česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České dovednosti v kosmickém průmyslu vzbudily značný zájem

Dne 19. ledna 2021 se uskutečnil za účasti ČEKK Tchaj-pej česko-tchajwanský webinář zaměřený na spolupráci v kosmickém průmyslu. Jedná se o iniciativu České vesmírné aliance, National Space Organization a Chinese International Economic Cooperation Association (CIECA, partner Svazu průmyslu a dopravy ČR).

Na webináři představilo svou činnost 7 českých firem: BBT-Materials Processing (vývoj přístrojů a technologií pro materiálový výzkum v mikrogravitaci a v kosmu, výroba krystalů calomel pro optiku a akustooptiku), TTS, s.r.o. (vesmírné technologie, tenkovrstvá metalíza, řešení stopové vlhkosti a radiační analýzy), ADVACAM s.r.o. (radiační přístrojové vybavení, řešení a technologie pro výzkum kosmického záření, radiační testování, detekce a výzkum kosmického záření a jeho účinky), Huld (software pro zpracování dat ze satelitů), Iguassu Software Systems (design a vývoj technologických softwarových aplikací, poradenství v oblasti kosmického průmyslu, software pro nosnou raketu Ariane 6), Big Terra (analýza satelitních dat, klimatická statistika) a UNITES Systems a.s. (testery pro testování polovodičových součástek pro oblast aerospace).  

Tchajwanskou stranu aktivně reprezentovaly 3 firmy (The Syscom Group, OSE a Pyras Technology Inc.), nicméně pasivně se účastnilo více jak 60 subjektů z průmyslové, výzkumné a akademické sféry včetně asociací.  O spolupráci s českými firmami projevili účastníci značný zájem.

Spolupráce ve vesmírném výzkumu a technologiích je vysoce perspektivní. České firmy mohou nabídnout své know-how např. v oblastech, jako jsou příprava kompozitových dílů pro nosné rakety, sendvičové kompozitové panely, optické krystaly se speciálními vlastnostmi, speciální dalekohledy, design kamer na družicích pro pozorování Země, kondenzátory atp. Většina firem se zapojuje do celé řady prestižních projektů včetně projektů Evropské vesmírné agentury či NASA a jejími zákazníky jsou významní odběratelé, jako jsou Boeing, Airbus, Siemens, Bosch, Thales a další.

 

Marie Leflerová, vedoucí vědeckotechnologického úseku, ČEKK Tchaj-pej

Galerie


kosmicky webinar