česky  english  eesti keel 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava "Neznámá hrdinka od rozhlasu" v Tartu

Na některé události nelze zapomenout bez ohledu na plynutí času. Jednu z nich, rok 1968, dokumentuje výstava v Muzeu vyšetřovacích cel KGB v Tartu. 

Pro tehdejší Československo je tou nezapomenutelnou událostí středa 21. srpna 1968, kdy se v zemi poprvé od konce 2. světové války opět objevila cizí vojska.  

Unikátním svědectvím o následujících dnech v Praze jsou zážitky tehdy třicetileté lékařky Světluše Závorové, která přijela ošetřovat raněné k budově Československého rozhlasu. Během čtyř dnů se ve 100-hodinové nepřetržité službě pohybovala doslova v první bojové linii - zažila odvahu i zmatky, hrdinství i strach. Dramatické zážitky sepsala o týden později svým rodičům v 15 stránkovém dopise. Poté celý svůj další život pracovala jako lékařka a o tehdejších událostech nikdy nehovořila. 

Její dopis však zůstal. V roce 2008, když Národní muzeum vyzvalo pamětníky událostí roku 1968 o poskytnutí dokumentů pro archivaci, se dostal na veřejnost. Po doplnění dobovými fotografiemi Národní muzeum vytvořilo z jeho úryvků samostatnou výstavu "Neznámá hrdinka od rozhlasu." 

Tím se toto pozoruhodné svědectví doktorky Světluše Závorové, která zemřela v roce 2013, stalo jedním z pomníků všem těm mnohdy bezejmenným, ale skutečným lidem uprostřed historických událostí. 

Výstava pražského Národního muzea byla 9. února 2021 otevřena v Muzeu vyšetřovacích cel KGB v Tartu.

Pevně věříme, že zprostředkování pohnutých událostí roku 1968 v tehdejším Československu přináší nové informace a dokáže estonské návštěvníky zaujmout. 

Muzeu v Tartu děkujeme za výbornou spolupráci! 

Galerie


Výstava Neznámá hrdinka od rozhlasu