česky  english  eesti keel 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování do Estonska a návrat do ČR po 26.7.2021

Vstup do Estonska:  cestující z ČR nemusí do karantény ani podstoupit test; více informací v bodu 1+3 článku.

Návrat do ČR: více informací v bodu 5 článku. 

1. VSTUP NA ÚZEMÍ ESTONSKA  a  TRANZIT PŘES ESTONSKO

Cestující z ČR mohou přicestovat do Estonska bez povinnosti samoizolace/karantény.   

Na tuto skutečnost navazuje další ulehčení pro cestující z ČR: pokud mají ukončené očkování (bez ohledu na typ vakcíny, ale nesmí to být déle než 1 rok od poslední dávky) nebo prodělali Covid-19 (ale nesmí to být déle než 180 dnů od pozitivního testu/lékařem potvrzeného onemocnění), nemusí vyplnit příjezdový formulář. Oba tyto případy však musí cestující být schopen na požádání prokázat (očkovacím certifikátem nebo potvrzením o prodělaném onemocnění).  

Pokud se nejedná o tyto dva konkrétní případy, musí cestující z ČR, který vstupuje do Estonska letecky, vyplnit příjezdový formulář, a to nejdříve 3 dny před příletem (platí i pro dítě). Potvrzující email o vyplnění příjezdového formuláře doporučujeme vytisknout či jinak připravit k prokázání letecké společnosti nebo kontrole na tallinnském letišti (při vstupu do Estonska autem, autobusem nebo lodí vyplňují příjezdový formulář pouze cestující z tzv. červených a dalších zemí s vysokým rizikem).

Test PCR ani antigenní není požadován při vstupu cestujících z ČR do Estonska v týdnu 26.7.-1.8.2021. 

Pro české občany, kteří tranzitují Estonskem při návratu do České republiky, neplatí z estonské strany žádná omezení (v případě příjezdu z ne-schengenského Ruska kontaktujte velvyslanectví Tallinn pro aktuální informace).

  

2. DOPRAVA  z/do ČR

Bližší informace o leteckém spojení na webu tallinnského letiště. Při příjezdu do Estonska autem jsou příležitostné hraniční kontroly na lotyšsko-estonských a finsko-estonských hranicích. Vnitrostátní estonská autobusová i železniční doprava fungují bez omezení.

 

3.  OPATŘENÍ v ESTONSKU 

V Estonsku je pouze doporučeno nošení roušek v uzavřených vnitřních prostorech a veřejné dopravě, tedy tam, kde není možné zachovat 2m odstup. 

Pro sportovní a kulturní akce včetně velkých letních festivalů platí omezení účasti do max. 1.000 osob ve vnitřních a do max. 5.000 osob ve venkovních prostorách. Přehledné shrnutí zde.

Pokud jde o podrobnosti ke karanténě a pobytu v Estonsku, doporučujeme sledovat souhrnné informace na webu estonského ministerstva zahraničních věcí.    

 

Pokud během pobytu v Estonsku

a) se v případě např. nachlazení objeví podezření na koronavirus, je povinností každého obrátit se na lékaře (tel. pohotovostní bezplatná linka 1247)

b) bylo potvrzeno nakažení COVID-19, je  dotyčný člověk povinen spolupracovat s Radou pro zdraví (kontakt níže), poskytnout údaje pro určení dalších infikovaných osob a blízkých kontaktů (při sběru dat jsou dodržována pravidla ochrany osobních údajů) a dodržovat preventivní obecnou karanténu 10 dnů (tj. z hotelu, ubytovny nebo bytu vycházet pouze na základě  pokynu zdravotníků, policie nebo při ohrožení života a zdraví). O ukončení této karantény rozhoduje až prohlášení ošetřujícího lékaře, že osoba není infekční, tedy nikoliv pouhé uplynutí požadovaných 10 dnů.

c) došlo k blízkému kontaktu s pozitivně diagnostikovaným člověkem, platí preventivní obecná karanténa 10 dnů od okamžiku zjištění této skutečnosti. Z místa ubytování/hotelu je možné vycházet pouze na nákup v blízkosti bydliště nebo na zdravotní pohyb venku, oboje s omezením kontaktů s dalšími osobami. Po 10 dnech může být vykonán test, který v případě negativního nálezu znamená ukončení preventivní karantény (finální potvrzení lékařem není nutné).   

Při pobytu v Estonsku je doporučeno stažení trasovací aplikace HOIA - více informací ZDE.

Aktuální informace o přijatých opatřeních v Estonsku sdělují i na tel. pohotovostní bezplatné lince 1247 (ze zahraničí +372 600 1247).

 

4. Odkazy na weby příslušných estonských institucí + ZÚ ČR v Tallinnu

Úřad vlády Estonské republiky/ Republic of Estonia Government

Úřadem estonské vlády zřízený speciální web/ Emergency Situation

Rada pro zdraví/ Health Board Estonia   s podrobnými informacemi včetně tel. pohotovostní bezplatné linky 1247 (ze zahraničí +372 600 1247) a stažení estonské trasovací aplikace HOIA

Kontakt na Velvyslanectví ČR v Estonsku: během pracovní doby tel. +372 6274 400; v mimopracovní době o víkendech mobil +372 5667 9029. Další informace zde.

 

5. NÁVRAT do ČR

Estonsko se posunulo mezi "oranžové" země  se středním rizikem nákazy COVID-19. Souhrn podmínek pro návrat do ČR v článku MZV zde.   

Přehled aktuálních opatření platných na území ČR najdete na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Pro základní informace o cestách z ČR do okolních států slouží tel. linka +420 222 264 222.