česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náhradní cestovní doklad pro novorozené děti

Cestování mezi státy se uskutečňuje zpravidla s cestovním pasem.

Pro nově narozené dítě, které dosud nedisponuje cestovním pasem, je možné do vyřízení žádosti o jeho vystavení vyhotovit cestovní průkaz (což je náhradní cestovní doklad) pro účely cestování za předpokladu, že žadatel předloží český rodný list dítěte a doklad o jeho českém státním občanství. Uvedené je možné získat po podání a vyřízení žádosti o vystavení českého rodného listu a osvědčení o státním občanství České republiky, respektive o zápisu narození do Zvláštní matriky v Brně (viz informace v sekci "Státní občanství").

Bez českého rodného listu a osvědčení o státním občanství České republiky nově narozeného dítěte lze vystavit cestovní průkaz pro dítě nově narozené v cizině českým občanům pouze za účelem návratu do České republiky, nikoliv za účelem cestování. Předpokladem je předložení cizozemského rodného listu dítěte opatřeného úředně ověřeným překladem do českého jazyka a dokladů o českém státním občanství rodičů.

I z výše uvedeného důvodu je doporučeno podat žádost o zápis narození do Zvláštní matriky v Brně, a to prostřednictvím Velvyslanectví České republiky v Taškentu nebo přímo na území České republiky.