english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přijetí ministra zahraničí Nového Zélandu

(Archivní článek, platnost skončena 25.04.2016 / 02:20, úvodní stránka 03.10.2014 / 03:03.)

První místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg přijal dne 25. 4. 2013 v Černínském paláci ministra zahraničních věcí Nového Zélandu Murraye McCullyho.

Oba partneři probrali možnosti dalšího rozvoje česko-novozélandských vztahů a zvláště podpory vzájemného obchodu, kde vozy Škoda či letištní systémy pardubické firmy ERA jsou příklady úspěchů, které české firmy dosáhly v této vzdálené zemi. K podpoře vzájemného obchodu a investic, prosazování zájmů ČR a pomoci českým občanům by měly přispět nově ustavovaná Česko-novozélandská obchodní asociace v Aucklandu a nový Honorární konzulát, který Česká republika otevřela v polovině března 2013 v Queenstownu.

Ministr Schwarzenberg svého partnera upozornil na problém neuznávání českých řidičských průkazů občanů ČR dlouhodobě žijicích na Novém Zélandě. Oba ministři se dohodli, že zahájí proces vedoucí k jejich uznávání.

Ministři zvážili možnosti pro podporu kulturních styků, kdy mezi slavné umělce Nového Zélandu mimo jiné patří z Plzně pocházející malíř Bohumír Lindauer, proslavený malbami maorských náčelníků.

Prodiskutovány byly aktivity České republiky a Nového Zélandu v oblasti lidských práv, další záměry obou zemí v Afghánistánu a prudce se rozvíjející Asii a také v Tichomoří, kde má Nový Zéland zvláště bohaté zkušenosti.