english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: GK Sydney
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavíme 30. výročí Sametové revoluce - Čeští sochaři se představí v Sydney na Sculpture by the Sea

Ve dnech 24. října – 10. listopadu 2019 se v Sydney uskuteční 23. ročník výstavy Scuplture by the Sea. Výstava je vysoce prestižní přehlídkou soch a venkovních instalací australských a zahraničních umělců pod širým nebem, největší svého druhu na světě, kterou ročně navštíví téměř 500 000 návštěvníků. Srdečně zveme i Vás!!

Sculpture by the Sea

V letošním roce bude souvislosti s oslavami 30. výročí Sametové revoluce věnována zvláštní část výstavy českým a slovenským sochařům. Česko-slovenská expozice bude představena jako jedna z  ucelených prestižních expozic v historii Sculpture by the Sea. Svá díla představí díla Václav Fiala (Jan Palach), Lukáš Rittstein & Barbora Šlapetová (Birds of Paradise), Krištof Kintera (Lay Down and Shine), Jakub Geltner (Crowded Nest), David Černý (variace na Růžový tank), Jana Bačová Kroftová (Golden Age) a Monika Horčicová (Tripod). Umělci se zúčastní otevření výstavy 24. října 2019.

Myšlenka sydneyské výstavy soch pod širým nebem vznikla v bývalém Československu, kde zakladatel Sculpture by the Sea David Handley počátkem 90. let pobýval. Na základě inspirace bohatou českou venkovní výzdobou na mnoha českých hradech a zámcích uspořádal v Sydney v roce 1996 první výstavu obrazů a soch. Vzhledem ke specifickému venkovnímu výstavnímu prostoru, který je výrazně ovlivněn počasím, se výstava v pozdějších letech zaměřila pouze na sochy a venkovní instalace. Za 23 let své existence se projekt stal světoznámou prestižní akcí, která je pevnou součástí každoročního australského kulturního dění.

Více než 100 uměleckých děl bude k vidění na tzv. Coastal Walk mezi ikonickými plážemi Bondi Beach a Tamarama Beach v Sydney. Další část výstavy se jako každoročně uskuteční na jaře následujícího roku (2020) v Perthu v Západní Austrálii. Mimo Austrálii se tento projekt představil pouze jednou, v roce 2009 v Dánsku.

V průběhu výstavy se již tradičně bude konat také odborná konference Sydney Sculpture Conference: https://sculpturebythesea.com/bondi/sydney-sculpture-conference-2019/) a bezpočet vzdělávacích programů zaměřených na všechny věkové kategorie (https://sculpturebythesea.com/bondi/education/program-information/), včetně doprovodných programů, do nichž se zapojí vystavující umělci.

Bližší informace včetně fotodokumentace minulých ročníků: https://sculpturebythesea.com/

 

Informace o výstavě v Sydney Morning Herald: https://www.smh.com.au/culture/art-and-design/politics-a-pink-tank-and-a-lightness-of-being-at-sculpture-by-the-sea-20191014-p530f4.html 

 

Press release v příloze

přílohy

Press release Sculpture by the Sea 334 KB PDF (Acrobat dokument) 22.10.2019

Galerie


Sculpture by the Sea