česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: TaiwanTech
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká vědecko-výzkumná mise vřele přijata na Tchaj-wanu

Součástí 150ti členné delegace Markéty Pekarové Adamové, předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR, byla řada zástupců univerzit. Vědeckou spolupráci s Tchaj-wanem zaštítila v rámci delegace paní Jana Havlíková, náměstkyně ministryně pro vědu, výzkum a inovace, která s tchajwanskými partnery jednala především o implementaci Výzkumného centra pro design pokročilých čipů v České republice, a podpořila spolupráci mimo jiné v kosmickém odvětví a kvantu.

Hlavní část programu se uskutečnila od 27. do 29. března, ale někteří odborníci zůstali až do 1. dubna, aby ještě lépe prozkoumali možnosti spolupráce s tchajwanskými univerzitami a dalšími institucemi. České univerzity reprezentovali téměř dvě desítky zástupců z Českého vysokého učení technického v Praze, z Univerzity Karlovy, Vysokého učení technického v Brně, Masarykovy univerzity v Brně, Západočeské univerzity v Plzni a z VŠ Newton.  

O klíčových tématech pro spolupráci s Tchaj-wanem se diskutovalo na oficiální úrovni s ministrem pro vědu a technologie, ministryní pro digitální záležitosti, se zástupci Národní rady pro rozvoj a Národních laboratoří pro aplikovaný výzkum. Jednalo se především o polovodiče, kvantum, kosmické aplikace, kybernetickou bezpečnost, boj proti dezinformacím aj.

kvantu české strana nabídla spolupráci v kvantových výpočtech, kryptografii, metrologii a snímání a příslušné studijní programy ve všech úrovních studia. Zajímavé může být i zapojení v rámci European Quantum Communication Infrastructure a účast  v evropské infrastruktuře kvantového vzdělávání (DigiQ). Česká strana má zájem o výměnu studentů a výzkumníků, výměnu zkušeností v oblasti kvantových technologií. Nabídla organizaci společných workshopů a konferencí o kvantových technologiích a vytvoření společného centra pro kvantové technologie (možnost zaměření na celý středoevropský region). Čeští odborníci jednali na National Taiwan University, kde navštívili také příslušné laboratoře.

V oblasti polovodičů se hovořilo o implementaci Výzkumného centra pro design pokročilých čipů v České republice, které bude reagovat mj. na poptávku v oblasti automobilového a kosmického odvětví, kybernetické bezpečnosti a certifikace. Prorektor Jan Polák z Univerzity Karlovy podepsal s rektorem National Chengchi University Tsai-Yen Li meziuniverzitní memorandum o spolupráci ohledně Centra pro posílení odolnosti dodavatelských řetězců.  „Polovodičová“ stipendia, která nabídla na podzim r. 2022 TW strana a která, byla primárně cílena na studenty, by měla být rozšířena i o stáže pro univerzitní pracovníky. Čeští experti ocenili návštěvu Tchajwanského ústavu pro výzkum polovodičů.

Vědecká delegace dále navštívila Výzkumný ústav průmyslových technologií (ITRI) a jedny z nejlepších technických univerzit v Tchaj-peji. V ITRI se delegace obeznámila s posledními úspěšnými projekty: náhražka plastu za materiál z bramborového a kukuřičného škrobu, využití vodíku jako alternativního paliva, nová barviva v textilním průmyslu atp. Dále jí byla představena struktura a financování ústavu, systém komercializace výsledků a technologického transferu a zakládání start-upů. Na National Taipei University of Technology jednal s delegací rektor Sea-Fue Wang, jenž s prorektorem Holým z ČVUT v Praze podepsal Joint Research Protocol of Academic Collaboration s cílem společného výzkumu v polovodičích a v dalších disciplínách. Univerzita se pochlubila svým know-how především v těchto oborech: nanotechnologie, stroje na textilie, AI, kybernetická bezpečnost, spolupráce s TSMC v oblasti polovodičů, kosmické odvětví (cubeSat) aj. Dále vyjádřila zájem o výzkum v rámci programu EU Horizont Evropa, o společné studijní programy a studentskou mobilitu.

Zástupci National Taiwan University of Science and Technology představili své studijní kurzy při návštěvě jednotlivých laboratoří, zaměřených na průmysl 4.0, lasery, materiálový výzkum a 3D tisk.  O své pozitivní zkušenosti se studiem na „TaiwanTech“ se podělili studenti ČVUT a VŠB-TUO. 

 

Autorka: Marie Leflerová, vedoucí vědeckotechnologického úseku, Česká ekonomická a kulturní kancelář v Tchaj-peji

Galerie


VVI mise na Tchaj-wanu (březen 2023)