česky  english  eesti keel 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR a Estonsko: aktualizace k cestování

Vstup do Estonska - AKTUALIZACE: na základě přezkumu úrovně nákazy COVID-19  dne 7.8. platí pro české občany po vstupu do Estonska v týdnu od 10. do 16. srpna povinnost 14-denní karantény.

Vstup do ČR: od 1. července 2020 platí rozdělení států EU, schengenského prostoru a třetích zemí do zelené a červené zóny podle míry rizika nákazy COVID-19 (k 7. srpnu je stále mezi  „zelenými“ zeměmi i Estonsko).

 

1. Informace o podmínkách cestování do České republiky

Pokud občané EU a jejich rodinní příslušníci ze „zelených“ členských států EU vstupují do ČR po pobytu pouze v „zeleném“ členském státě EU, nemusí prokazovat účel cesty, předkládat potvrzení o absolvování testu na COVID-19 ani  absolvovat karanténu a jejich pobyt na území ČR není časově omezen. Bližší informace na webu Ministerstva vnitra ČR, v příloze (tabulka č. 1 a 2) a v článku Ministerstva zahraničních věcí ČR.

V případě TRANZITU přes Českou republiku: od 20. července 2020 je dovolen tranzit přes Českou republiku i těm občanům a rezidentům EU a jejich rodinným příslušníkům, kteří strávili více než 12 hodin během posledních 14 dnů v zemích s vysokým výskytem nákazy COVID-19. Jejich tranzit přes Českou republiku nemusí být pouze za účelem cesty domů, ale musí proběhnout do 12 hodin po překročení hranic.

 

2. Informace o podmínkách cestování českých občanů do Estonska

Nejčastější otázky a odpovědi:

- Mohu do země přicestovat bez udání důvodu?  Momentálně NE - pro týden 10.-16. srpna platí pro Čechy přijíždějící do Estonska povinná 2-týdenní karanténa.

- Potřebuji pro vstup do země negativní test na Covid-19?  NE (pro týden 10. - 16. srpna je nutná karanténa, kterou test nenahradí)

- Musím po příjezdu zůstat v karanténě nebo splnit jiné podmínky? ANO karanténa (platí pro týden 10. - 16. srpna ; výjimkou je přímý průjezd Estonskem při návratu do země trvalého pobytu)

Zda se na přijíždějící bude vztahovat 14-denní karanténa, závisí na míře nákazy COVID-19 v zemích jejich původu - limitem je nakažení více než 16 osob na 100 000 obyvatel v posledních 14 dnech. Seznam států a koeficient nákazy, od něhož se odvíjí povinnost karantény, je aktualizován každý pátek na webu estonského ministerstva zahraničních věcí.

DŮLEŽITÉ:

Po přezkumu úrovně nákazy Covid-19 k 7. 8. MUSÍ čeští občané při vstupu do Estonska v týdnu od 10. do 16. srpna do 14-denní karantény. 

Pro další týdny doporučujeme ujistit se před cestou o aktuálním stavu.  

- Jaké jsou podmínky průjezdu zemí? Jak dlouho mohu v zemi pobývat? Délka pobytu v Estonsku a průjezd zemí není omezen. Podmínky vstupu do země jsou dány předchozím bodem.

- Mohu do země přijet za prací? Jaké jsou podmínky? ANO. Podmínky vstupu do země jsou dány předchozím bodem.

- Na co si mám dát pozor? (uvést případná specifika dané země, např. povinnost nošení roušek, atd.). Nošení roušek v Estonsku není povinné, estonská vláda je pouze doporučuje pro vnitřní prostory s větší koncentrací osob. Předchozí striktní pravidlo 2+2, tedy max. 2 osoby v odstupu 2m (neplatilo pro rodinu), bylo upraveno na "dodržování odstupů".

- Jaké jsou podmínky pro návrat osoby s českým občanstvím do ČR, která má ale bydliště v Estonsku? Návrat občana ČR z Estonska do domovské země je bez omezení.

 

3. Vstup na území Estonska a tranzit přes Estonsko

Od 1. 6. 2020 otevřelo Estonsko hranice pro cestující přicházející ze zemí EU, Evropského hospodářského prostoru a Velké Británie a Severního Irska. Rozhodující pro příp. 14-denní karanténu je rozsah nákazy COVID-19 v zemích jejich původu - seznam států je aktualizován každý pátek na webu estonského ministerstva zahraničních věcí.

Další aktuální informace uvádí Úřad vlády Estonské republiky nebo jím zřízený speciální web k nouzovému stavu. Důležitou informační platformou je také web estonské Rady pro zdraví.

 

4. Dopravní spojení mezi ČR a Estonskem

Letecké společnosti postupně obnovují spojení z / do Tallinnu, i když zatím s delší časovou prodlevou než v době před pandemií. Bližší informace na webu tallinnského letiště.

 

5.  Karanténní opatření v Estonsku  (orientační informace)

Více informací v našem webovém článku Cestování do Estonska a další nová opatření od 1.6.

 

6. Důležité odkazy na weby příslušných estonských institucí

Úřad vlády Estonské republiky/ Republic of Estonia Government

Úřadem estonské vlády zřízený speciální web/ Emergency Situation

Rada pro zdraví/ Health Board Estonia

 

 

přílohy

Pravidla_pro_vstup_osob_na_uzemi_CR_platna_od_1_cervence... 203 KB PDF (Acrobat dokument) 14.7.2020

Seznam zemí s nízkým rizikem covid od 13_07_2020 218 KB PDF (Acrobat dokument) 14.7.2020