中文  english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky vstupu na Tchaj-wan

Bezvízový vstup na Tchaj-wan není aktuálně možný. Krátkodobá víza jsou udělována výjimečně. Standardně je vstup umožněn pouze rezidentům - držitelům pobytového oprávnění na Tchaj-wanu. Všichni, kdo vstoupí na Tchaj-wan, musí absolvovat přísnou karanténu.
 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Tchaj-wan není na seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy.

Informace o podmínkách vycestování z České republiky pro vás aktualizují kolegové z ústředí ministerstva zahraničí.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Vstup je obecně povolen pouze rezidentům (držitelé tzv. ARC - Alien Resident Certificate), na které se vztahuje povinnost karantény (vizte níže), ale nikoli předložení dokladu o PCR testu.

Cizinci nedisponující tchajwanským pobytovým oprávněním mohou požádat o vstup na území Tchaj-wanu prostřednictvím tchajwanských kanceláří v zahraničí (tzv. "covid vízum"), pokud však účelem cesty není turismus nebo  návštěva blízké osoby. Cizinec musí při příletu na území Tchaj-wanu disponovat negativním COVID-19 RT-PCR v anglickém jazyce, který není starší než tři dny před nástupem do letadla. Zároveň po příletu musí podstoupit 14denní karanténu a dodržet další příslušná opatření. Tchajwanské úřady zároveň nabádají všechny cestující, aby před odletem zaregistrovali své mobilní zařízení do systému Quarantine System for Entry (https://hdhq.mohw.gov.tw/). Cesty za účelem studia jsou řešeny přímo tchajwanskými vzdělávacími institucemi.

Tranzitovat přes tchajwanské mezinárodní letiště Taoyuan je možné pouze při využití letecké společnosti China Airlines, Eva Air či Cathay Pacific, dále za předpokladu, že na Tchaj-wan a z Tchaj-wanu je cestováno stejnou aerolinkou, za podmínky, že se nejedná o let z/do Číny a nakonec pouze v případě, že cestující opustí Tchaj-wan do 8 hodin.

3. DOPRAVA

Veřejná doprava v rámci Tchaj-wanu funguje vzhledem k dlouhodobě vynikající epidemiologické situaci bez omezení. Letecká spojení s Evropou jsou zachována v omezeném režimu. Upozorňujeme, že osoby v karanténě či self-health managementu nemohou používat veřejnou dopravu.

4. OPATŘENÍ

Všichni přišedší na Tchaj-wan musí absolvovat 14-denní karanténu, jejíž podmínky jsou přísné a její dodržování přísně hlídané. Na letišti je nutné zaregistrovat všechny osoby do on-line systému Centra pro kontrolu nemocí - od té doby je sledován pohyb mobilních telefonů. Přesun do místa výkonu karantény je umožněn po zvláštní dezinfekci prostřednictvím vyčleněných vozů taxi. V průběhu karantény není možné za žádných okolností opustit byt či hotelový pokoj bez vyrozumění policie a CDC. Jídlo je možné objednávat on-line, odvoz odpadků je nutné objednat prostřednictvím policie. Policie denně telefonuje. V případě vypnutí či vybití mobilního telefonu vykoná policie okamžitě bytovou kontrolu výkonu karantény. Při porušení karantény jsou udělovány vysoké pokuty.

Místo výkonu karantény je možné v domácnosti pouze za předpokladu, že osoby v karanténě mají vlastní pokoj a vlastní koupelnu a že v domácnosti nežijí osoby mladší 6 let, starší 65 let či chronicky nemocné. V jiných případech je za potřebí využít karanténní zařízení.

Po absolvování karantény následuje období 7-denního self-health managementu, které znamená, že dotyčný se má vyvarovat frekventovaných míst a chodit pouze do práce či školy a pro nákup nejnutnějších potravin. Po celou dobu režimového opatření je třeba na veřejnosti nosit roušku (i venku). Praxe je taková, že však četné instituce neumožňují vstup osobám v self-health managementu (včetně většiny škol).

Ve výjimečných případech je možné zažádat před odletem na Tchaj-wan o zkrácenou 5-denní karanténu (obchodní účel cesty zvláštního významu a diplomaté). Pro 5-denní karanténu je vedle zvláštního povolení nutné absolvovat PCR test před odletem na Tchaj-wan a dále na Tchaj-wanu před ukončením karantény. Po zkrácené karanténě následuje období self-health managementu prodloužené na 21 dní.

5. ODKAZY

Zvláštní informační portál tchajwanské administrativy o epidemii Covid-19

Center for Disease Control

Bureau of Consular Affairs

Immigration Agency

https://www.cdc.gov.tw/En/Bulletin/Detail/TKfwilf9pWlMEbZC3b93xg?typeid=158

https://www.boca.gov.tw/cp-220-5691-aa1c3-2.html

https://www.cdc.gov.tw/En/Bulletin/Detail/pis3aYhaXkLCDrN8XV-9KQ?typeid=158