česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální situace v Uzbekistánu + Tádžikistánu + Turkmenistánu

V návaznosti na rozhodnutí vlády České republiky ze dne 23.4.2020 o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území České republiky upozorňujeme české občany na následující změny v možnostech vycestování.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území České republiky jsou i nadále platná doporučení Ministerstva zahraničních věcí České republiky cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikována většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Podrobnosti o změnách můžete nalézt na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky (https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/omezeni_dopravy_koronavirus.html) a Ministerstva vnitra České republiky (https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx).

Usnesení vlády České republiky ze dne 23.4.2020 č. 443 (PDF, 132 KB) o přijetí krizového opatření ve formátu pdf.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ + TRANZIT V UZBEKISTÁNU, TÁDŽIKISTÁNU, TURKMENISTÁNU

Uzbekistán

S ohledem na pokračující nárůst počtu nakažených se Zvláštní republiková komise pro boj s COVID 19 rozhodla prodloužit nouzový stav (zatím) do 15.8.2020.

- po dobu karantény budou při zajištění služeb všichni ostatní pracovníci převedeni na práci z domova nebo budou čerpat dovolenou
- vyhlašuje se zákaz služebních cest
- schůzky a porady se nadále mohou konat pouze ve formátu online
- během víkendů platí zákaz pohybu soukromých vozidel a vozidel taxislužby
- po dobu karantény byl vyhlášen zákaz konání společenských akcí, včetně svateb
- občanům nad 65 let se doporučuje nevycházet
- platí zákaz shromažďování více než 3 osob
- nadále platí povinnost nosit roušky a udržovat sociální rozestup
- do služby byli povoláni lékaři na penzi
- ve velkých městech, včetně Taškentu, se vrací některá restriktivní opatření (zákaz pohybu mezi 23-7 hodinou), o víkendech jsou zavřeny velké obchodní domy a tržnice kvůli desinfekci, omezována je veřejná doprava.

Zdravotnický systém se nachází na hraně svých kapacit, docházejí volná místa v karanténních centrech, jakož i lůžka v nemocnicích. Nejvíce nových případů je registrováno v karanténních centrech, nákaza se však šíří i mezi obyvatelstvem. Vybrané internáty a vysokoškolské koleje v Taškentu a Taškentské oblasti budou přebudovány na karanténní centra. Všechny soukromé kliniky dostaly povolení léčit pacienty s COVID-19 a provádět testy. Denně se provádí 22 000 testů, ani to však nestačí uspokojit poptávku. Výsledky testů bývají známé za 2-3 dny oproti dřívějším 5-6 hodinám. V nejbližší době má být po celé zemi nainstalováno dalších 60 testovacích přístrojů. V Uzbekistánu byla zahájena výroba ventilátorů, ochranných pomůcek, dezinfekčních prostředků a během několika týdnů by měla být zahájena výroba testerů a léků favipiravir (Japonsko) a redesur (USA). Nicméně některých léků volně dostupných v lékárnách je vinou komplikací s jejich distribucí ze skladů nedostatek, a tak jejich ceny vzrostly 3-7krát.

Prezident ostře kritizoval primátora Taškentu a ministra zdravotnictví za to, že pandemii nezvládají. V Taškentu a Taškentské oblasti, kde je registrováno 40% z nově nakažených, budou zřízeny speciální komise ze zástupců všech relevantních orgánů, které budou řídit další postup v boji proti pandemii. Prezident nařídil doplnit zásoby léků, zdravotnického materiálu a ochranných pomůcek nejméně na tři měsíce, záchranná služba musí dojet k pacientovi nejpozději do 15 minut.

Veřejná doprava je omezována. Od 13.7.2020 došlo k zastavení veškeré osobní vnitrostátní letecké, železniční a silniční dopravy. Platí zákaz dopravy mezi regiony s výjimkou dodávek zemědělských produktů. Mešity jsou uzavřeny. Byla zavedena omezení a nová pravidla pro mezinárodní dopravu a tranzit zboží. Karanténa se zkracuje z dosavadních 14 dnů na 10 dnů. Karanténu lze nyní nově absolvovat ve vybraných hotelech na vlastní náklady, se souhlasem Republikové epidemiologické komise pak i doma, pokud pro to existují vhodné podmínky.

