english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kniha Češi a Slováci v Austrálii v 1. polovině 20. století a jejich účast ve světových válkách

Kniha PhDr. Pavla Kreisingera Ph.D. z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci se dostává do Austrálie, díky nakladatelství Academia, kde kniha v roce 2018 vyšla.

Monografie se věnuje československým krajanům pobývajícím v Austrálii za první i druhé světové války. Zachycuje válečné osudy Čechoslováků, kteří na vzdálený kontinent odcestovali v době předválečné či meziválečné, ale také těch, kteří se zde ocitli až po Mnichovu nebo po 15. březnu 1939 – mezi ně patřili především českoslovenští Židé. Na základě domácích i zahraničních archivních pramenů kniha popisuje, v jakém rozsahu se naši občané v Austrálii účastnili akcí na podporu prvního (1914–1918) a hlavně druhého (1939–1945) zahraničního odboje, včetně náboru do československé vojenské jednotky na Středním východě nebo účasti Čechoslováků přímo v australské armádě. Přispívá tak k dosud poměrně málo prozkoumané oblasti, již přitom rozhodně stojí za to věnovat další pozornost. Značná část knihy se věnuje prvním diplomatickým zastoupením Československa v Austrálii. 

Kniha bude k dispozici v krajanských klubech a sdruženích v celé Austrálii, s podpisem autora. Přejeme příjemný čtenářský zážitek.

Rozhovor P. Kreisingera UPOL

Češi a Slováci Kniha 3

 

Češi a Slováci Kniha 2