česky  english  eesti keel 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Enterprise Estonia
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Perspektivní veletrhy v oblasti informačních technologií v Estonsku

Estonsko je proslulé svým zaměřením na digitalizaci a kyberbezpečnost či podporu ICT startupů. Přinášíme Vám proto přehled nezajímavějších událostí v této oblasti, kterých se mohou účastnit české firmy a představit tak estonskému publiku svá nejnovější řešení a produkty. 

České firmy v Estonsku naleznou příležitosti v dodávkách hardwaru, cloudových instalací, softwaru pro digitalizaci státní správy (viz náš nedávný článek o systému Bürokratt)  či řešení pro kybernetickou bezpečnost. Spolupráce českých a estonských startupů nabízí prostor pro vývoj špičkových ICT řešení, aplikací pro zefektivnění pracovních i volnočasových aktivit či projekty v oblasti sdílené ekonomiky. 

Odvětví informačních a komunikačních technologií zůstává hlavním motorem hospodářského růstu země. Estonsko zažívá nejrychlejší vlnu zakládání technologických společností v Evropě - v roce 2019 působilo v sektoru ICT více než 6000 společností. S cílem podpořit růst tohoto sektoru se v Estonsku každoročně konají významné výstavní, veletržní a prezentační akce, které mohou českým firmám pomoci navázat obchodní partnerství v této pobaltské zemi. Možnost navázání osobního kontaktu s potenciálními zákazníky je v Estonsku velmi ceněná i v ICT sektoru a účast na veletrzích je běžně velmi vysoká mezi návštěvníky i vystavovateli. 

K nejzajímavějším akcím v oblasti informačních technologií, aplikací a robotiky patří zejména: 

V první polovině října, ve dnech 10. – 11. 10. 2022, se bude v hlavním městě konat Tallinn Digital Summit. Událost je příležitostí k setkání lídrů zemí, mezinárodních organizací a zástupců ze soukromého sektoru, pro které je digitalizace prioritou. Společně mohou sdílet zkušenosti dobré praxe a diskutovat o aktuálních výzvách digitalizace. Tématem letošního ročníku je posilování spolupráce a důvěryhodnosti mezi institucemi, autoritami a podniky. Součástí akce je také virtuální veletrh EXPO, během kterého mohou české firmy prezentovat své produkty, služby a řešení související s pěti klíčovými investičními prioritami iniciativy Evropské unie Global Gateway: digitální prostředí, klima a energetika, doprava, zdraví, vzdělávání a výzkum.

V listopadu se do Tallinnu sjedou příznivci robotiky na festival Robotex 2022, který navštíví tisíce inženýrů, vedoucích pracovníků a lídrů technologického průmyslu, aby zkoumali nové start-upy, sestavovali roboty pro různé výzvy a sdíleli poznatky se o nejnovějších technologických inovacích.

V polovině února 2023, dne 16. 2, se v Tartu koná vzdělávací a informační veletrh Intellektika.Veletrh je příležitostí pro vzdělávací instituce a firmy rozšířit povědomí o svých činnostech, inovacích či službách. Tématy veletrhu jsou vzdělávání, výzkumná centra, možnosti školení, zaměstnanost či kariérní poradenství.

V závěru května, ve dnech 25. – 26. 5., se bude v Tallinnu pořádat konference Latitude59, jejímž středobodem jsou technologie a rozvoj startupů. Konference, nejznámější svého druhu v Pobaltí, může být zajímavá zejména pro investory a všechny, kteří se o startupech chtějí lépe informovat. Na konferenci jsou pozváni panelisté z mezinárodního prostředí, a nebudou chybět ani místní úspěšné startupy. Událost doplní speciální workshopy a prezentace jak pro startupy, tak investory, což umožní navázat nové kontakty.  

Na jaře (přesné datum bude upřesněno) také proběhne v Tartu druhý ročník Digit Conference. Událost je příležitostí pro setkání developerů a technologických odborníků, aby společně diskutovali o novinkách a zajímavých projektech v oblasti software. Konference bude doplněna o sdílení dobré a užitečné praxe ze strany průmyslových špiček. Událost je určitě zejména pro developery, architekty, inženýry, QA & testery, technologické lídry, vedoucí firem a kohokoliv dalšího, jejž by konference mohla zajímat. Konferenci spolupořádá MTÜ sTARTUpDay s Ridango, Swedbank, Singleton & Institut výpočetní techniky Univerzity v Tartu. Partnery jsou Pipedrive, Veriff, Fractory, Microsoft nebo Startup Estonia.

V případě zájmu českých firem je Velvyslanectví České republiky v Estonsku připraveno pomoci s organizací účasti na veletrzích, identifikaci potenciálních partnerů k B2G a B2B jednáním, přípravou prezentací pro specifické publikum a obecně asistovat českým společnostem při jejich kontaktech s estonskými partnery. 

Petr Preclík, ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Estonsku

Pavlína Kutnarová, stážistka