česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální situace v Uzbekistánu + Tádžikistánu + Turkmenistánu

V návaznosti na rozhodnutí vlády České republiky ze dne 23.4.2020 o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území České republiky upozorňujeme české občany na následující změny v možnostech vycestování.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území České republiky jsou i nadále platná doporučení Ministerstva zahraničních věcí České republiky cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikována většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Podrobnosti o změnách můžete nalézt na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky (https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/omezeni_dopravy_koronavirus.html) a Ministerstva vnitra České republiky (https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx).

Usnesení vlády České republiky ze dne 23.4.2020 č. 443 (PDF, 132 KB) o přijetí krizového opatření ve formátu pdf.

2. VSTUP NA ÚZEMÍ + TRANZIT V UZBEKISTÁNU, TÁDŽIKISTÁNU, TURKMENISTÁNU

Uzbekistán

Hranice pro vstup a opuštění země jsou pro cestování osob uzavřené (povoleno je pouze cargo). Veškeré mezinárodní letecké, železniční i silniční spojení je přerušené (občané Uzbekistánu se však mohou vracet z Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Afghánistánu pozemní cestou za předpokladu následné 14-denní karantény). MHD nefunguje.

Je realizována pouze mimořádná repatriace uzbeckých občanů ze zahraničí. Po překročení hranice musí všichni povinně do 14 denní státní karantény (kontejnerová nemocnice). Pacientům bude odebrán mobilní telefon a pas. Hygienické prostory fungují (společné pro několik osob), strava 3x denně zajištěna, lékařská kontrola 2x denně zajištěna. To neplatí pro držitele služebních a diplomatických pasů, kde je povolena domácí izolace (za dohledu).

Uzbekistan Airways oznámily, že do 30.6.2020 nebudou létat na žádné pravidelné mezinárodní lince. Od 18.5.2020 byla obnovena vnitrostátní letecká spojení z Taškentu do Nukusu, Ugrenče, Termezu. Opět bude jezdit rychlovlak do Buchary, Samarkandu, Navoi a Karši. Cestující před nástupem do vlaku nemusí předložit negativní test na covid-19, jak tomu bylo doposud. Zvláštní republiková komise tak změnila názor, který prezentovala 18.5.2020 (cena testu: v přepočtu 22,4 EUR). 26.5.2020 obnoveno vlakové spojení Taškent - Andižan. Před nástupem do vlaku (na všech spojích) je nutné vyplnit cestovní dotazník, vlaky mohou být zaplněny jen z poloviny.

Tádžikistán

Hranice pro vstup a opuštění země jsou uzavřené. Výjimka se vztahuje na představitele diplomatických misí, mezinárodních organizací, finančních organizací a jejich rodinné příslušníky akreditované pro Tádžikistán. V případě vstupu do Tádžikistánu musí výše uvedené osoby podstoupit 14-denní  karanténu. Výjimka je dále uplatňována pro řidiče mezinárodní kamionové přepravy, palubní personál letecké a železniční přepravy. V případě evakuačních charterových letů z Tádžikistánu do Evropy mohou ve spolupráci s domovským zastoupením opustit Tádžikistán rovněž turisté (platí pouze pro opuštění Tádžikistánu).

V zemi je jen 1 laboratoř způsobilá provádět testy, denně jich zvládne 250. Ministerstvo zdravotnictví ubezpečuje, že počet volných lůžek v nemocnicích i ochranných prostředků pro zdravotnický personál je dostatek. V Dušanbe otevřeli na fotbalovém stadionu polní (kontejnerovou) nemocnici. Místní zdravotnická zařízení jsou přeplněna.

Bylo rozhodnuto o stavbě velké infekční nemocnice na desetihektarovém pozemku, která se plánuje již od roku 1983 a nikdy nebyla dokončena.

Skupina 4 uzbeckých lékařů dorazila do Tádžikistánu, aby pomohla v boji proti koronaviru. Na žádost prezidenta Tádžikistánu přicestovala do Dušanbe skupina 14 čínských zdravotnických pracovníků, aby pomáhala v boji proti pandemii. Čína spolu s odborníky poslala i další zásilku zdravotnického materiálu, včetně plicních ventilátorů.