Nadále jsou uzavřena letiště pro mezinárodní lety. Dříve udělená povolení od 1.7.2020 pro Turkish Airlines a Astana Airlines byla zrušena. Podle tiskového mluvčího Ministerstva dopravy Uzbekistánu povolení nikdy nebyla vydána, avšak Uzbekistán má zájem na obnovení standardních mezinárodních letů (původně se hovořilo o obnovení v červenci / srpnu), ovšem na "zásadě rovnosti". Oznámené obnovení letů na trase Taškent - Tel Aviv od 25.6.2020 se omezilo na 1 let, další v dohledné době nebudou.

Od 15.6.2020 obnovena mezinárodní letecká doprava. Vstup a odjezd ze země je povolen pouze těmto osobám:
- diplomaté a jejich rodinní příslušníci
- specialisté zahraničních společností působící v rámci investičních projektů
- osoby cestující za účelem léčby
- osoby tranzitující přes Uzbekistán na zastupitelské a konzulární úřady cizích států
- cizinci s trvalým pobytem v Uzbekistánu
- občané Uzbekistánu s trvalým pobytem v zahraničí
- občané Uzbekistánu cestující za účelem pracovním a studijním

Zahraniční země jsou rozděleny do 3 kategorií:
- zelená kategorie: Japonsko, Jižní Korea, Čína, Izrael (osoby cestující z těchto zemí nemusí po příjezdu podstoupit karanténu)
- žlutá kategorie: země EU, Malajsie, Thajsko, Singapur (osoby cestující z těchto zemí musí po příjezdu podstoupit 14-denní domácí karanténu)
- červená kategorie: Turecko, země Společenství nezávislých států (např. Rusko, Bělorusko, Kazachstán, Tádžikistán), Spojené arabské emiráty, Írán, Afghánistán (osoby cestující z těchto zemí musí po příjezdu podstoupit 14-denní státní karanténu v karanténních zařízeních)

Oznámení o obnovení leteckého spojení však nebylo doloženo seznamem leteckých společností, které do Uzbekistánu a z Uzbekistánu budou létat. Nejasností je (zatím) více. Není například zřejmé, zda přílet z EU (žlutá kategorie) tranzitem přes Turecko či Rusko (červená kategorie) do Uzbekistánu znamená automatickou deportaci pasažéra do státního karanténního centra.

Nadále je realizována repatriace uzbeckých občanů ze zahraničí (poznámka: mezi těmito občany zaznamenáno mnoho nových případů nákazy). Po překročení hranice musí všichni povinně do 10-denní státní karantény (kontejnerová nemocnice). Pacientům bude odebrán mobilní telefon a pas. Hygienické prostory fungují (společné pro několik osob), strava 3x denně zajištěna, lékařská kontrola 2x denně zajištěna. Všeobecně platí, že v 1 kontejneru jsou umístěny 4 osoby (rozděleno dle pohlaví). To neplatí pro držitele služebních a diplomatických pasů, kde je povolena domácí izolace (za dohledu). Pro vycestování z Uzbekistánu je možné repatriačních letů využít. Lety směřují většinou do Ruska, Jižní Koreje, Turecka, Spojených arabských emirátů, ale také do Lotyšska či Běloruska.

Od 18.5.2020 byla obnovena vnitrostátní letecká spojení z Taškentu do Nukusu, Ugrenče, Termezu. Opět začal jezdit rychlovlak do Buchary, Samarkandu, Navoi a Karši. Cestující před nástupem do vlaku nemusí předložit negativní test na covid-19, jak tomu bylo doposud. Zvláštní republiková komise tak změnila názor, který prezentovala 18.5.2020 (cena testu: v přepočtu 22,4 EUR). 26.5.2020 obnoveno vlakové spojení Taškent - Andižan. Před nástupem do vlaku (na všech spojích) je nutné vyplnit cestovní dotazník, vlaky mohou být zaplněny jen z poloviny. POZOR! Od 13.7.2020 došlo k zastavení veškeré osobní vnitrostátní letecké, železniční a silniční dopravy.

