česky  english  eesti keel 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Tallinn
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava ilustrací Denisy Proškové a workshop k finanční gramotnosti pro žáky ve Viimsi

Již na sedmém místě v Estonsku, v knihovně ve Viimsi na východním okraji Tallinnu, byla 14. října 2021 otevřena výstava české spisovatelky a ilustrátorky Denisy Proškové. Navazující besedu se žáky místní školy k finanční gramotnosti inspirovaly autorčiny dvě knihy na toto téma, které byly nedávno přeloženy i do estonštiny. 

Slavnostního otevření výstavy dne 14. října se zúčastnili žáci čtvrté třídy školy ve Viimsi. Od zástupkyně velvyslance Magdalény Kramperové a konzulárního referenta Martina Kobližky se nejprve dozvěděli pár zajímavostí o České republice včetně umístění na mapě Evropy a o autorce ilustrací a způsobu její tvorby. Například že mnohá vystavená díla pochází z knihy "Velké ženy z malé země" z roku 2019, kterou paní Prošková napsala ve spolupráci s Renatou Mrázovou a v níž představila 33 českých žen od raného středověku až po současnost. Nebo že v dětských knihách o finanční gramotnosti  jsou obrázky vybarvené jenom částečně, aby si je mohli malí čtenáři během čtení dokreslovat. Také že důležitou úlohu v tvorbě autorky hraje její manžel Denis, který je spoluautorem jejích ilustrací a dokončuje je nejen konkrétní volbou barev. Pro děti byla překvapením i informace, že nejsou žádné originály vystavených kreseb, protože vše vzniká na počítači moderní malířskou technikou.   

Do estonštiny byly v minulých dvou letech přeloženy knihy Denisy Proškové "Kde rostou peníze" a "Aby vám peníze dobře sloužily" určené dětem, které vysvětlují hodnotu peněz, důležitost spoření, úskalí půjček nebo se věnují podnikání. Následující workshop, z něhož se stala velmi interaktivní beseda, vedla Tiina Palmiste z českého velvyslanectví. Překvapením bylo nadšení žáků místní čtvrté třídy a jejich znalosti o rodinných výdajích, rozpočtech i úsporách. Také se ukázalo, že všechny přítomné děti dostávají kapesné, z něhož si šetří na pozdější nákup, ať již telefonu nebo vytouženého štěněte. Jejich dobrou orientaci ve finanční sféře dokreslil fakt, že mnozí si peníze šetří i obecně pro případ většího nákupu někdy v budoucnu.  Diskuse se stočila rovněž ke kryptoměnám a možnostem investování.

Aktivitu, znalosti i zájem žáků odměnilo české velvyslanectví věnováním obou knih Denisy Proškové jejich domovské třídě. Na zakončení příjemného a vzdělávacího odpoledne byly pro děti připraveny odměny ve formě Karlovarských lázeňských oplatků, českých bonbonů a čokoládových Fidorek  včetně jejich "zlaté medaile".

Velmi děkujeme paní Tiiu Valmi, ředitelce této nové velké knihovny ve Viimsi, za výbornou spolupráci. V dětském oddělení v 1. patře bude výstava volně přístupná až do počátku listopadu.

Galerie


Denisa Prošková - Exhibiton