česky  english  eesti keel 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR a Estonsko: aktualizace k cestování po 15.1.2021

Vstup do Estonska:  nově je zavedeno předložení RT-PCR testu ne staršího 72 hodin JIŽ PŘI VSTUPU nebo jeho podstoupení ihned na letišti. Pro české občany pokračuje POVINNOST 10 DENNÍ KARANTÉNY, kterou je možné zkrátit druhým hrazeným negativním testem. Pokračuje i POVINNOST NOŠENÍ ROUŠEK ve vnitřních veřejných prostorech. Více informací v bodu 3 článku.

Vstup do ČR: v rámci nouzového stavu do 22.1.2021 pokračuje možnost přicestovat z ČERVENÝCH ZEMÍ (včetně Estonska) pouze v nezbytně nutných případech. Více informací v bodu 1 článku. 

1. Cestování do České republiky

Do 22.1.2021 platí v České republice nouzový stav. Do země je možné přicestovat jen v nezbytně nutných případech (nikoliv turistika nebo návštěva přátel). 

V případě cestujících z Estonska, které je od 27.11. tzv. ČERVENOU zemí, je proto nutné před vstupem do ČR vyplnit  Příjezdový formulář . Dále buď předložit negativní RT-PCR test podstoupený v jakékoliv EU zemi ne starší 72 hodin,  nebo do 5 dnů od vstupu do ČR na vlastní náklady podstoupit RT-PCR test, nebo vykonat 10-denní karanténu.  

Bližší informace na webu Ministerstva vnitra ČR a v článku Ministerstva zahraničních věcí ČR.

 

2. Cestování do Estonska a tranzit přes Estonsko

Občané České republiky mohou přicestovat do Estonska bez udání důvodu, ale s povinností absolvovat 10-denní karanténu (více informací níže).

Pro návrat českých občanů do ČR z Estonska či tranzitem přes Estonsko, pokud nemají příznaky nákazy koronavirem, nejsou žádná omezení ani povinnost testu nebo karantény.

 

3.  Opatření v Estonsku 

Od 23.11. je POVINNÉ NOŠENÍ ROUŠEK (nebo jiné formy zakrytí nosu a úst) ve všech VNITŘNÍCH VEŘEJNÝCH PROSTORECH a ve VEŘEJNÉ DOPRAVĚ. Současně je nutné zachovávat pravidlo 2+2 (spolu pouze 2 osoby s výjimkou členů rodiny, další ve vzdálenosti 2m).

 

Od 28.12. do prozatím 17.1.2021 platí pro oblast Harju (včetně Tallinnu) a East-Viru další opatření:

- uzavření budov všech škol včetně univerzit (mimo Harju a East-Viru pouze do 10.1.2021); mateřské školy zůstávají otevřené

- uzavření všech volnočasových a zábavných center (tělocvičny, vodní parky, sauny, kasina, noční kluby), muzeí, kin a divadel

- uzavření všech restaurací; možný je pouze výdej jídla u okénka nebo rozvoz

- sport: uvnitř budov pouze pro profesionální sportovce nebo týmy soutěžící v ligách; venku skupiny do 10 osob + trenér

- veřejné akce pouze mimo budov s max. počtem 10 osob.

 

Povinnost karantény po vstupu do Estonska je stanovena podle míry nákazy COVID-19 v cizí zemi a Estonsku. Seznam států a koeficient výše nákazy, od něhož se povinnost karantény odvíjí, je aktualizován každý pátek na webu estonského ministerstva zahraničních věcí s platností od dalšího pondělí.

Od 2.11. byla povinná karanténa po vstupu do země zkrácena na 10 dnů.

 

Od 15.1.2021

a) je v okamžiku vstupu do Estonska letecky či lodí nutné

- podrobit se 10 denní karanténě nebo

- předložit negativní RT-PCR test ne starší 72 hodin (tím jsou poprvé akceptovány testy provedené v cizině) nebo ho podstoupit ihned na letišti/v přístavu. Pro cizince/nerezidenty jsou všechny testy za úhradu (RT-PCR za 52 EUR, nutno platit bankovní kartou).

