english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cesta obchodních a vědeckých radů EU do Perthu

Páté mise pod hlavičkou Delegace EU v Canbeře tentokrát do Západní Austrálie ve dnech 9. - 13. března 2015 se zúčastnilo 20 obchodních a vědeckých diplomatů 16 členských států Evropské unie (Belgie, Chorvatsko, Itálie, Slovinsko, Španělsko, Francie, Nizozemí, Polsko, Maďarsko, Slovensko, Finsko, Švédsko, Německo, Velká Británie a Řecko). Českou republiku reprezentovala vedoucí obchodně ekonomického úseku K Sydney Šárka Ponroy Vamberová.

Program byl nabitý zajímavými prezentacemi vládních představitelů, místní obchodní komory a inovativními firmami (např. Carnegie Wave Energy), exkursemi na vědecká pracoviště  a university: Mezinárodní centrum pro výzkum radioastronomie, Pawsey superpočítačové centrum, Harry Perkins institut pro lékařský výzkum, Curtin University a University of  Western Australia.

O Západní Austrálii (Western Australia, WA)

Stát o velikosti čtyř Francií se rozkládá na 2,5 mil.km2 a žije v něm jen 2,5 mil. obyvatel, z čehož necelé 2 miliony v metropoli Perthu. Stát přispěl ve finančním roce 2013-14 17%  celoaustralskému HDP.  Hrubý státní produkt WA přesáhl 256 mld. AUD. Nejvíce se na něm podílí z  43% služby, z 32% těžební průmysl, z 15% stavebnictví, z 5% strojírenství a ze 3% zemědělství.Západní Austrálie přispěla 6,5 mld.AUD (11%) do celoaustralského vývozu služeb v roce 2013-14. Meziročně se zvýšil západoaustralský vývoz služeb o 5% díky růstu studentských pobytů, soukromým cestám, dopravním a komunikačním službám.

Západní Austrálie je bohatá na nerostné suroviny, které jsou základem vývozu. WA vyvezla v roce 2013-14 zboží za téměř 140 mld.AUD a dovezla zboží za 47,3 mld.AUD. Víc jak polovinu vývozu tvoří železná ruda (73,7 mld.AUD), dále zemní plyn (14,4 mld.AUD), surová ropa (9,8 mld.AUD) a zlato (8,8 mld.AUD). Dováží ropu, zlato, stavební stroje a díly a osobní automobily. Nejdůležitějšími vývozními trhy jsou asijské ekonomiky – Čína (47%), Japonsko (19%), Korejská republika (7,7%), Indie (3,5%) a Singapur (3,2%). Nejvíce zboží dováží z Číny, USA, Singapuru, Japonska a Spojených Arabských Emirátů.

Ekonomika WA rostla v uplynulém desetiletí v průměru o 4,9%. V roce 2013-14 vyprodukovala 30% světové železné rudy. A většinu australského niklu, diamantů, LNG, zlata či bauxitu. Kvůli své závislosti na exportu surovin je místní ekonomika citlivá na hospodářské změny ve světě.  Důkazem je vliv dramatického pádu světových cen železné rudy v loňském roce. Soukromé společnosti k září 2014 nainvestovaly do projektů těžby 149 mld.AUD, dalších 99 mld. má být proinvestováno v blízké budoucnosti. Ve státě najdeme 996 dolů, 522 míst těžby minerálů a 40 ropných a plynových polí. Těží se více jak 50 minerálních komodit.  Těžaři poslali státní kase WA v roce 2013 5,9 mld.AUD formou tzv.royalties.

Hlavní město Perth se objevuje v první desítce nejpříjemnějších míst k životu na světě.  Stává se ještě atraktivnějším i díky novým projektům (nový stadion pro 60 tis.diváků, muzeum, dostupná a kvalitní hromadná doprava, nové nábřeží, pořádání kulturních a sportovních událostí). Iniciativa Study Perth láká do města tisíce studentů a výzkumníků z celého světa. V Západní Austrálii studuje na 50 tisíc mezinárodních studentů.

Vláda WA chce pomoci ekonomiku rozložit do více sektorů, aby byla méně závislá na těžbě (a spojených službách) a vývozu surovin. Klíčovými sektory budoucnosti WA jsou:

1/ Těžba a energetika, včetně obnovitelných zdrojů energie – vítr, slunce, vlny.

