english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Investiční příležitosti v Austrálii a na Novém Zélandu

Dne 28. října 2016 představili novozélandský ministr financí Bill English a australský ministr pro rozpočet Scott Morrisson nový společný australsko-novozélandský  portál, který v interaktivní formě informuje o plánovaných infrastrukturních projektech obou zemí (Australia New Zealand Infrastructure Pipeline -  ANZIP).
 

Ve společném tiskovém prohlášení obou ministrů se uvádí, že zmíněná iniciativa bude mít velký význam v oblasti obchodní spolupráce, inovací a investic a přispěje také k větší integraci infrastrukturních projektů obou zemí.

ANZIP na on-line portálu představuje veřejné infrastrukturní projekty z Austrálie a Nového Zélandu z oblasti silniční, železniční, námořní a letecké dopravy, sociální infrastruktury, energetiky nebo vodohospodářství.

Jednou z priorit ANZIP je mimo jiné výraznější zviditelnění významných infrastrukturních projektů, které mohou následně přilákat nejen soukromé investory z Austrálie a Nového Zélandu, ale i zajímavé zahraniční investice. Infrastrukturní projekty v obou zemích mohou být zajímavou příležitostí i pro případné české investory, stavební průmysl je také jak v Austrálii, tak i na Novém Zélandu identifikován jako perspektivní obor v Mapě oborových příležitostí (MOP).

Informace poskytované na portále nabízejí velmi detailní přehled plánovaných aktivit i s časovým harmonogramem a budou sledovat projekty od raných fází návrhu projektu až po konečnou fázi zadání zakázky. Na portále je možné také nalézt vládní dokumenty, návrhy rozpočtů a další relevantní materiály a zdroje, které nabízejí komplexní dynamický přehled o všech zveřejněných aktivitách. Projekty je možné na interaktivní mapě filtrovat podle celé řady atributů, např. typu projektu, stádia, hodnoty nebo místa (nejvíce připravovaných infrastrukturních projektů (51) - je z NSW).

V ANZIP jsou a budou uveřejňovány pouze projekty v plánované hodnotě vyšší než 100 mil. AUD/NZD, které by měly být vždy realizovány v následujících 5 letech.

V oblasti silniční dopravy bylo zatím uveřejněno 36 projektů, např. :

 • Severní koridor (Aucklad, NZ) – očekává se cca 2-letý schvalovací proces z hlediska vlivů na životní prostředí, zahájení prací v roce 2018, rozpočet cca 450 mil. NZD
 • Severní koridor (Christchurch, NZ) – stavební práce by měly začít do konce roku 2016 a trvat cca 4 roky, rozpočet cca 240 mil. NZD
 • East-West link (NZ) – zahájení prací v roce 2018, trvání cca do 2025, rozpočet cca 1,85 mld. NZD
 • rozšíření dálnice M1 (NSW, AU) – zahájení prací v roce 2017, plánovaný rozpočet cca 400 mil. AUD
 • M4 smart motorway projekt (NSW, AU) – zahájení prací v roce 2017, ukončení v roce 2019, rozpočet cca 470 mil. AUD
 • Severo-jižní koridor (SA, AU) – zahájení prací v roce 2018, trvání cca 10 let, rozpočet cca 2,5 mld. AUD
 • Western Sydney infrastructure plan (NSW, AU) – zahájení prací 2015, trvání cca 10 let, rozpočet cca 3,6 mld. AUD
 • Western distributor (VIC, AU) – zahájení prací v roce 2015, ukončení cca 2022, rozpočet cca 5,5 mld. AUD
 • Westconnex (NSW, AU) – v současné době největší projekt v oblasti silniční dopravy v AU s plánovaným rozpočtem cca 16,8 mld. AUD

V oblasti železniční dopravy bylo zveřejněno 21 projektů. Jedná se např. o:

 • rozšíření metra v Sydney (12,5 mld. AUD), Melbourne (10,9 mld. AUD) a Brisbane (1,54 mld. AUD)
 • zavedení  tramvajových  linek v Canberře a Adelaide a prodloužení tramvajové linky v Gold Coast
 • Airport Link v Perthu (WA - 2 mld. AUD)
 • Cross River Rail (QLD - 5,4 mld. AUD)

V oblasti námořní dopravy se jedná zejména o dlouhodobé pronájmy významných australských přístavů, z nichž některé již byly uzavřeny (Darwin, Melbourne), jiné jsou ještě ve stádiu výběru vhodného pronajímatele (Fremantle) nebo ve stádiu návrhu (Townsville, Gladstone).

V oblasti letecké dopravy se jedná o rozšíření letišť a výstavby dalších přistávacích drah (Melbourne, Perth, Sunshine Coast) nebo o plánovanou výstavbu druhého letiště v Sydney – Western Sydney Airport.

22 zveřejněných projektů z oblasti sociální infrastruktury nabízí možnost investic do nových sportovišť v Austrálii i na Novém Zélandu, do rozvoje a přestavby nemocnic a věznic, do výstavby sociálního bydlení a škol.

energetické oblasti jsou zveřejněny projekty dlouhodobých pronájmů rozvodných sítí jednotlivých států Australského společenství (NSW, QLD, TAS, WA), stavba plynovodu  North East Gas Interconnector (QLD a NT) za 800 mil. AUD nebo projekt hydroelektrárny ve Snowy Mountains za 4,8 mld. AUD.

Více informací je k dispozici zde.

Mgr. Michaela Jeřábková, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Sydney

 

Seznam použitých zkratek:

AU – Austrálie

NZ – Nový Zéland

NSW – New South Wales

VIC – Victoria

QLD – Queensland

NT – Northern Territory

TAS – Tasmania

SA – South Australia

WA – Western Australia

AUD - Australský dolar

NZD - Novozélandský dolar