english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: AU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika posílá pomoc ničené Austrálii. MZV poskytne dva miliony korun

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček rozhodl dne 8. ledna 2020 o zaslání finanční humanitární pomoci Austrálii ve výši 2 mil. Kč na zmírnění dopadů ničivých požárů.

Českou humanitární pomoc dle doporučení australského ministerstva zahraničí dostanou záchranné a krizové složky v postižených oblastech. Konkrétní využití dojedná české velvyslanectví v Canbeře, které také průběžně sleduje potřeby našich krajanů. „Zejména chceme podpořit lidi, kteří přišli o přístřeší, ověříme též možnosti podpory protipožární ochrany,“ uvedl ministr Petříček.

MZV nadále zůstává v kontaktu s australskými partnery ohledně případné další pomoci. Velvyslanectví ČR v Canbeře mj. zprostředkovalo nabídku pražské ZOO na vyslání expertů na obnovu chovu ohrožených zvířat.

Česká republika zároveň svou pomoc úzce koordinuje s Evropskou komisí a členskými státy EU. Společně pomáháme Austrálii při mapování hořících území i při podpoře lidí, kteří vlivem požárů přišli o své domovy. Výhledově podpoříme také dlouhodobější obnovu přírody a krajiny a opatření, která by měla snížit rizika opakování tak rozsáhlé katastrofy.