Tádžikistán

Hranice pro vstup a opuštění země jsou uzavřené. Výjimka se vztahuje na představitele diplomatických misí, mezinárodních organizací, finančních organizací a jejich rodinné příslušníky akreditované pro Tádžikistán. V případě vstupu do Tádžikistánu musí výše uvedené osoby podstoupit 14-denní  karanténu. Výjimka je dále uplatňována pro řidiče mezinárodní kamionové přepravy, palubní personál letecké a železniční přepravy. V případě evakuačních charterových letů z Tádžikistánu do Evropy mohou ve spolupráci s domovským zastoupením opustit Tádžikistán rovněž turisté (platí pouze pro opuštění Tádžikistánu). Od 25.6.2020 Tádžikistán organizuje pro své občany charterové lety z Moskvy, Petrohradu, Kazaně, Novosibirsku a Jekatěrinburgu (návrat tádžických občanů zpět do vlasti).

Roste počet laboratoří na testy - kromě Dušanbe jsou nyní i v dalších třech městech. Ministerstvo zdravotnictví ubezpečuje, že počet volných lůžek v nemocnicích i ochranných prostředků pro zdravotnický personál je dostatek. V Dušanbe otevřeli na fotbalovém stadionu polní (kontejnerovou) nemocnici. Místní zdravotnická zařízení jsou přeplněna. Bylo rozhodnuto o stavbě velké infekční nemocnice na desetihektarovém pozemku, která se plánuje již od roku 1983 a nikdy nebyla dokončena.

Od 20.6.2020 povoleny v Tádžikistánu svatby za účasti maximálně 100 hostů. Tádžikistán oznámil obnovení letů do Uzbekistánu a Spojených arabských emirátů od 1.7.2020.  Lety z Tádžikistánu do Ruska, Turecka a Číny jsou v jednání, zatím bez termínu.

Dle RFE/RL ředitelé některých nemocnic přiznávají, že objektivní statistiky nakažených COVID-19 neexistují, neboť nejsou v dispozici testovací sady, v úmrtních listech i u pacientů s jasnými příznaky nákazy je tak za příčinu smrti uváděn těžký zápal plic. Dle zprávy Asijské rozvojové banky zdravotnický systém Tádžikistánu je velmi slabý a nebyl na pandemii vůbec připraven. Na zdravotnictví je vynakládáno pouze 7% státního rozpočtu, v sousedním Kyrgyzstánu je to 12%, průměr pro země Střední Asie je 16%. V zemi je pouze 10 lékařů na 10 000 obyvatel – nejméně z celého regionu (průměr 34), plat lékařů dosahuje v rozmezí 74-100 USD a zdravotních sester 50-60 USD.

Turkmenistán

Hranice pro vstup a opuštění země jsou uzavřené. V současné době jsou v provozu pouze 3 hraniční přechody primárně pro kamiónovou dopravu: Turkmenbashi, Farab, Garabogaz. Řidiči jsou po příjezdu ihned podrobeni testům a umístěni do karantény. Turkmenské aerolinky omezily počet domácích letů. Turkish Airlines oznámily, že zrušení letů do Ašchabadu prodlužují do 20.7.2020.

Prezident Turkmenistánu vyhlásil restrikce: zákaz shromažďování osob na březích Kaspického moře, zákaz koupání v moři (v oblasti, kde se nachází  Avaza resort, dále kolem přístavu Turkmenbaši). Obyvatelé Turkmenbaši mají zakázáno nejen koupat se v Kaspickém moři, ale i vyjíždět na lodích, respektive rybařit. Není jasné, proč omezení jen v těchto oblastech. Hranice s Íránem otevřena 10.6.2020 (tedy nikoliv 1.6.2020, jak bylo původně avizováno), pro řidiče kamionů zřízeny sprchové kabiny, po příjezdu do Turkmenistánu musí podstoupit 14-denní státní karanténu. Důvod zdržení: nutnost dezinfekce hraničních přechodů. Turkmenské železnice vyžadují po pasažérech směřujících do pohraničních měst zdravotní potvrzení z místa bydliště + povolení od policie + dokument zdůvodňující nezbytnost cesty (služební cesta).

3. DOPRAVA V UZBEKISTÁNU, TÁDŽIKISTÁNU, TURKMENISTÁNU

V současnosti nebyla obnovena pravidelná letecká a jiná doprava do / z České republiky pro Uzbekistán, Tádžikistán a Turkmenistán.

Výjimku tvoří případné repatriační lety.

Pro Uzbekistán bylo mezinárodní letecké spojení částečně obnoveno od 15.6.2020 (viz výše).

