česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky vstupu do Uzbekistánu + Tádžikistánu + Turkmenistánu

Cestování do Uzbekistánu, Tádžikistánu a Turkmenistánu provází řada opatření a omezení. Níže uvádíme podrobnosti

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

V souvislosti s epidemií jsou i nadále platná doporučení Ministerstva zahraničních věcí České republiky cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikována většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Před případnou cestou do zahraničí Ministerstvo zahraničních věcí České republiky doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně Ministerstvo zahraničních věcí České republiky důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD (https://drozd.mzv.cz/).

Bližší informace můžete nalézt na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky (https://www.mzv.cz/jnp/) a Ministerstva vnitra České republiky (https://www.mvcr.cz/). Nové telefonní číslo Informačního centra pro cesty do zahraničí MZV: +420 222 264 222.

Vláda v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky nouzový stav na dobu 30 dnů od 00:00 hodin dne 27.2.2021: https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/vysledky-mimoradneho-jednani-vlady-26-unora-2021-186956/

Vycestování z České republiky (mimo nezbytné, naléhavé a neodkladné cesty) je zakázáno do 11 zemí světa s extrémním rizikem nákazy COVID-19 způsobeného novými mutacemi koronaviru SARS-CoV-2 dle ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví: https://koronavirus.mzcr.cz/category/mimoradna-opatreni/

Pro návrat českých občanů platí pravidla stanovená ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví, jejichž výklad přinášíme pro všechny kategorie rizikových zemí v článku Rozcestník: https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Uzbekistán

Od 1.10. 2020 jsou otevřeny pozemní hranice se sousedními zeměmi, resp. Uzbekistán umožňuje z těchto zemí přicestovat.

Obnoveno i vlakové a letecké spojení se zahraničím. Při příletu je nutné předložit negativní test.

V současnosti je nejjednodušší cestovat do Uzbekistánu s Turkish Airways z Prahy do Taškentu přes Istanbul, při odbavení je nutné předložit  negativní test PCR ne starší 72 hodin. Na palubu pouze zavazadlo o váze 4 kg. Uzbekistan Airways létají z Frankfurtu. I u této aerolinky je nutné počítat s omezením zavazadel na palubě. Nyní budou dovoleny pouze kabelky, aktovky, notebooky  a tašky s dětskými potřebami do 2 kg. O 6 kg pak bude navýšena váha podaných zavazadel. Belavia zajišťuje spojení na trase Minsk - Taškent dvakrát týdně. I zde je možné využít v některých dnech spojení Praha - Minsk.

Letecké spojení s Dušanbe obnoveno od 20.ledna. Čtyřikrát týdně Uzbekistan Airways létají do Dubaje.

Od 1. dubna Aeroflot létá jednou týdně na trase Moskva - Taškent. Linka je určena pouze pro uzbecké občany a cizince s trvalým pobytem v Uzbekistánu.

Ukrajinské aerolinky (UIA) oznámily, že od 8. dubna začnou létat jednou týdně na trase Kyjev - Taškent.

Od 1.10.2020 se v Uzbekistánu ruší omezení pro příjezd skupin zahraničních turistů (5 - 15 osob). Návštěvník musí mít při příjezdu negativní test a potvrzení o zdravotním pojištění. Pokud turista onemocní, musí na vlastní náklady putovat do karantény a teprve po vyléčení může odjet domů.

Tádžikistán

Cestující ze zahraničí musí předložit negativní test ne starší 72 hodin. Hranice s okolními zeměmi jsou uzavřeny s výjimkou Uzbekistánu (od. 1.10. otevřeny). Hranice s Kyrgyzstánem otevřena jen pro kargo.

Od 1.3.2021 cestující, kteří se prokáží certifikátem o očkování proti kovidu, které se uskutečnilo před měsícem nebo i dříve, nemusí mít u sebe negativní test. Pokud předloží doklad o očkování starý dva nebo tři týdny, negativní test bude vyžadován.

