中文  english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky vstupu na Tchaj-wan - aktualizace květen 2020

Usnesením Vlády ČR ze dne 23. 4. 2020 č. 443 se ruší zákaz vycestování z České republiky.

MZV i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě.
I cestování na Tchaj-wan je aktuálně velmi komplikované - dopravní spojení je limitované a vstup je cizincům povolován jen na základě ARC či výjimek. Tranzity jsou zcela zakázány.

Vláda rozšířila i okruh cizinců, kteří mohou za jasně stanovených podmínek vstoupit na území Česka. Usnesení vlády č.443 ze dne 23.4.2020 navíc dává občanům České republiky (ČR) možnost vyhnout se při návratu karanténě, pokud předloží maximálně čtyři dny starý negativní PCR test na COVID-19 (v příloze; Tchaj-wan však aktuálně neumožňuje testy pro samoplátce za účelem do Evropy).

 

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR MZV i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě.

Při cestě na Tchaj-wan je zapotřebí využít leteckých spojů z Frankfurtu či Amsterodamu (do FRA je třeba se dopravit pozemní cestou, letecké spojení mezi AMS a Prahou již bylo obnoveno). Upozorňujeme však, že plánované lety bývají rušeny na poslední chvíli při jejich nízké vytíženosti.

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Na Tchaj-wan stále platí zákaz vstupu cizincům s výjimkou rezidentů (držitelů tzv. ARC - Alien Resident Certificate). Výjimky se rovněž týkajů držitelů diplomatických pasů a úředníků, kteří prokáží služební/oficiální účel své cesty, a také těch, kteří přicestují za účelem plnění obchodních smluv. Rovněž budou povolovány zvláštní výjimky.

Všichni, kdo jsou na území Tchaj-wanu vpuštěni, musí absolvovat 14-denní karanténu.

Tranzit přes území Tchaj-wanu je zakázán. Rozhodnutím z 23. 4. 2020 byl tento zákaz prodloužen na neurčito.

 

3. DOPRAVA

Letecké společnosti China Airlines a Eva Air stále v omezené míře provozují lety mezi Tchaj-wanem a některými evropskými městy, konkrétně německým Frankfurtem, holandským Amsterodamem a francouzskou Paříží, a to v následujícím schématu odletů z Tchaj-peje:

CHINA AIRLINES: Frankfurt 1.5. a 15.5. a Amsterodam 8.5. a 22.5.

EVA AIR: Paříž každý pátek

Upozorňujeme však, že většina letů je krátce jejich realizací zrušena v závislosti na vytíženosti.

Do/z Frankfurtu a Paříže je nutné se dopravit pozemní cestou. Upozorňujeme, že při návratu do ČR není možné na území využít hromadné dopravy - odvoz ze státní hranice zajistí rodinný příslušník soukromým vozem, či policie zdarma na předchozí žádost. Repatriace je třeba předem hlásit prostřednictvím elektronického formuláře.

Cestování v rámci Tchaj-wanu funguje v plném rozsahu bez omezení.

 

4. KARANTÉNNÍ A HYGIENICKÁ OPATŘENÍ

Vzhledem k velmi dobré epidemiologické situaci na Tchaj-wanu nejsou přijímaná opatření nijak zásadní - pohyb osob není omezen, školy i provozy jsou v provozu beze změn, nedošlo k omezením veřejné dopravy a dokonce není plošně povinné ani nošení roušek. Důrazně se doporučuje zrušit vnitřní akce s očekávaným počtem osob nad 100 a venkovní s počtem osob nad 500, doporučuje se uplatňovat social distancing a platí povinnost nosit roušky v hromadné dopravě. Běžně je požadována či umožňována dezinfekce rukou a na mnoha místech je při vchodu zákazníkům/účastníkům měřena teplota.

Karanténa - její podmínky a dohled nad jejím dodržováním - jsou na Tchaj-wanu přísné. Je ji možné vykonat buď na soukromé adrese za dodržení určitých podmínek, či v některém z dezignovaných hotelů.

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Zvláštní informační portál tchajwanské administrativy o epidemii Covid-19

Center for Disease Control

Bureau of Consular Affairs

Immigration Agency

 

V případě dotazů či nejasností prosím kontaktujte náš úřad.

přílohy

Usnesení Vlády ČR č. 443 z 23. 4. 2020 140 KB PDF (Acrobat dokument) 27.4.2020

lékařské potvrzení Covid-19 19 KB DOCX (FILE_TYPE_DOCX) 27.4.2020