Nadále jsou uzavřena letiště Uzbekistánu pro běžné mezinárodní lety (vnitrostátní linky jsou v provozu). Dříve udělená povolení od 1.7.2020 pro Turkish Airlines a Astana Airlines byla zrušena. Oznámené obnovení letů na trase Taškent - Tel Aviv od 25.6.2020 se omezilo na 1 let, další lety v dohledné době nebudou.

Turkish Airlines oznámily, že zrušení letů do turkmenského Ašchabadu prodlužují do 20.7.2020.

4. OPATŘENÍ V UZBEKISTÁNU, TÁDŽIKISTÁNU, TURKMENISTÁNU

Uzbekistán

Poměrně velké přírůstky nakažených přisuzuje hlavní epidemiolog Uzbekistánu nekázni obyvatelstva, osobám vracejícím se ze zahraničí (všichni se musí podrobit testům, putují do státní karantény), řidičům kamiónů (povinné testy, přičemž jen negativní výsledek jim umožní pokračovat s nákladem do vnitrozemí). Dlouhodobě nejhorší situace je v Taškentské oblasti a v Taškentu. V hlavním městě bylo proto dalších 29 obvodů (obvod = tzv. mahalla) označeno červenou barvou. Do těchto obvodů byl zakázán vjezd a není povolen ani výjezd z těchto obvodů. V Taškentu je celkem 71 obvodů označených červenou barvou. Stále je zavřené taškentské metro kvůli obavám ze snazšího přenosu viru v  zaplněných vagónech. Úřad vlády je od 18.6.2020 uzavřen (2 pracovníci nakaženi koronavirem). Několik nákupních center v Taškentu znovu uzavřeno kvůli vyššímu dennímu přírůstku nakažených.

Uzbekistán byl dle míry nakažení rozdělen na zóny - zelená (žádné nové případy nakažení koronavirem), žlutá (více uzdravených než nakažených, např. Taškent), červená (vyšší počet nakažených než vyléčených; např. Samarkand, Navoi, částečně Taškentská a Bucharská oblast).

V zelené zóně byly od 22.5.2020 otevřeny parky, muzea, galerie. V zelené zóně se soukromá vozidla mohou pohybovat bez omezení. Od 1.6.2020 otevřena sportoviště, sanatoria a dětské tábory; povoleny rodinné oslavy (např. svatby) s počtem účastníků do 30 osob. Od 5.6.2020 byla otevřena fitness centra, bazény pro individuální trénink, divadla pro zkoušky souboru (maximálně 30 osob), školská zařízení (maximálně 10 osob). Od 8.6.2020 otevřeny mešity a kostely (pro věřící nutný rozestup 2 metry + povinnost nasazení roušky + výše tělesné teploty maximálně 37° Celsia). Páteční hromadné modlitby v mešitách nadále zakázány. Od 15.6.2020 obnoveno autobusové a vlakové spojení mezi zelenými a žlutými zónami. Od 15.6.2020 otevřeny restaurace, jídelny a kavárny v zelených a žlutých zónách (povinná dezinfekce po každém návštěvníkovi, provoz do 23:00, mezera mezi stoly 2 metry, u jednoho stolu maximálně 4 osoby).

Ve žluté zóně se mohou přepravovat soukromá vozidla bez omezení v době od 6:00 do 22:00. Ve žluté zóně byly od 22.5.2020 otevřeny parky, muzea a galerie. Od 1.6.2020 mohou autoškoly připravovat žáky ke zkouškám (on-line výuka), povolena činnost outsourcingových firem zabývajících se dodávkami potravin. Od 5.6.2020 byly otevřeny hotely, sanatoria, penziony, dětské tábory (v těchto zařízeních mohou fungovat restaurace, kavárny, jídelny). Od 15.6.2020 otevřeny restaurace, jídelny a kavárny v zelených a žlutých zónách (povinná dezinfekce po každém návštěvníkovi, provoz do 23:00, mezera mezi stoly 2 metry, u jednoho stolu maximálně 4 osoby).

V červené zóně se soukromá vozidla a cyklisté mohou pohybovat v ulicích v době od 7:00 do 10:00 a v době od 17:00 do 20:00 (v ostatních případech pouze na speciální povolení). Lidé se mohou vzdálit od bydliště na více jak 100 metrů (vycházky jsou povoleny). Město Džuma, 30 km od Samarkandu, uzavřeno - v místní nemocnici se nakazili lékaři i pacienti. V Samarkandu budují nemocnici pro pacienty nakažené koronavirem s kapacitou 1 000 lůžek. Od 1.6.2020 povolena činnost reklamních firem a realitních kanceláří.

