english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentace českých firem na veletrhu FineFood v Melbourne

V rámci největšího potravinářského veletrhu na jižní polokouli Fine Food Australia se ve dnech 12.16. 9. 2016 představilo v Melbourne na společném stánku České republiky pět českých firem z oblasti potravinářského průmyslu. Účast českých firem byla možná i díky příspěvku Ministerstva zahraničních věcí ČR, Ministerstva zemědělství ČR a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR (agentury CzechTrade) v rámci Projektu ekonomické diplomacie.
 

České vystavovatele přivítala v Melbourne generální konzulka ČR v Sydney paní Hana Flanderová.

Návštěvníci veletrhu z řad odborné veřejnosti mohli ochutnat zdravé bylinné sirupy jablonecké firmy Kitl s. r. o., které na australský trh již druhým rokem dodává firma Kitl Australia. Po úspěšné premiéře na veletrhu FineFood 2015 v Sydney přijela firma představit své produkty a navázat nové obchodní kontakty i do Melbourne. Od března 2016 jsou na australském trhu také výrobky Karlovarských minerálních vod, a. s. – minerální vody Mattoni a Magnesia, které se představily i na společném stánku České republiky v Melbourne a rozšířily si tak portfolio odběratelů. Zcela novým českým výrobkem na australském trhu je voda značky Oxywater firmy OXYLIFE spol. s r. o. První paleta této kyslíkové vody s blahodárnými účinky na lidský organismus dorazila do Austrálie právě na veletrh v Melbourne a prostřednictvím firmy Oxylife Australia se bude snažit prosadit na místním trhu. Na veletrhu se velkou šíří sortimentu představil i známý český výrobce cereálií a zdravých pochutin firma Emco spol. s r. o. Katalogově se veletrhu zúčastnila i firma Pacovské strojírny, a. s. – český výrobce minipivovarů. O české výrobky byl na veletrhu velký zájem a společný stánek bezesporu přispěl k šíření dobrého jména České republiky v Austrálii. Přítomní představitelé českých firem byli s veletrhem spokojeni, a to jak s jeho organizačním zajištěním, tak i s návštěvností veletrhu, s kontakty, které se jim během veletrhu podařilo navázat a také s pozitivními reakcemi na nové české produkty na australském trhu. 

Během veletrhu, na kterém bylo přítomno kolem tisícovky vystavovatelů ze 40 zemí světa, proběhla řada obchodních jednání s vystavovateli a odborníky nejen z Austrálie a Nového Zélandu, ale také z Číny a dalších asijských zemí. Ze zemí V4 měly své zastoupení pouze ČR a Polsko, přičemž na polském stánku se prezentovaly pouze dvě firmy. Z ostatních evropských zemí měly již tradičně silné zastoupení Itálie, Rakousko nebo Španělsko, nově se také představil Kypr. Z mimoevropských zemí převládali vystavovatelé z Číny, Malajsie, Turecka, Thajska, Indie a USA.

V rámci veletrhu FineFood připravila Delegace Evropské unie seminář o výhodách a přínosech Chráněného označení původu (CHOP) a Chráněného zeměpisné označení (CHZO) u zemědělských výrobků v EU, což je problematika, která bude bezpochyby projednávána i v rámci připravované Dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a Austrálií. Semináře se kromě velvyslance EU v Austrálii pana Sema Fabriziho a vedoucího obchodního zastoupení EU v Austrálii Ivana Caselly zúčastnil za australskou stranu ministr obchodu a inovací státu Victoria pan Philip Dalidakis a celá řada dalších významných osobností a specialistů z oblasti zemědělství a potravinářského průmyslu. Díky iniciativě GK Sydney a CzechTrade Sydney dostali všichni účastníci semináře možnost ochutnat minerální vodu Mattoni a navštívili také společný stánek České republiky.

Více o Fine Food Australia na: www.finefoodaustralia.com.au

 

Mgr. Michaela Jeřábková, ekonomický diplomat, Generální konzulát  ČR v Sydney