česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID-19 nemá vliv na obchodní výměnu s Tchaj-wanem

(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2020.)

Vzhledem k tomu, že Tchaj-wan rychle podnikl včasné preventivní opatření proti šíření koronaviru, je situace pod kontrolou. Tchaj-wan neuplatňuje restrikce na dovoz zboží ze zemí EU a dle dostupných informací ani neplánuje podobná opatření zavést. Komplikace v současné době tak působí hlavně rušení letů pro osobní dopravu.

Co se týče exportu z Tchaj-wanu nedošlo vzhledem ke stabilizované situaci na ostrově k narušení dodavatelských řetězců. V současné době jsou uplatňována pouze dílčí omezení na vývoz zdravotnických materiálů, zejména obličejové masky a roušky. Navíc lze očekávat, že jakmile se pokryje poptávka na místním trhu, zákaz bude postupně uvolňován.


Ve srovnání s ostatními ekonomikami v regionu zatím nejsou dopady na obchodní výměnu zásadní. V únoru tohoto roku, tj. již po vypuknutí krize ohledně koronaviru, byl ve srovnání se stejným obdobím minulého roku dokonce zaznamenán nárůst vývozu i dovozu. I přes to plánuje administrativa Tchaj-wanu implementovat několik opatření, a to především v reakci na globální šíření nákazy, která by měla napomoci zachovat ekonomickou stabilitu. Jako nejvíce zranitelné oblasti jsou považovány obchod s luxusním zbožím, turismus, hotelnictví či letecká doprava.
 
Mezi zmíněná opatření patří:
·         Uvolnění 60 mld. NTD (cca 49 mld. CZK) na financování preventivních opatření a dotace pro postižené podniky.
·         Prostředky administrativou spravovaných agentur a fondů jako např. Fond pro rozvoj cestovního ruchu, budou primárně určeny pro mimořádné události. Dalších téměř 40 mld. NTD (cca 32,5 mld. CZK) tak bude k dispozici pro případ nouze a potřeby zavedení stimulačních opatření.
·         Urychlení investic a zadávání veřejných zakázek s cílem zvýšení domácí poptávky. Opatření se týká oblastí veřejné sféry jako vzdělávání, služeb atd.
·         Podpora návratu Tchaj-wanských investorů a odstranění administrativních překážek
·         Monitorování situace na mezinárodním trhu, zejména amerického akciového trhu, s cílem udržení stability devizového a zabezpečení dynamiky akciového trhu. 

Co se týče obchodní relace ČR-Tchaj-wan, dle předběžných údajů byl v roce 2019 ve srovnání s rokem předchozím zaznamenán výrazný nárůst vývozu na Tchaj-wan v celkové hodnotě cca 5,6 mld. CZK. Dovoz z Tchaj-wanu do ČR pak zaznamenal nepatrný pokles na 26 mld. CZK. Z těchto údajů je patrné značné saldo obchodu v neprospěch ČR, což je dáno především díky investicím do elektrotechnického průmyslu a s tím související dovoz zboží do ČR. Z velké části se tedy nejedná o dovoz pro přímého spotřebitele, ale spíše o dovoz komponentů a následný reexport. Celkově je Tchaj-wan pro ČR 31. největším obchodním partnerem.

Autor: Milan Horák, vedoucí obchodně-ekonomického úseku, Česká ekonomická a kulturní kancelář Tchaj-pej