česky  english  eesti keel 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Tallinn
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vína z Česka se mohou uplatnit i na estonském trhu

Spotřeba vína v Estonsku v posledních letech roste a stále více lidí se zajímá o různé druhy vín z celého světa. Vzniká řada vinoték, obchodů a restaurací, které nabízejí širokou škálu vín a neustále hledají nové varianty se silným příběhem. Své místo by proto mohli najít také čeští výrobci.

Estonsko vyrábí malé množství vína na domácím trhu, ale naprostá většina vína, které se v zemi spotřebuje, se dováží. Podle údajů Mezinárodní organizace pro révu a víno se v Estonsku v roce 2020 spotřebovalo 20,1 milionu litrů vína, v roce 2021 pak estonský Daňový a celní úřad uvádí dovoz vína do země ve výši 20,9 milionu litrů. Většina vína dováženého do Estonska pochází z evropských zemí, zejména z Francie, Itálie a Španělska. V současné době je největším dodavatelem vína do Estonska Francie s podílem přibližně 28 %.

Maloobchodní trh s vínem je v Estonsku poměrně konsolidovaný, dominuje mu několik velkých maloobchodních prodejců. Roste však také počet menších vinoték a internetových prodejců, kteří se zaměřují na specifické oblasti. V tomto ohledu je ovšem povědomí o českém vinařství nízké - Česká republika má v Estonsku dobré jméno spíše v oblasti pivovarnictví či strojírenské výroby (automobily, vlaky, tramvaje).

Česká republika přitom může nabídnout vína světové kvality: Vinařské regiony jižní Moravy všechny leží okolo 49. rovnoběžky, stejně jako třeba vinařská oblast Champagne nebo nejlepší vinařské oblasti Německa. Česká vína jsou známá svou svěžestí a minerálností, mnohá z nich se pravidelně vysoko umísťují v mezinárodních soutěžích typu Decanter World Wine Awards. Čeští vinaři se zaměřují na moderní a šetrné metody pěstování révy a výroby vína: V zemi funguje čtrnáct spolků vín originální certifikace, mnohá vinařství mají certifikaci organické výroby. Svou nabídku do zahraničí nabízejí také první vinařství uplatňující biodynamické metody správy vinic.

Česká republika ročně vyrobí cca 550 tisíc hektolitrů vína, přibližně 15% pak vyveze. Příjem z vývozu vína v roce 2022 činil 820 milionů korun (ČSÚ). Největšími trhy pro české vinaře jsou Německo (téměř 50 % vývozu), Slovensko, Polsko, Rumunsko či Spojené království, ale také Japonsko, USA či Kanada. Vývoz českého vína do Estonska v roce 2022 dosáhl pouze čtvrt milionu korun.

S cílem představit vinařské regiony a výrobce vína proto Velvyslanectví České republiky v Estonsku zorganizovalo v dubnu 2023 návštěvu skupiny estonských importérů vína a someliérů v Jihomoravském kraji. Během tří dnů delegace navštívila devět moderních a inovativních vinařství se zájmem o nalezení nových exportních trhů. Své metody výroby vína představili vinařství Obelisk, Thaya, Špalek, Lahofer, Volařík, Sonberk, Fabig, Gurdau a Válka.

Estonská delegace byla pozitivně překvapena kvalitou českého vína. Objevili jedinečná vína s výrazným charakterem, komplexní vůní a chutí. Kromě samotného vína estonští experti pozitivně hodnotili také celkovou úroveň vinařského průmyslu – jeho připravenost k exportu, kvalitu etiket, užitých lahví, získaných certifikací či referencí ze zahraničí.  Delegace odjížděla z České republiky s nově nabytými zkušenostmi s moravským vínem a s přáním pokračovat v poznávání vinařského průmyslu České republiky.

Na tomto zájmu nyní mohou stavět i další čeští vinaři: Česká ambasáda v Tallinnu připravuje další akce v tomto odvětví, např. řízenou degustaci pro estonskou someliérskou asociaci Eesti Sommeljeede Assotsiatsioon a pro zákazníky importérů vína, kteří v dubnu 2023 navštívili Česko.

Petr Preclík, ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Estonsku

Projekt byl spoluorganizován Národním vinařským centrem.

Galerie


Vína z Česka se mohou uplatnit i na estonském trhu