česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Řidičské průkazy na Tchaj-wanu

Chystáte se na cestu na Tchaj-wan pracovně, jako turista či za studiem? V případě, že na Tchaj-wanu chcete řídit motorové vozidlo, zpozorněte.
 

Vzhledem k tomu, že nelze v tchajwanském silničním provozu používat národní řidičský průkaz ČR a ani po jeho předložení nelze získat místní řidičské oprávnění, musíte být držitelem mezinárodního řidičského průkazu. O ten si lze dle znění paragrafu 111 Zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích zažádat v České republice osobním podáním. Mezinárodní řidičský průkaz je vydáván na počkání. Podrobné informace jsou uvedeny na stránkách Ministerstva dopravy ČR https://www.mdcr.cz/Zivotni-situace/Ridicske-prukazy/Vydani-mezinarodniho-ridicskeho-prukazu?fbclid=IwAR0XPJ9GJQuiGsWDtqcM3TbbvggSaFvqyE-uNESaVLKy4UiFGrDJ2vw7Rq4

O mezinárodní řidičské oprávnění nelze žádat prostřednictvím České ekonomické a kulturní kanceláře v Tchaj-peji a není možné si jej vyřídit v ČR ani prostřednictvím zplnomocněné osoby! Myslete na to, ještě před svým odjezdem do zahraničí!

Při pobytu delším než dva měsíce na Tchaj-wanu Vám za poplatek 150,- TWD příslušný dopravní inspektorát po předložení mezinárodního řidičského průkazu (uznávají se oba typy – dle vídeňské i ženevské úmluvy, tedy s platností na jeden i tři roky) a národního řidičského průkazu ČR vystaví roční doložku k používání na Tchaj-wanu. Pro krátkodobý pobyt není nutné o tuto doložku žádat. Při silniční kontrole je ale v obou zmíněných případech nutné předkládat mezinárodní i český řidičský průkaz současně.

Pokud se Vám nepodaří vyřídit si mezinárodní řidičský průkaz ještě před vaším odjezdem z ČR, nezbývá Vám, než na Tchaj-wanu absolvovat místní autoškolu a zažádat o vystavení tchajwanského řidičského průkazu. Dle zkušeností našich krajanů jsou v autoškolách k dispozici testy v několika jazycích včetně angličtiny. Pro přesné aktuální informace včetně požadovaného rozsahu autoškoly a jejích podmínek se obraťte na příslušnou místní administrativu.