česky  english  中文 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pixabay.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Tchajwanský podzim s českou kulturou

Ujistěte se, jestli vám v uplynulém půlroce neuteklo něco z českého dění na Tchaj-wanu. Pokud chcete být pravidelně informováni, do budoucna vám může pomoc naše facebooková stránka, kde pravidelně najdete upoutávky na nadcházející akce.

24. 11. jsme se na tiskové konferenci k zahájení literárního festivalu Taiwan Reading Festival dozvěděli, že na něj 5.12. dorazí i Mikuláš – ostatně, jak jsme v Česku zvyklí. Přijďte si na náš stánek prohlédnout čerstvou literární produkci určenou dětem a ozdobit vánoční perníček (viz pozvánka v příloze).

Rádi podněcujeme diskuse studentů o aktuálních kulturních či sociálních tématech – tak tomu bylo i ve čtvrtek 19. listopadu 2020 se studenty literatury na National Chengchi University (NCCU) v Tchaj-peji. Plánujeme i další setkání, tentokrát na Soochow University 3. a 9. prosince a mnohá další v příštím roce.

O dva dny dříve, na Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva jsme se setkali s našimi krajany, ale i mnoha Tchajwanci ve známé tchajpejské restauraci Divadlo při promítání filmu Na střeše (2019) režiséra Jiřího Mádla o vznikajícím přátelství mladého nelegálního přistěhovalce z Vietnamu a stárnoucího profesora. Ten samý snímek měli možnost zhlédnout zhruba o měsíc dříve během Českého dne i studenti již zmíněné NCCU. Odpoledne 22. října bylo na této univerzitě ve znamení České republiky, o které jsme diskutovali a ochutnali jsme její speciality.

Od 7. do 19. listopadu proběhla na Chinese Culture University výstava prací studentů českého výtvarníka trvale žijícího na Tchaj-wanu Tomáše Řízka.

Byli jsme také velmi potěšeni, že česká kinematografie byla koncem října a začátkem listopadu zastoupena i ve zdejších kinech. Promítal se jeden z nejvíce diskutovaných filmů roku 2019 vycházející z knižní předlohy Jerzy Kosinského Nabarvené ptáče - jedinečný, byť divácky náročný zážitek režiséra a producenta Václava Marhoula.

V měsíci řijnu se zaměstnanci naší kanceláře podíleli na projektu EU-Taiwan Beach Cleanup – čištění pláže Wanli nacházející se na severní straně ostrova. Celkem se podařilo sesbírat přes 400 kilogramů odpadu!

Dne 16. 10. byla uspořádána akce Zkoukni Česko! Bylo nám ctí představit ČR, stejně tak její největší osobnosti, setkat se se studenty National Taipei University of Business, a těšíme se, že mnozí z nich se brzy vydají za svým studiem do ČR.

V neposlední řadě bychom chtěli zmínit ještě jednu akci, která je sice staršího data, nicméně byla velmi úspěšná – cyklus českých písní skladatele Antonína Dvořáka v podání barytonisty Chan Haoming, jenž naplnil koncertní sál Shin Kong Hall.

 

V prosinci se na vás těšíme nejen na zmiňovaném Reading Festivalu, ale i na mikulášské pro české a česko-tchajwanské rodiny. Leden roku 2021 bude ve znamení TIBE – Taipei International Book Exhibition, kde se můžete zúčastnit besed s přední překladatelkou tchajwanské prózy do češtiny Janou Šimonovou (dříve Benešovou). Sledujte náš facebook, půjčujte si české knihy z naší knihovničky a hlavně – setkávejme se! Podněty na akce a projekty s českou tématikou jsou srdečně vítány.

 

Váš tým české kanceláře v Tchaj-peji