česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů vedeného velvyslanectvím

Informace pro české občany, kteří mění místo trvalého či dlouhodobého pobytu v zahraničí, případně se z dlouhodobého pobytu v zahraničí vracejí zpět do České republiky.
 

Pokud jste zapsáni ve zvláštním seznamu voličů (dále ZSV) u některého ze zastupitelských úřadů České republiky v zahraničí a odjíždíte natrvalo z jeho územního obvodu, doporučujeme Vám ještě před Vaším odjezdem požádat příslušný zastupitelský úřad o vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů.

Na základě právních předpisů ČR o volbách v aktuálním znění není možnost vyškrtnutí vázána na rozhodnutí prezidenta o vyhlášení termínu voleb. Je tedy možno požádat o vyškrtnutí ze ZSV kdykoliv, vyškrtnutí samotné lze ovšem  provést nejpozději 2 dny před prvním dnem voleb, kdy se definitivně uzavírá ZSV.

Požádat o vyškrtnutí ze ZSV vedeného ZÚ lze buď písemně nebo osobně.

  • Písemná žádost musí být voličem podepsána a je dostačující, pokud je zaslána faxem nebo emailem. Podpis voliče na žádosti o vyškrtnutí ze ZSV není nutno ověřovat úředně.
  • Při osobní žádosti voliče o vyškrtnutí ze ZSV při návštěvě zastupitelského úřadu učiní pracovník zastupitelského úřadu o této skutečnosti záznam.

K podání žádosti je možno použít buď Žádost o vyškrtnutí ze zvláštního seznamu voličů (DOC, 38 KB), anebo napsat žádost volnou formou s uvedením potřebných údajů - jméno, příjmení, datum narození a rodné číslo z důvodu kontroly a zamezení vyškrtnutí jiné osoby. Dále je potřeba uvést trvalé bydliště v ČR, resp. doručovací adresu.

O vyškrtnutí ze ZSV Vám bude vydáno potvrzení o vyškrtnutí ze ZSV vedeného zastupitelským úřadem.

Potvrzení je nutno následně odevzdat přede dnem voleb obecnímu úřadu, v jehož územním obvodu máte trvalé bydliště, anebo v den voleb okrskové volební komisi, v jejímž obvodu máte trvalé bydliště.

Detailní informace naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR.