česky  english  eesti keel 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktualizace: ČR a EE ke COVID-19

Ke dni 17. května 2020 byl ukončen nouzový stav jak v České republice, tak ke stejnému dni také v Estonsku. Česká i estonská vláda postupně rozvolňují opatření přijatá během nouzového stavu v souvislosti s výskytem infekčního onemocnění COVID-19. V tomto článku uvádíme nejdůležitější odkazy s informacemi k opatřením, situaci v dopravě a jiné zdroje.

 

Nejčastější otázky a odpovědi ohledně cestování českých občanů do Estonska:

1) Mohu do země přicestovat bez udání důvodu?  ANO.

2) Potřebuji pro vstup do země negativní test na Covid-19? Musím po příjezdu zůstat v karanténě nebo splnit jiné podmínky?

Zda se na přijíždějící bude vztahovat 2-týdenní karanténa, závisí na relativní míře infekce COVID-19 v zemích jejich původu - limitem je nakažení více než 15 osob na 100 000 obyvatel v posledních 14 dnech. Seznam států, jejichž občané mohou do Estonska vstoupit bez nutnosti podrobit se 2-týdenní karanténě, bude aktualizován každý pátek na webu estonského ministerstva zahraničních věcí.

3) Jaké jsou podmínky průjezdu zemí? Jak dlouho mohu v zemi pobývat? Délka pobytu v Estonsku a průjezd zemí není omezen. Podmínky vstupu do země jsou dány předchozím bodem.

4) Mohu do země přijet za prací? Jaké jsou podmínky? ANO. Podmínky vstupu do země jsou dány předchozím bodem.

5) Na co si mám dát pozor? (uvést případná specifika dané země, např. povinnost nošení roušek, atd.). Nošení roušek v Estonsku není povinné, estonská vláda je pouze doporučuje pro vnitřní prostory s větší koncentrací osob. Nutností je dodržovat pravidlo 2+2, max. 2 osoby (neplatí pro rodinu), ostatní v odstupu 2 metrů.

 

Vycestování z České republiky

MZV ČR i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikována většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě (více ve webovém článku MZV). Současně MZV ČR důrazně doporučuje před každou případnou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Aktuální informace naleznete také na webu Ministerstva vnitra ČR.

 

Vstup na území Estonska a tranzit přes Estonsko

Od 1. 6. 2020 otevřelo Estonsko hranice pro cestující přicházející ze zemí EU, Evropského hospodářského prostoru a Velké Británie a Severního Irska. Podle rozsahu infekce COVID-19 v zemích jejich původu se na ně nemusí vztahovat 2-týdenní karanténa - seznam států je aktualizován každý pátek na webu estonského ministerstva zahraničních věcí. Podrobnější informace v našem webovém článku.

Další aktuální informace uvádí Úřad vlády Estonské republiky nebo jím zřízený speciální web k nouzovému stavu. Důležitou informační platformou je také web estonské Rady pro zdraví.

 

Doprava

Dopravní spojení mezi Českou republikou a Estonskem je v současné chvíli stále komplikovanější. V současnosti z Tallinnu odlétá Lufthansa do Frankfurtu a dále přes Frankfurt do Berlína. Lety Tallinn-Frankfurt-Praha uvádí web Lufthansy zhruba od poloviny června a s delší časovou náročností než v době před pandemií. Finské aerolinky Finnair obnoví letecké spojení až od července, a to pouze z 30%. Polské aerolinky LOT nabízí lety Tallinn-Varšava-Praha od 20.6. Společnost Air Baltic zatím obnovuje tento týden lety z Tallinnu do Německa nebo Rakouska.

Při cestě/ návratu do ČR je možné se vyhnout povinné 2-týdenní karanténě předložením max. 4 dny starého negativního lékařského potvrzení o výsledku testu PCR (DOCX, 20 KB).

Pravidla pro vstup do ČR od 27.5. uvádí web Ministerstva vnitra ČR:

Pravidla pro vstup do ČR od 27.5. (PDF, 107 KB)

Pravidla pro vstup cizinců do ČR od 27.5. (PDF, 128 KB)

 

Opatření v Estonsku

- viz. náš webový článek Cestování do Estonska a další nová opatření od 1.6.

 

Shrnutí - relevantní odkazy na weby příslušných estonských institucí

Úřad vlády Estonské republiky/ Republic of Estonia Government

Úřadem estonské vlády zřízený speciální web/ Emergency Situation

Rada pro zdraví/ Health Board Estonia