česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky vstupu do Uzbekistánu + Tádžikistánu + Turkmenistánu

Cestování do Uzbekistánu, Tádžikistánu a Turkmenistánu provází řada opatření a omezení. Níže uvádíme podrobnosti

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

V souvislosti s epidemií jsou i nadále platná doporučení Ministerstva zahraničních věcí České republiky cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikována většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Před případnou cestou do zahraničí Ministerstvo zahraničních věcí České republiky doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně Ministerstvo zahraničních věcí České republiky důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD (https://drozd.mzv.cz/).

Bližší informace můžete nalézt na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky (https://www.mzv.cz/jnp/) a Ministerstva vnitra České republiky (https://www.mvcr.cz/).

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Uzbekistán

Od 1.10. 2020 jsou otevřeny pozemní hranice se sousedními zeměmi, resp. Uzbekistán umožňuje z těchto zemí přicestovat.

Obnoveno i vlakové a letecké spojení se zahraničím. Při příletu je nutné předložit negativní test.

Od 21.12. 2020 do 1.2. 2021 platí zákaz letů z Velké Británie, Itálie, Německa, Dánska, Rakouska, Austrálie, Nizozemska a Jihoafrické republiky. Občanům těchto zemí (netýká se diplomatů a pracovníků mezinárodních organizací) nebude umožněn vstup do země. Toto opatření se týká i občanů jiných zemí, kteří ve výše uvedených státech pobývali během posledních 14 dnů. Opatření bude zrušeno nebo prodlouženo podle vývoje koronavirové epidemie.

V současnosti je možné z Evropy přicestovat do Taškentu s Turkish Airways z Istanbulu, při odbavení je nutné předložit  negativní test PCR ne starší 72 hodin. Na palubu pouze zavazadlo o váze 4 kg. Uzbekistan Airways létají z Frankfurtu - v současnosti lety pozastaveny do 1.2. kvůli kovidu. I u této aerolinky je nutné počítat s omezením zavazadel na palubě. Nyní budou dovoleny pouze kabelky, aktovky, notebooky  a tašky s dětskými potřebami do 2 kg. O 6 kg pak bude navýšena váha podaných zavazadel. Belavia zajišťuje spojení na trase Minsk - Taškent jednou týdně.

Letecké spojení s Dušanbe obnoveno od 20.ledna. Čtyřikrát týdně Uzbekistan Airways létají do Dubaje.

Od 1.10.2020 se v Uzbekistánu ruší omezení pro příjezd skupin zahraničních turistů (5 - 15 osob). Návštěvník musí mít při příjezdu negativní test a potvrzení o zdravotním pojištění. Pokud turista onemocní, musí na vlastní náklady putovat do karantény a teprve po vyléčení může odjet domů.

Tádžikistán

Cestující ze zahraničí musí předložit negativní test ne starší 72 hodin. Hranice s okolními zeměmi jsou uzavřeny s výjimkou Uzbekistánu (od. 1.10. otevřeny). Hranice s Kyrgyzstánem otevřena jen pro kargo.

Somon Air létají dvakrát týdně do Dubaje. Turkish Airlines jednou týdně zajišťují spojení s Istanbulem. Dvakrát týdně do Istanbulu létají Somon Air, cestující musí mít roušky a rukavice. Uzbekistan Airways obnovily jednou týdně lety na trase Taškent -Dušanbe. Stále neexistuje pravidelné spojení s Ruskem.

Turkmenistán

Všechna pravidelná letecká spojení zrušena, resp. zákaz letů prodloužen do roku 2021, pozemní hranice uzavřeny. Tranzit přes Turkmenistán zakázán. Turkmenistan Airlines organizují nepravidelné evakuační lety z Ruska, Ukrajiny a EU (Mnichov). Do země mohou přicestovat pouze občané Turkmenistánu a akreditovaní diplomaté, pracovníci mezinárodních společností a organizací/podniků.

3. DOPRAVA

Uzbekistán

Vnitrostátní letecké linky v provozu, obnovena vlaková a autobusová spojení mezi regiony. Městská doprava funguje bez omezení. V Taškentu je však nutné v městských hromadných prostředcích nosit ochranné rukavice. Měly by být k mání zdarma na všech stanicích metra nebo u řidičů autobusů.

Tádžikistán

Veřejná doprava v Dušanbe i v dalších městech funguje bez omezení.

Turkmenistán

Veřejná doprava v Ašchabadu a dalších městech v provozu, existují však omezení v cestování mezi městy. Pro cestování v rámci země je nutné získat povolení od speciálních komisí, které posoudí oprávněnost žádosti.

4. OPATŘENÍ

Uzbekistán

Negativní test PCR ne starší 72 hodin při vstupu na území podmínkou.  Test je nutné - bez ohledu na povinnost předložit negativní test z domovské země - podstoupit i po příletu v letištní hale na vlastní náklady za částku cca 9 EUR (95 000 sumů). Při pasové kontrole pak cestující předloží potvrzení o právě absolvovaném testu a vyplněný dotazník s údaji o místě pobytu, v němž se zavazuje ke 14denní karanténě v hotelu  nebo v místě bydliště.

Povinnost nosit roušky venku i uvnitř budov.

Tádžikistán

Cestující ze zahraničí musí předložit negativní test ne starší 72 hodin. Pokud ho nemají, musí se podrobit na hranici testu a čekat 14 dní v karanténě ve státním zařízení. Avšak aerolinky požadují předložení testu již před odbavením jako podmínku přepravy.

Povinnost nosit roušky  na veřejnosti i v dopravních prostředcích.

Turkmenistán

Každý, kdo přicestuje, musí absolvovat test na kovid. Bez ohledu na negativní nebo pozitivní výsledek pak musí do 21denní karantény ve státních zařízeních k tomu určených. Při odletu musí cestovatel předložit negativní test ne starší 24 hodin před odletem. Povinné nošení roušky na veřejnosti. Kdo je přistižen bez ní, obdrží pokutu ve výši v přepočtu od 6 do 14 euro.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Turkmenistán

Ministerstvo zahraničních věcí: https://www.mfa.gov.tm/en

Ministerstvo zahraničních věcí - o ochraně zdraví: https://www.mfa.gov.tm/en/articles/7

Tádžikistán

Ministerstvo zahraničních věcí: https://mfa.tj/en/main

Ministerstvo dopravy: https://www.mintrans.tj/en

Ministerstvo zdravotnictví: http://moh.tj/contact/?lang=en

Uzbekistán

Ministerstvo zahraničních věcí: https://mfa.uz/en/

Ministerstvo dopravy: https://mintrans.uz/en/

Ministerstvo zdravotnictví: https://www.minzdrav.uz/en/