Turkmenistán

Hranice pro vstup a opuštění země jsou uzavřené. V současné době jsou v provozu pouze 3 hraniční přechody primárně pro kamiónovou dopravu: Turkmenbashi, Farab, Garabogaz. Řidiči jsou po příjezdu ihned podrobeni testům a umístěni do karantény. Turkmenské aerolinky omezily počet domácích letů. Prezident Turkmenistánu vyhlásil restrikce: zákaz shromažďování osob na březích Kaspického moře, zákaz koupání v moři (v oblasti, kde se nachází  Avaza resort, dále kolem přístavu Turkmenbaši). Není jasné, proč omezení jen v těchto oblastech. Od 1.6.2020 otevřeny hranice s Íránem.

3. DOPRAVA V UZBEKISTÁNU, TÁDŽIKISTÁNU, TURKMENISTÁNU

V současnosti nebyla obnovena pravidelná letecká a jiná doprava do/z České republiky pro Uzbekistán, Tádžikistán, Turkmenistán. Výjimku tvoří případné repatriační lety. Uzbekistan Airways oznámily, že do 30.6.2020 nebudou létat na žádné pravidelné mezinárodní lince.

4. OPATŘENÍ V UZBEKISTÁNU, TÁDŽIKISTÁNU, TURKMENISTÁNU

Uzbekistán

Uzbekistán byl dle míry nakažení rozdělen na zóny - zelená (žádné nové případy nakažení koronavirem), žlutá (více uzdravených než nakažených, např. Taškent), červená (vyšší počet nakažených než vyléčených; např. Samarkand, Navoi, částečně Taškentská a Bucharská oblast).

Ve žluté zóně se mohou přepravovat soukromá vozidla bez omezení v době od 6:00 do 22:00. Ve žluté zóně byly od 22.5.2020 otevřeny parky, muzea a galerie. Vstup umožněn pouze s rouškou, nutné dodržovat rozestupy 2 metry, povinné měření teploty. Atrakce, restaurace, fitness zařízení zůstávají nadále uzavřeny.  Od 1.6.2020 mohou autoškoly připravovat žáky ke zkouškám (on-line výuka), povolena činnost outsourcingových firem zabývajících se dodávkami potravin.

V zelené zóně byly od 22.5.2020 otevřeny parky, muzea, galerie. Vstup umožněn pouze s rouškou, nutné dodržovat rozestupy 2 metry, povinné měření teploty. Atrakce, restaurace, fitness zařízení zůstávají nadále uzavřeny. V zelené zóně se soukromá vozidla mohou pohybovat bez omezení. Od 1.6.2020 otevřena sportoviště, sanatoria a dětské tábory; povoleny rodinné oslavy (např. svatby) s počtem účastníků do 30 osob. 

V červené zóně se soukromá vozidla a cyklisté mohou pohybovat v ulicích v době od 7:00 do 10:00 a v době od 17:00 do 20:00 (v ostatních případech pouze na speciální povolení). Lidé se mohou vzdálit od bydliště na více jak 100 metrů (vycházky jsou povoleny). Město Džuma, 30 km od Samarkandu, uzavřeno - v místní nemocnici se nakazili lékaři i pacienti. V Samarkandu budují nemocnici pro pacienty nakažené koronavirem s kapacitou 1 000 lůžek. Od 1.6.2020 povolena činnost reklamních firem a realitních kanceláří.

Omezení, která platí pro všechny zóny: vzdálenost mezi lidmi 2 metry, pohromadě pouze 3 jedinci; ve vozidle maximálně 4 osoby s povinností mít nasazenou roušku; všude povinné roušky; školky, školy, univerzity aj. vzdělávací zařízení uzavřena; noční kluby, diskotéky, restaurace, kavárny, jídelny, masážní salóny uzavřeny; koncerty, divadla, kina, sportovní akce uzavřeny (pozn.: výjimku tvoří tréninky profesionálních fotbalových týmů, od 5.6.2020 začíná liga bez diváků); MHD a meziměstská hromadná doprava nadále nefunguje; zákaz cestování soukromými vozidly mezi oblastmi (výjimka pro Taškent a Taškentskou oblast); tržiště s nepotravinářským zbožím uzavřena. Většina úřadů a firem je však stále zavřená nebo má omezený provoz (případně práci z domova). Obchody s potravinami jsou otevřené, při vchodu povinné měření teploty, povinné nasazení ochranných rukavic, zákazník musí vstupovat se zakrytými ústy a nosem.