Výsledek předloženého testu bude na místě zadán do estonského systému se současným vygenerováním data 2. testu (nejdříve 6. den od testu v zahraničí - teoreticky to tedy může být již 3. den po vstupu do Estonska). V případě testu podstoupeného při vstupu bude datum 2. testu (nejdříve 7. den po prvním) zasláno v SMS zprávě o negativním výsledku prvního.  

Po negativním 1. testu, ať již předloženém či podstoupeném, platí uvolněný režim samoizolace  s možností chodit do práce (po dohodě se zaměstnavatelem) či obchodu při zachování odstupu od ostatních lidí. 

 

b) je v okamžiku vstupu do Estonska autem nutné

- podrobit se 10 denní karanténě nebo

- v případě, kdy není předchozí zahraniční negativní RT-PCR, dojet co nejrychleji do většího odběrného místa, např. až do Tallinnu.  Současně je doporučeno předem se objednat na přesný čas testování (linka +372 678 00 00; Po-Pá mezi 9:00-17:00 estonského času).  

 

Výsledky estonského RT-PCR testu jsou oznamovány v době 2 hodin - 3 dnů od podstoupení testu. Po oznámení 2. negativního testu končí jakákoliv karanténní omezení.

 

Povinnost předložení či podstoupení RT-PCR testu při vstupu do Estonska se NETÝKÁ přeshraničních pracovníků překračujících estonsko-lotyšské hranice na přechodu Valka/Valga a cizinců, kteří Estonskem projíždějí při cestě do domovské země.

 

Pokud se během pobytu v Estonsku v případě nachlazení objeví podezření na koronavirus, je povinností každého obrátit se na lékaře (tel. pohotovostní bezplatná linka 1247). V případě, že lékař nařídí testování, je i pro cizince zdarma.

 

Pokud bylo při pobytu v Estonsku potvrzeno nakažení COVID-19, je  dotyčný člověk povinen:

1/ spolupracovat s Radou pro zdraví (kontakt níže);

2/ poskytnout údaje pro určení dalších infikovaných osob a blízkých kontaktů (při sběru dat jsou dodržována pravidla ochrany osobních údajů); 

3/ od 17.12. do 1.2.2021 dodržovat zpřísněné podmínky domácí karantény v délce 14 dnů, tedy z hotelu, ubytovny nebo bytu vycházet POUZE na základě  pokynu zdravotníků, policie nebo při ohrožení života a zdraví. O ukončení karantény rozhoduje až prohlášení ošetřujícího lékaře, že osoba není infekční, tedy nikoliv pouhé uplynutí požadovaných 14 dnů.

 

Pro osoby, které byly v blízkém kontaktu s pozitivně diagnostikovaným člověkem, platí preventivní obecná karanténa 10 dnů. Během této doby mohou vyjít pouze na nákup v blízkosti bydliště nebo na zdravotní pohyb venku, oboje s omezením kontaktů s dalšími osobami. Po 10 dnech může být vykonán test, který v případě negativního nálezu znamená ukončení preventivní karantény (finální potvrzení lékařem není nutné). 

 

Při pobytu v Estonsku je doporučeno stažení trasovací aplikace HOIA - více informací ZDE.

 

4. Doprava

Bližší informace o leteckém spojení na webu tallinnského letiště.

 

5. Odkazy na weby příslušných estonských institucí

Úřad vlády Estonské republiky/ Republic of Estonia Government

Úřadem estonské vlády zřízený speciální web/ Emergency Situation

Rada pro zdraví/ Health Board Estonia   s podrobnými informacemi včetně tel. pohotovostní bezplatné linky 1247 a stažení estonské trasovací aplikace HOIA