zavítá na Památník ve Strži.

Škola (foto:M.Černý)

Škola (foto:M.Černý)

Doc.Ivan M.Havel poskytl živý rozhovor rádiu SBS den před konferencí. Ze samotné konference byla natočena rádiem SBS reportáž. Viz sbs.com.au/czech

Více fotografií najdete na facebooku konzulátu.

Touto akcí se se Sydney a s krajany rozloučila po téměř čtyřletém působení na konzulátu vicekonzulka Šárka Ponroy Vamberová.

přílohy

Příspěvěk T.Todorové o Čapkovi 59 KB DOC (Word dokument) 12.8.2015