english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Matthew Venables
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Promítání filmu Art of Dissent v Sydney

Dne 14. května 2021 proběhlo v Art Gallery of New South Wales promítání dokumentu Art of Dissent. Film je vynikajícím dokumentem o umění československého disentu v předrevoluční době, který ukazuje doposud nepublikované filmové záběry československé a otatních televizí z 60. – 90. let. Hlavními představiteli „umění disentu“ v dokumentu jsou Václav Havel, Marta Kubišová a The Plastic People of the Universe; film nicméně ukazuje i obecné dobové trendy v umění oficiálním i neoficiálním jak ve světě, tak v Československu a prostřednictvím vynikajících komentátorů (např. Jacqua Rupnika, Timothy Garton Ashe, Michaela Žantovského, Tomáše Halíka a dalších) zachycuje i vývoj politické situace v Československu od roku 1968 do 90. let.

Myšlenka natočení filmu Art of Dissent vznikla na konferenci, kterou při 50. výročí srpnových událostí organizovala v roce 2018 University of Nebrasca (režisérem je James Le Sueur, který na této univerzitě působí). Na jeho vzniku se podílelo bezpočet osobností, včetně ředitele Knihovny Václava Havla Michaela Žantovského, producentky Mariany Čapkové a rovněž paní Aleny a Ivany Jiráskových ze Sydney. Na vzniku filmu se podílela i Česká televize.

Film doposud získal množství mezinárodních ocenění. Světovou premiéru měl film na Rhode Island International Film Festival (Social Spotlight Award), další ceny získal na Big Apple Film Festival v New Yorku (Best Feature Documentary), na Karama Human Rights Festival v Ammanu (Feather Award for the Best Documentary Film) a dalších. Vzhledem k tomu, že film stále soutěží na mezinárodních festivalech, je promítání mimo tyto festivaly velmi omezeno.

Před promítáním byl film představen živým rozhovorem s režisérem Jamesem Le Sueurem, který vedl populární australský novinář rádia ABC Richard Fidler. Richar Fidler v loňském roce publikoval výbornou knihu o historii Československa The Golden Maze, kterou napsal po jeho opakovaných návštěvách Československa počátkem 90. let a později.

Film je určen mezinárodnímu publiku (je natočen v angličtině, resp. s anglickými titulky u pasáží v českém jazyce), existuje rovněž jeho česká verze. V příštích měsících bude film představen na dalších mezinárodních festivalech, kdy bude jeho zhlédnutí umožněno rovněž on-line. Sledujte, prosím, naše webové stránky, kde bude uveřejněna informace o dalších možnostech zhlédnutí filmu.

 

Informace k filmu a jeho promítání: https://www.theartofdissentfilm.com/

Kniha Richarda Fidlera The Golden Maze: https://www.richard-fidler.com/the-golden-maze

 

Art of Dissent_VIP toast

Art of Dissent_VIP toast

 

Art of Dissent_Richard James

Art of Dissent_Richard James

 

Art of Dissent_publikum

Art of Dissent_publikum

 

Art of Dissent_John Richardson

Art of Dissent_John Richardson

Art of Dissent_Hana Flanderova

Art of Dissent_Hana Flanderova

Art of Dissent_David Handley

Art of Dissent_David Handley

přílohy

Art of Dissent 209 KB JPG (Obrázek / Fotka) 26.5.2021

Art of Dissent_Hana Flanderova 238 KB JPG (Obrázek / Fotka) 26.5.2021

Art of Dissent_John Richardson 343 KB JPG (Obrázek / Fotka) 26.5.2021

Art of Dissent_publikum 500 KB JPG (Obrázek / Fotka) 26.5.2021

Richard James_rozhovor 186 KB JPG (Obrázek / Fotka) 26.5.2021

Toast VIP 452 KB JPG (Obrázek / Fotka) 26.5.2021