Perth se stává centrem výzkumu – např. dálkové ovládání těžby, automobily bez řidiče, plovoucí LNG projekt Prelude, použití slané vody, nové metody pro těžbu zlata, zachycování a ukládání CO2 - největší projekt na světě GORGON. WA má kapacitní rezervy v železné rudě a LNG.  Do roku 2017 se má Austrálie stát jedničkou ve vývozu LNG a přeskočit Katar. Z WA bude pocházet víc jak polovina australského vývozu LNG. Další potenciál skýtá velká zásoba břidličného plynu.

2/ Biodiversita – snaha o katalogizaci všech druhů a jejich zkoumání

3/ zemědělství – chov ovcí a skotu, pěstování obilí, otázky související se změnou klimatu, důraz na kvalitu a ne na kvantitu

4/ Zdraví a lékařský výzkum  - 2 držitelé Nobelovy ceny z perthských laboratoří

5/ Radioastronomie – během 10 let se obor vyvinul z 0 na 135 vědců a studentů díky realizaci projektu SKA největšího teleskopu na světě.

Výborným zdrojem informací je místní hospodářská komora cciwa.com, která zveřejňuje projekty infrastrukturního charakteru a propojuje zadavatele s dodavateli i tím, že poskytuje informace o výsledcích výběrových řízení.  www.projectconnect.com.au. Ze sektoru těžebního je dobrý přehled o projektech na platformě REPS (Resource and Project Services). http://repsdirectory.cciwa.com/

Příležitosti pro české studenty a vědce:

Mezinárodní centrum pro výzkum radioastronomie tzv. ICRAR – www.icrar.org

Jde o joint venture Curtin University  a University of Western Australia, který podporují  západoaustralská i australská federální vláda. Spolupracuje úzce s privátní sférou a dalšími vědeckými pracovišti včetně CSIRO, Australian Telescope National Facility, iVEC a centrem pro SKA ve Velké Británii (pozn.nové sídlo se zrovna vybírá mezi UK  a Itálií).  Impulsem pro vznik centra bylo rozhodnutí umístit největší teleskop na světě (Square Kilometre Array)  v Západní Austrálii a Jižní Africe.

SKA projekt – stojí 2,5 mld.AUD, spojuje konsorcium 11 vládních a asi 100 nevládních partnerů  –  zakládající členské státy jsou Austrálie, Kanada, Čína, Německo, Indie, Itálie, Nizozemí, Velká Británie, Nový Zéland, Jižní Afrika a Švédsko. Další státy, které mají zájem zapojit se do projektu, jsou Francie, Brazílie, Malta, Polsko, Japonsko, Rusko, Portugalsko, Španělsko, USA a Jižní Korea. Částka, kterou vlády musejí vložit, je 1 mil.EUR, ale na oplátku se jejich firmy mohou účastnit budoucích tendrů. V současné době je ideální čas se připojit k projektu, protože tendry budou probíhat v roce 2017, výstavba SKA 1 poběží od roku 2018-23 a SKA 2 v letech 2023-30.

V roce 2012 bylo rozhodnuto o umístění teleskopů v Jižní Africe a Austrálii. V Austrálii se jedná o oblast Murchison ve středozápadu WA, prostor o velikosti Nizozemí, kde žije 140 obyvatel, má jedinečné podmínky bez radiových frekvencí, vhodné pro umístění teleskopu příští generace. Hlavním cílem výzkumu je pozorování prvních vesmírných objektů, které nás zavedou do období před 13 mld.let, vznik galaxií a evoluce.  Do roku 2016 probíhá návrhová fáze, ve které ICRAR hraje zásadní úlohu. V Austrálii bude umístěno několik milionů stacionárních antén nízké frekvence od 70 do 450MHz tzv. SKA –low. ICRAR má navrhovat, stavět a vyhodnocovat data získaná z teleskopu. Statisíce antén bude vyrobeno, zasazeno a fungovat od roku 2016, do roku 2025 má mít hotový teleskop několik milionů antén.

