česky  english  eesti keel 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: The European Green Deal
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští a estonští odborníci na energetiku diskutovali o výzvách a příležitostech zelené transformace

Dne 12. října 2021 uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Tallinnu ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v Estonsku a s českým a estonským ministerstvem zahraničních věcí odborný kulatý stůl k výzvám a příležitostem pro český a estonský energetický sektor v kontextu Zelené dohody pro Evropu.

Semináře se zúčastnili estonská velvyslankyně pro klima a energetickou politiku Kaja Tael, český zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška, člen správní rady společnosti Eesti Energia Margus Vals, náměstek generálního tajemníka pro energetiku a nerostné zdroje estonského ministerstva ekonomických záležitostí a komunikací Timo Tatar, vedoucí oddělení strategie v energetice českého ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Smejkal a mnoho dalších.

 

Diskuse o energetické transformaci se soustředila na tři hlavní témata: zmírňování změny klimatu, financování transformace a její socioekonomické dopady. V rámci prvního tématu účastníci debatovali o tom, jaké změny v energetických sektorech obou zemí napomohou k dosažení uhlíkové neutrality, přičemž rozebrali zejména budoucí úlohu zemního plynu, jaderné energie a obnovitelných zdrojů včetně zeleného vodíku. V oblasti financování se odborníci zaměřili jak na fondy Evropské unie, tak na tvoření podpůrného rámce pro soukromé investory do energetiky z obnovitelných zdrojů. V debatě o socioekonomických důsledcích zelené transformace si účastníci semináře vyměnili poznatky o tom, jak by se k očekávaným změnám měly postavit regiony závislé na těžbě fosilních paliv – v Estonsku zejména na ropné břidlice bohatý kraj Ida-Virumaa.

 

Zástupci obou zemí se také snažili najít oblasti možné budoucí česko-estonské spolupráce; několik konkrétních návrhů již padlo.

 

Seminář byl zorganizován pod záštitou programu Ministerstva zahraničních věcí ČR na podporu Cílů udržitelného rozvoje OSN. Diskuse se vztahovala zejména k Cíli 7: Dostupné a čisté energie a Cíli 13: Klimatická opatření.  

Galerie


The European Green Deal