česky  english  eesti keel 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování do Estonska a návrat do ČR po 1.11.2021

Vstup do Estonska:  ČR se stala "červenou zemí" s vysokým rizikem nákazy Covid-19. Čeští občané bez potvrzení o očkování nebo o prodělání Covid-19 musí po vstupu do Estonska podstoupit dva PCR testy a dodržovat 10 denní karanténu; více informací v bodu 1+3 článku.

Návrat do ČR: více informací v bodu 5 článku. 

1. VSTUP NA ÚZEMÍ ESTONSKA  a  TRANZIT PŘES ESTONSKO

Vzhledem k posunu České republiky mezi "červené země" (s vysokým rizikem nákazy) musí všichni čeští občané před vstupem na území Estonska vyplnit příjezdový formulář  (platí i pro dítě), a to nejdříve 3 dny před přechodem hranic. Potvrzující email o vyplnění příjezdového formuláře je potřeba vytisknout či jinak připravit k prokázání při letištní nebo hraniční kontrole.

Čeští občané s potvrzením o očkování nebo o prodělání Covid-19 s QR kódem pouze vyplní příjezdový formulář a nemusí při vstupu do Estonska podstoupit test nebo jít do karantény.

Neočkovaní čeští občané musí kromě předem vyplněného příjezdového formuláře podstoupit dva PCR testy a zachovávat 10 denní karanténu:

- 1. PCR test je nutné podstoupit již při překročení hranic (např. přímo na letišti)

- nastoupit do 10 denní karantény

- pokud byl 1. PCR test negativní, přesně šestý den po překročení hranic je možné podstoupit 2. PCR test

- pokud bude i tento 2. PCR test negativní, skončí karanténa tímto šestým dnem. 

 

2. DOPRAVA  z/do ČR

Bližší informace o leteckém spojení na webu tallinnského letiště.  Vnitrostátní estonská autobusová i železniční doprava fungují bez omezení, nutné je mít nasazenou roušku s výjimkou dětí do 12 let. 

 

3.  OPATŘENÍ v ESTONSKU 

V Estonsku od konce léta platí povinné nošení roušek (nestačí pouhé zakrytí úst a nosu např. šátkem) ve veřejné dopravě (městská doprava, vlaky, dálkové autobusy) a ve veřejných vnitřních prostorách, které jsou volně přístupné (obchody, lékárny, banky, pošty, knihovny, úřady policie, kostely a náboženská centra apod.). Výjimku mají děti do 12 let a osoby, které ze zdravotních důvodů nemohou nosit roušky. 

Od 25. října musí účastníci starší 18 let před vstupem na většinu organizovaných aktivit (sportovní tréninky, sauny, lázně, divadla, kina, koncerty, kostely, konference, muzea a výstavní sály, restaurace a zábavní podniky) předložit potvrzení o očkování nebo o prodělání Covid-19 (již nestačí negativní PCR test!). Za kontrolu potvrzení odpovídá organizátor akce. V případě pochybnosti o totožnosti může být požadováno předložení osobního dokladu. Výjimku mají venkovní akce na "neomezeném prostoru".

Výše uvedená potvrzení se nemusí předkládat při vstupu např. do obchodů, lékáren, bank, pošt, kde stačí rouška, rozestupy a použití připravené desinfekce.

Pokud jde o podrobnosti ke karanténě a pobytu v Estonsku, doporučujeme sledovat souhrnné informace na webu estonského ministerstva zahraničních věcí.  Informace k očkování a druhům používaných vakcín v Estonsku najdete zde.  

 

Pokud během pobytu v Estonsku

a) se v případě např. nachlazení objeví podezření na koronavirus, je povinností každého obrátit se na lékaře (tel. pohotovostní bezplatná linka 1247)

b) bylo potvrzeno nakažení COVID-19, je  dotyčný člověk povinen spolupracovat s Radou pro zdraví (kontakt níže), poskytnout údaje pro určení dalších infikovaných osob a blízkých kontaktů (při sběru dat jsou dodržována pravidla ochrany osobních údajů) a dodržovat preventivní obecnou karanténu 10 dnů (tj. z hotelu, ubytovny nebo bytu vycházet pouze na základě  pokynu zdravotníků, policie nebo při ohrožení života a zdraví). O ukončení této karantény rozhoduje až prohlášení ošetřujícího lékaře, že osoba není infekční, tedy nikoliv pouhé uplynutí požadovaných 10 dnů.

c) došlo k blízkému kontaktu s pozitivně diagnostikovaným člověkem, platí preventivní obecná karanténa 10 dnů od okamžiku zjištění této skutečnosti. Z místa ubytování/hotelu je možné vycházet pouze na nákup v blízkosti bydliště nebo na zdravotní pohyb venku, oboje s omezením kontaktů s dalšími osobami. Po 10 dnech může být vykonán test, který v případě negativního nálezu znamená ukončení preventivní karantény (finální potvrzení lékařem není nutné).   

Při pobytu v Estonsku je doporučeno stažení trasovací aplikace HOIA - více informací ZDE.

Aktuální informace o přijatých opatřeních v Estonsku sdělují i na tel. pohotovostní bezplatné lince 1247 (ze zahraničí +372 600 1247).

 

4. Odkazy na weby příslušných estonských institucí + ZÚ ČR v Tallinnu

Úřad vlády Estonské republiky/ Republic of Estonia Government

Úřadem estonské vlády zřízený speciální web/ Emergency Situation

Rada pro zdraví/ Health Board Estonia   s podrobnými informacemi včetně tel. pohotovostní bezplatné linky 1247 (ze zahraničí +372 600 1247) a stažení estonské trasovací aplikace HOIA

Kontakt na Velvyslanectví ČR v Estonsku: během pracovní doby tel. +372 6274 400; v mimopracovní době o víkendech mobil +372 5667 9029. Další informace zde.

 

5. NÁVRAT do ČR

Estonsko je stále mezi "tmavě červenými zeměmi"  s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19. Souhrn podmínek pro návrat do ČR v článku MZV zde (např. podmínka vyplnění příjezdového formuláře před vstupem do ČR, test a karanténa).   

Přehled aktuálních opatření platných na území ČR najdete na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR.

Pro základní informace o cestách z ČR do okolních států slouží tel. linka +420 222 264 222.