česky  english  eesti keel 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Tallinn
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Reinsalu diskutoval s velvyslanci zemí EU

V úterý 13. září Velvyslanectví České republiky v Estonsku zorganizovalo v rámci druhého předsednictví ČR v Radě Evropské unie pracovní oběd ministra zahraničních věcí Estonska Urmase Reinsalu s velvyslanci členských států Evropské unie. Setkání umožnilo diskusi o důležitých výzvách aktuálního období.

Ministr zahraničních věcí Urmas Reinsalu přestavil hlavní současné priority estonské zahraniční politiky a estonské vlády. Ve svém projevu zdůraznil několikero celoevropských témat, a to důležitost podpory Ukrajině a uvalení sankcí na Ruskou federaci, jako je především přerušení vydávání víz ruským občanům. S politikou vůči Rusku značně souvisí i potřeba řešit energetickou krizi. Estonsko se jednak podílí na hledání společného návrhu na plénu Evropské unie, ale zároveň i doufá, že specifika jednotlivých členských států umožní hledat i variabilní řešení. Jedním z prosazovaných scénářů Estonska je i kompletní zastavení dovozu ruského plynu, což by mělo být dalším krokem k úplné izolaci Ruské federace. Vyjma otázek souvisejících s děním na Ukrajině ministr Reinsalu zmínil i důležitost rozšíření Evropské unie.

Oběda se zúčastnili zástupci dvaceti pěti členských států EU.

Oběda se zúčastnili zástupci dvaceti pěti členských států EU.

Ministr Reinsalu také shrnul závěry z mimořádného jednání Rady pro dopravu, telekomunikace a energetiku (TTE Council), která se uskutečnila 9. září, a věnovala se právě energetice. Jejím výsledkem bylo několikero apelů na Evropskou komisi v oblasti krátkodobých i dlouhodobých řešení vysokých cen energií. Ministr Reinsalu také zmínil neformální setkání ministrů zahraničí Evropské unie, které se konalo 31. srpna v Praze, tzv. Gymnich. Tématem tohoto jednání byla především Ruská agrese na Ukrajině, její globální důsledky a další sankce vůči Ruské federaci, a jejím výsledkem bylo kupříkladu zrušení evropsko-ruské vízové dohody.

Po projevu ministra Reinsalu dostali prostor velvyslanci, aby pokládali své dotazy a rozproudili společnou diskusi, která umožnila i výměnu názorů na řadu témat. Otázky se týkaly zejména koordinovaného postoje vůči Rusku, podpoře Ukrajině včetně poválečné obnovy, ale i politiky vůči Číně. Diskuse se týkala i výzev domácí politiky, jako je například inflace či obnovitelné zdroje energie.