Ve všech zónách nadále platí: povinnost nasazovat roušku na veřejných místech, povinnost dodržovat sociální odstup (2 metry), dezinfekce rukou a měření teploty při vstupu do obchodů, pohromadě pouze 3 jedinci, ve vozidle maximálně 4 osoby (s povinností mít nasazenou roušku). Koncerty, divadla, kina, sportovní akce uzavřeny (pozn.: výjimku tvoří tréninky profesionálních fotbalových týmů, od 5.6.2020 začíná liga bez diváků). Zákaz cestování soukromými vozidly mezi oblastmi (výjimka pro Taškent a Taškentskou oblast). Většina úřadů a firem je však stále zavřená nebo má omezený provoz (případně práci z domova). Firmy, v nichž se objeví virus v důsledku nedodržování hygienických opatření, budou hradit náklady za své zaměstnance umístěné do karanténních center.

DO 1.11.2020 PRODLOUŽENA AUTOMATICKY PLATNOST VŠECH DLOUHODOBÝCH VÍZ CIZINCŮ NACHÁZEJÍCÍCH SE V UZBEKISTÁNU A LHŮTY PŘÍPADNÉHO BEZVÍZOVÉHO STYKU CIZINCŮ NACHÁZEJÍCÍCH SE V UZBEKISTÁNU.

Prezident S. Mirzijojev schválil projekt "Uzbekistan - safe travel quaranted". Prezident Mirzijojev podepsal dekret, podle kterého zahraniční turista obdrží 3 000 USD, pokud se nakazí během pobytu v Uzbekistánu. Toto nařízení má podpořit turismus v rámci uvedeného projektu. Od 1.6.2020 je povolena turistika v zelených a žlutých zónách, kde mohou být otevřeny hotely a turistické pamětihodnosti. Projekt předpokládá odklad daní pro turistické agentury, dotace na dopravu turistů, granty na modernizaci objektů. Do 1.1.2021 se nebudou také vyžadovat turistické poplatky. Projekt se týká i zahraničních turistů ze zemí, kde je virus pod kontrolou. Jejich seznam nebyl doposud zveřejněn.

Podle sdělení hlavního epidemiologického inspektora Uzbekistán neuznává (zatím) doklady o bezinfekčnosti vydané v zahraničí. V zemi jsou aplikovány čtyři typy testů (2 čínské, ruský a německý). Otarbekov prohlásil, že situace je nadále vážná. Nedaří se odhalovat zdroje infekce. Navázal tak na předchozí prohlášení prezidenta S. Mirzijojeva, který kritizoval obyvatelstvo (to špatně pochopilo rozvolňování - přestává být opatrné a znehodnocuje tak dosavadní úsilí v boji proti viru).

Tádžikistán

Tádžické úřady 30.4.2020 oznámily prvních 15 případů nákazy koronavirem. V Tádžikistánu pokračuje relativně prudký nárůst nakažených COVID-19. Bylo nařízeno povinné nošení roušek a dodržování rozestupu 1,5 metru. Přes řadu restrikcí (zákaz veřejných shromáždění, sportovních akcí) není v Tádžikistánu ale omezen pohyb obyvatel. Výuka na univerzitách nebyla omezena (oproti školám nižšího stupně), úřady jsou otevřeny. Přeplněná MHD a tržiště fungují.

Od 15.6.2020 budou otevřeny bazary, kavárny, kadeřnictví, hotely a sanatoria. V Dušanbe policie zahájila akci "Teenager" ("Подросток"). Na ulicích jsou zastavováni mladiství občané bez roušek. Za jeden den zadržela policie v Dušanbe celkem 93 provinilců, z nichž většinu propustili, 8 však bylo obviněno z tuláctví. Policie v této souvislosti varovala rodiče, že mohou být stíháni ze zanedbání výchovy podle "Zákona o odpovědnosti rodičů za výchovu dětí". Pokud je někdo v Tádžikistánu přistižen bez roušky, hrozí mu pokuta až do výše 28 USD. Pokud jedinec šíří nepřesnou nebo neprověřenou informaci o viru, sankce může dosáhnout výše až 113 USD. Tádžický parlament přijal nový zákon v souvislosti s epidemií - za úmyslné šíření nepravdivé informace hrozí nepodmíněný trest v rozmezí 2 až 5 let.

