česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Google,Licence Creative Commons
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentace inovativních řešení v precizním zemědělství

Česká ekonomická a kulturní kancelář v Tchaj-peji uspořádala 14. dubna 2021 webinář, který sloužil jako platforma odborníkům z řad univerzit, výzkumných institutů a firem pro sdílení znalostí a zkušeností z oblasti chytrého zemědělství a zároveň jako nástroj pro propojení potenciálních partnerů pro podání společných návrhů projektů do veřejné soutěže Technologické agentury České republiky (TA ČR). Akce představující další úspěšný projekt na podporu ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, přilákala pozornost šedesátky účastníků.

ČEKK v Tchaj-peji ve spolupráci s tchajwanským ministerstvem vědy a technologií (MOST) zorganizovala virtuální setkání na téma „nové zemědělství“, které představuje vedle zelených energií, kybernetické bezpečnosti, využití AI, zdravotní péče a biomedicíny jednu z tematických oblastí podporovaných ze strany MOST v rámci 3. veřejné soutěže mezinárodního programu DELTA II. Paní Radana Díťová (TA ČR) seznámila účastníky blíže s podmínkami veřejné soutěže, která konkrétně naplňuje partnerství  TA ČR s MOST a ministerstvem hospodářství. Program TA ČR podporuje projekty firem a výzkumných organizací v aplikovaném výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích.

Dvanáct expertů z akademické a privátní sféry představilo své nejnovější výzkumné úspěchy z oboru precizního zemědělství. Jejich inovativní řešení často reagují na současné globální výzvy, jako jsou oteplování, degradace půdy, nedostatek vody či lidských zdrojů, stárnoucí obyvatelstvo, škody způsobené pesticidy a chemickými hnojivy atp.  Evropská unie tuto problematiku reflektuje ve „Farm to Fork“ strategii v rámci tzv. Zelené dohody pro Evropu (nebo také „Zelený úděl“) a Tchaj-wan ji řeší podobnou „Farm to Dining Table“ iniciativou. Cíle mají stejné  - udržitelný potravinový systém zaručující kvalitní, bezpečnou a výživnou potravu.  

Zástupci firem představili své dovednosti z oblasti vyhodnocování výnosového potenciálu úrody, monitorování plodin, kontroly chorob, škůdců a závlahy na základě využívání IoT senzorů, AI a dat dálkového průzkumu Země či konceptu digital twin (virtuální ekvivalent k fyzickému produktu umožňující simulovat, vyhodnocovat a optimalizovat všechny operace včetně rizikových).  Chytrý systém pro management farem díky cloudovým a mobilním aplikacím umožňující efektivní správu zemědělských dat rovněž vzbudil zájem.

Využití robotů včetně dronů, které již neoddělitelně patří do moderního zemědělství, bylo dalším nosným tématem prezentací firem, univerzit i výzkumných ústavů.  Experti sdíleli znalosti a zkušenosti s technologiemi 4.0, s Machine Vision a AI v oblasti monitoringu zdraví dobytka, dojení či bezkontaktního vážení prasat dále se senzorickou platformou vyhodnocující teplotu vzduchu a půdy, vlhkost, světlo či hodnotu PH a konečně s  identifikací a klasifikací plodin na základě využití AI.

Vývoj automatizovaného trasovacího systému divokých ptáků, inteligentní metoda pro pěstování rýže, testování a vyhodnocování vlastností půdy a hnojiva na míru představovaly další oblasti zájmu. Univerzity mají rovněž zkušenosti s mezinárodní spoluprací a pochlubily se výzkumem s Kambodžou, Malajsií, Myanmarem, Indonésií a Filipínami v oblasti zpracování banánů, kokosových ořechů a palmového oleje aj.

Jedna z firem inspirovala aeroponií, která je založena na dostatečném přístupu vzduchu ke kořenovému systému a je plně bezsubstrátová, čímž  odpadá riziko veškerých chorob způsobených mikroorganismy v půdě. Aeroponie tak reaguje na problémy spojené s klimatickými změnami, které mj. přinášejí velké sucho a degradaci půdy, a představuje udržitelné řešení z pohledu úspory vody, energie a prostoru. S ohledem na nenáročnost této metody, firma spolupracuje se základními školami, kde se děti učí, jak pěstovat a pečovat o zeleninu.

Posluchačstvo bylo velmi rozmanité a virtuální setkání vzbudilo pozornost odborníků a PhD. studentů z  dalších univerzit, zástupců firem, Chinese International Economic Cooperation Association (tchajwanský partner Svazu průmyslu a dopravy ČR), Ministerstva zemědělství ČR, tchajwanského ministerstva hospodářství a dalších.

ČEKK děkuje všem přednášejícím za skvělé příspěvky, Technologické agentuře ČR za příjemnou spolupráci a agentuře CzechInvest za profesionální asistenci při oslovování českých firem.

 

Autorka: Marie Leflerová, vedoucí vědeckotechnologického úseku, Česká ekonomická a kulturní kancelář v Tchaj-peji