ICRAR má velký zájem o evropské studenty a vědce, kteří by se zapojili do projektu, zejména o astronomy, inženýry a počítačové experty. Obě perthské university nabízejí studijní bakalářské obory astronomie a astrofyzika, Curtin University nabízí i specializaci na radioastronomické inženýrství. Dále jsou k dispozici magisterské a PhD programy, v současné době zde působí 35 PhD studentů. Projekty je možné nalézt na www.icrar.org/education/postgraduate. ICRAR nabízí i stipendia.

The Pawsey Supercomputing centre – www.pawsey.org.au

I kvůli budoucímu zpracování velkého množství dat z vesmírného projektu SKA, australská vláda poskytla v roce 2009 90 mil.AUD na vybudování superpočítačového centra – tzv.Pawsey High Performance Computing Centre, které delegace EU také navštívila. Centrum je joint venture mezi CSIRO (Australská vědecká a průmyslová výzkumná organizace) a čtyřmi veřejnými perthskými universitami.

Hlavní chloubou centra je MAGNUS – australský nejnovější a nejvýkonnější superpočítač, č.41 na světovém seznamu 500 superpočítačů.

Centrum poskytuje vědcům nejmodernější podmínky a služby. Kromě zpracovávání dat,  umožňuje i jejich skladování – až 100 Petabytů. Centrum nabízí rychlé připojení k internetu o rychlosti 40GB za vteřinu (8000x rychlejší než připojení domácností).

Centrum své kapacity rozděluje následovně: geologie 25% - identifikace přírodních zdrojů (rozvoj těžebního průmyslu), dalších 25% radioastronomie, 30% kapacit mají partnerské organizace a firmy, 15% je alokováno zájemcům na základě výzvy a 5% pro ředitele centra.

Magnus

Magnus

Harry Perkins Institute of Medical Research- www.perkins.org.au

Výzkumné centrum vzniklo v roce 1998 na spolupráci University of Western Australia a tří nemocnic.

Mezinárodní špičkové týmy s nejlepším vybavením se specializují na výzkum ve třech divizích:

1/ rakovina a biologie buněk

2/ kardiovaskulární onemocnění a cukrovka

3/ molekulární medicína a stárnutí

Institut založil společnost pro klinické testování Linear Clinical Research Limited, nejpokročilejší v Austrálii. http://www.linear.org.au/http://www.linear.org.au

 

Curtin University -  www.curtin.edu.au

Existuje od roku 1966, studuje na ní přes 50 tis. studentů, necelých 40 tis. studentů je jen na bakalářském stupni. Kromě WA má campusy i v Sydney, Malajsii a Singapuru. V Perthu je pět fakult – aboriginských studií, humanitní, obchodní, zdravotních věd a technická. Universita se specializuje na čtyři oblasti výzkumu: udržitelný rozvoj, zdraví, ICT a nové technologie a minerály a energie. Má rozsáhlou síť partnerských institucí – 90 ve 20 zemích světa včetně ostravské VŠ báňské – Technické university Ostrava.

University of Western Australia  - http://www.uwa.edu.au/

Byla založena už roku 1911. Patří do prestižní skupiny nejlepších australských universit Group of 8. Studuje zde 24 tisíc studentů na devíti fakultách. Má také tři samostatné vědecké instituty – na výzkum zemědělství, minerálů a energie a oceánů a desítky vědeckých center.

Pro mladé vědce z východní Evropy včetně ČR jsou k dispozici stipendia na 6 měsíců na této universitě (a ostatních Go8) v hodnotě 20 tis.AUD. Obě university jsou velmi otevřené světu, zejména spolupráci s Evropou vítají.

Je potěšující, že i v Perthu ve špičkových vědeckých laboratořích najdeme českou stopu. Už několikrát se v tendru prosadil český výrobce mikroskopů TESCAN. Přístroje této značky slouží vědcům v CSIRO i Curtin University.

Vicekonzulka využila návštěvy k setkání s krajany, členy místní české a slovenské asociace a jejího vedení včetně nové vyslané učitelky češtiny. Zpestření do programu přinesla návštěva výstavy soch Sculptures by the Sea na perthské pláži Cottesloe. Ze sydneyské Bondi, kde proběhla výstava v říjnu 2014, se přestěhovala i tři mimina Davida Černého a byla oblíbenou atrakcí desetitisíců návštěvníků. Konzulát českou účast na této exkluzivní a hojně navštěvované a mediálně vděčné akci finančně podpořil.