česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Karanténa na Tchaj-wanu - co čekat?

Pro cestovatele přijíždějící na Tchaj-wan ze schengenského prostoru, Velké Británie, Irska, Dubaje, Íránu a Jižní Koreje platí 14-denní karanténa. Pro další destinace zasažené nemocí COVID-19 platí, že cestovatelé z nich přijíždějící by měli 14 dní po příletu na Tchaj-wan věnovat zvýšenou pozornost svému zdraví a pečlivě jej monitorovat.

Po příletu na Tchaj-wan z některého ze schengenských států (příp. Velké Británie, Irska, Dubaje, Jižní Koreje či Íránu) vám bude nařízena karanténa. Budete požádáni o uvedení svého telefonního čísla, které bude zaevidováno do databáze sledovaných signálů.

Přepravu do místa karantény zařizují zvláště vyčleněné vozy taxi, případně si ji musíte zajistit sami, aniž byste využili veřejnou hromadnou dopravu (tj. mohou vás odvést známí či příbuzní soukromým vozem, nebo si můžete vůz pronajmout).

Karanténu můžete trávit prakticky kdekoli - musíte však předem nahlásit přesnou adresu, která bude po celých 14 dní závazná. Může se jednat teoreticky i o ubytovací zařízení hotelového typu, ale většina z nich odmítá klienty s nařízenou karanténou. Bude-li se jednat o ubytování v soukromí, musíte nahlásit kontaktní osobu žijící na Tchaj-wanu - tato osoba je zodpovědná za řádné dopravení do místa karantény bez využití hromadné dopravy (s výjimkou dopravy na ostrovy) a za řádné dodržení karantény. Několikrát denně budete kontaktováni místními autoritami za účelem kontroly plnění karanténních opatření. Zároveň pokud se signál vašeho telefonu vzdálí od místa určení, budete vyzváni k okamžitému návratu. V opačném případě se vystavujete pokutě ve výši až 1 000 000 NTD.

Pokud si nejste schopní zařídit karanténu svépomocí, musíte využít karanténních služeb poskytovaných administrativou. Jedná se o zvlášť vyčleněné ubytovací kapacity za tímto účelem. Pobyt v nich je zpoplatněný částkou 150 USD/1 den. V zařízeních je dvakrát denně všem ubytovaným donášeno jídlo a denně vynášen odpadkový koš.

V karanténě musíte věnovat zvýšenou pozornost svému zdravotnímu stavu a několikrát denně si měřit a zaznamenávat teplotu. Pokud se u vás rozvinou příznaky respiračního onemocnění, musíte zavolat bezplatnou linku 1922, kde se dozvíte konkrétní instrukce pro získání potřebné lékařské pomoci. Při lehkých symptomech je rovněž možné se vybavit rouškou a bez využití veřejných dopravních prostředků se samostatně dopravit k poskytovateli zdravotní péče.

Pokud vám vaše pojišťovna, u které máte sjednáno cestovní pojištění, odmítne uhradit náklady spojené s detekcí a léčbou COVID-19, nebo případně pokud nejste pojištění vůbec, náklady na tato vyšetření a péči bude hradit tchajwanská strana. Toto opatření bylo přijato s cílem stimulovat cizince k hlášení symptomů nemoci.

Opakujeme, že doporučujeme všem cestovatelům registraci v systému DROZD. V případě nouze na Tchaj-wanu nás prosím kdykoli kontaktujte na pohotovostní lince (+886) 0911 625 005.