Somon Air létají dvakrát týdně do Dubaje. Turkish Airlines jednou týdně zajišťují spojení s Istanbulem. Dvakrát týdně do Istanbulu létají Somon Air, cestující musí mít roušky a rukavice. Uzbekistan Airways obnovily jednou týdně lety na trase Taškent -Dušanbe. V březnu obnoveno spojení (jedenkrát týdně) do Kazachstánu (Almaty) a Afghánistánu (Kábul). Od 1. dubna Aeroflot létá jednou týdně na trase Moskva - Dušanbe. Linka je určena pouze pro cestující, kteří v Rusku pracují nebo jedou na léčení, svatbu nebo pohřeb.

Turkmenistán

Všechna pravidelná letecká spojení zrušena, resp. zákaz letů prodloužen do roku 2021, pozemní hranice uzavřeny. Tranzit přes Turkmenistán zakázán. Turkmenistan Airlines organizují nepravidelné evakuační lety z Ruska, Ukrajiny a EU (Mnichov). Do země mohou přicestovat pouze občané Turkmenistánu a akreditovaní diplomaté, pracovníci mezinárodních společností a organizací/podniků.

3. DOPRAVA

Uzbekistán

Vnitrostátní letecké linky v provozu, obnovena vlaková a autobusová spojení mezi regiony. Městská doprava funguje bez omezení.

Tádžikistán

Veřejná doprava v Dušanbe i v dalších městech funguje bez omezení.

Turkmenistán

Veřejná doprava v Ašchabadu a dalších městech v provozu, existují však omezení v cestování mezi městy. Pro cestování v rámci země je nutné získat povolení od speciálních komisí, které posoudí oprávněnost žádosti.

4. OPATŘENÍ

Uzbekistán

Negativní test PCR ne starší 72 hodin při vstupu na území podmínkou. 

Od 15.3.2021 při příletu/příjezdu do Uzbekistánu nejsou požadovány antigenní testy provedené na místě (letiště, hraniční přechod), požaduje se pouze předložení PCR testu ne staršího 72 hodin.

Povinnost nosit roušky venku i uvnitř budov.

Tádžikistán

Cestující ze zahraničí musí předložit negativní test ne starší 72 hodin. Pokud ho nemají, musí se podrobit na hranici testu a čekat 14 dní v karanténě ve státním zařízení. Test není vyžadován, pokud předloží certifikát o očkování. Aerolinky požadují předložení testu již před odbavením jako podmínku přepravy. Test ne starší 72 hodin je nutné předložit i při odletu ze země.

Povinnost nosit roušky  na veřejnosti i v dopravních prostředcích.

Turkmenistán

Každý, kdo přicestuje, musí absolvovat test na kovid. Bez ohledu na negativní nebo pozitivní výsledek pak musí do 21denní karantény ve státních zařízeních k tomu určených. Při odletu musí cestovatel předložit negativní test ne starší 24 hodin před odletem. Povinné nošení roušky na veřejnosti. Kdo je přistižen bez ní, obdrží pokutu ve výši v přepočtu od 6 do 14 euro.

Podle vyjádření prezidenta Turkmenistánu publikovaného v médiích 28. ledna budou muset cizinci přijíždějící do země předložit doklad o tom, že jsou očkováni.

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Turkmenistán

Ministerstvo zahraničních věcí: https://www.mfa.gov.tm/en

Ministerstvo zahraničních věcí - o ochraně zdraví: https://www.mfa.gov.tm/en/articles/7

Tádžikistán

Ministerstvo zahraničních věcí: https://mfa.tj/en/main

Ministerstvo dopravy: https://www.mintrans.tj/en

Ministerstvo zdravotnictví: http://moh.tj/contact/?lang=en

Uzbekistán

Ministerstvo zahraničních věcí: https://mfa.uz/en/

Ministerstvo dopravy: https://mintrans.uz/en/

Ministerstvo zdravotnictví: https://www.minzdrav.uz/en/