Turkmenistán

Země je oficiálně stále bez nákazy.

Dle turkmenských lékařů se epidemie koronaviru v zemi zcela vymkla kontrole. Podle dalšího zdroje zemřeli na COVID -19 dva lékaři v nemocnici pro infekční choroby nedaleko Ašchabadu. S platností od 15.6.2020 bylo nemocničnímu personálu v Infekční nemocnici v Ašchabadu údajně zakázáno opustit pracoviště a používat mobilní telefony.V nemocnici v provincii Lebap bylo údajně několik osob pozitivně testováno na koronavirus.

Nošení roušek je zakázáno. Lékaři mají zákaz hovořit o případné nákaze koronavirem. Podle nezávislých zdrojů vzrostl výrazně v posledních dnech počet zemřelých v Ašchabadu, na hřbitovech je řada nových hrobů. Mezi obyvatelstvem narůstá nespokojenost.

Turkmenistán oznámil, že vybuduje v Afghánistánu diagnostické centrum pro odhalování COVID-19.

Velvyslanectví USA v Ašchabadu zveřejnilo na svých webových stránkách sdělení, že navzdory informacím o nepřítomnosti viru v zemi obdrželo zprávy o lidech se symptomy onemocnění koronavirem. Tyto osoby pak putují do 14-denní karantény, pobyt si platí samy, resp. izolace může být prodloužena na blíže neurčenou dobu. Ministerstvo zahraničí Turkmenistánu to označilo za nepravdivou informaci.

Delegace WHO, která pobývala v Turkmenistánu, jednala s vládními představiteli a navštívila vybraná zdravotnická zařízení, zakončila svou misi tiskovou konferencí. Šéfka mise Katherine Smallwood uvedla, že během pobytu mise koronavirus neobjevila, nicméně si je vědoma razantního nárůstu počtu pacientů se zápalem plic i počtu úmrtí. Vyzvala vládu, aby se chovala, jako kdyby koronavirus v zemi byl. Ocenila přitom opatření, která vláda přijala s cílem zamezit šíření pandemie v zemi, jakož i kapacitu laboratoří k provádění testů a detekování infekce, nicméně vyzvala vládu k „aktivizaci veškeré kritické zdravotnické infrastruktury“.

5. ODKAZY NA INSTITUCE V UZBEKISTÁNU, TÁDŽIKISTÁNU, TURKMENISTÁNU

Uzbekistán

Ministerstvo zahraničních věcí: https://mfa.uz/en/

Ministerstvo dopravy: https://mintrans.uz/en/

Ministerstvo zdravotnictví: https://www.minzdrav.uz/en/

Tádžikistán

Ministerstvo zahraničních věcí: https://mfa.tj/en/main

Ministerstvo dopravy: https://www.mintrans.tj/en

Ministerstvo zdravotnictví: http://moh.tj/contact/?lang=en

Turkmenistán

Ministerstvo zahraničních věcí: https://www.mfa.gov.tm/en

Ministerstvo zahraničních věcí - o ochraně zdraví: https://www.mfa.gov.tm/en/articles/7

6. ZÁVĚRY

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě.
Před případnou cestou do zahraničí Ministerstvo zahraničních věcí České republiky doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně Ministerstvo zahraničních věcí České republiky důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.
Vláda rozšířila i okruh cizinců, kteří mohou za jasně stanovených podmínek vstoupit na území České republiky. Usnesení vlády České republiky č.443 ze dne 23.4.2020 navíc dává občanům České republiky možnost nepodstupovat 14-denní karanténu, pokud předloží maximálně 4 dny starý negativní PCR test na COVID-19. U pendlerů končí povinnost vycestovat ve 14denním cyklu. Pokud pravidelně předloží negativní test, mohou cestovat za prací každý den. Informace o podmínkách vycestování naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra České republiky (https://www.mvcr.cz/).
Usnesení vlády České republiky č. 443 rovněž rozšiřilo povinnost pro pro občany Evropské unie, kteří vstupují na území České republiky za účelem výkonu ekonomické činnosti nebo studia na vysoké škole, předem oznámit datum a způsob vstupu na území České republiky prostřednictvím online formuláře, který je k dispozici na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky (https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/repatriace_nova_oznamovaci_povinnost.html).