Mimořádná opatření jsou v prozatímní platnosti do 15.6.2020 (rozhodnutí Zvláštní republikové komise).

DO 1.9.2020 PRODLOUŽENA AUTOMATICKY PLATNOST VŠECH DLOUHODOBÝCH VÍZ CIZINCŮ NACHÁZEJÍCÍCH SE V UZBEKISTÁNU A LHŮTY PŘÍPADNÉHO BEZVÍZOVÉHO STYKU CIZINCŮ NACHÁZEJÍCÍCH SE V UZBEKISTÁNU.

Prezident S. Mirzijojev schválil projekt "Uzbekistan - safe travel quaranted". Od 1.6.2020 je povolena turistika v zelených a žlutých zónách, kde mohou být otevřeny hotely a turistické pamětihodnosti. Projekt předpokládá odklad daní pro turistické agentury, dotace na dopravu turistů, granty na modernizaci objektů. Do 1.1.2021 se nebudou také vyžadovat turistické poplatky. Projekt se týká i zahraničních turistů ze zemí, kde je virus pod kontrolou. Jejich seznam dosud nezveřejnili (taškentské letiště nadále uzavřeno pro zahraniční lety).

Podle sdělení hlavního epidemiologického inspektora (N. Otabekova) Uzbekistán neuznává (zatím) doklady o bezinfekčnosti vydané v zahraničí. V zemi jsou aplikovány čtyři typy testů (2 čínské, ruský a německý). Otabekov prohlásil, že situace je nadále vážná. Nedaří se odhalovat zdroje infekce. Navázal tak na předchozí prohlášení prezidenta S. Mirzijojeva, který kritizoval obyvatelstvo (to špatně pochopilo rozvolňování - přestává být opatrné a znehodnocuje tak dosavadní úsilí v boji proti viru).

Tádžikistán

Tádžické úřady 30.4.2020 oznámily prvních 15 případů nákazy koronavirem (5 osob v hlavním městě Dušanbe, 10 osob ve městě Chudžand na severu země). V Tádžikistánu pokračuje relativně prudký nárůst nakažených COVID-19. Bylo nařízeno povinné nošení roušek a dodržování rozestupu 1,5 metru. Přes řadu restrikcí (zákaz veřejných shromáždění, sportovních akcí) není v Tádžikistánu ale omezen pohyb obyvatel. Výuka na univerzitách nebyla omezena (oproti školám nižšího stupně), úřady jsou otevřeny. Přeplněná MHD a tržiště fungují.

Turkmenistán

Země je oficiálně bez nákazy. Nošení roušek je zakázáno. Lékaři mají zákaz hovořit o případné nákaze koronavirem. Podle nezávislých zdrojů vzrostl výrazně v posledních dnech počet zemřelých v Ašchabadu, na hřbitovech je řada nových hrobů. Mezi obyvatelstvem narůstá nespokojenost. Návštěvy příbuzných ve věznicích zrušeny na 2 měsíce.

5. ODKAZY NA INSTITUCE V UZBEKISTÁNU, TÁDŽIKISTÁNU, TURKMENISTÁNU

Uzbekistán

Ministerstvo zahraničních věcí: https://mfa.uz/en/

Ministerstvo dopravy: https://mintrans.uz/en/

Ministerstvo zdravotnictví: https://www.minzdrav.uz/en/

Tádžikistán

Ministerstvo zahraničních věcí: https://mfa.tj/en/main

Ministerstvo dopravy: https://www.mintrans.tj/en

Ministerstvo zdravotnictví: http://moh.tj/contact/?lang=en

Turkmenistán

Ministerstvo zahraničních věcí: https://www.mfa.gov.tm/en

Ministerstvo zahraničních věcí - o ochraně zdraví: https://www.mfa.gov.tm/en/articles/7

6. ZÁVĚRY

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě.
Před případnou cestou do zahraničí Ministerstvo zahraničních věcí České republiky doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně Ministerstvo zahraničních věcí České republiky důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.
Vláda rozšířila i okruh cizinců, kteří mohou za jasně stanovených podmínek vstoupit na území České republiky. Usnesení vlády České republiky č.443 ze dne 23.4.2020 navíc dává občanům České republiky možnost nepodstupovat 14-denní karanténu, pokud předloží maximálně 4 dny starý negativní PCR test na COVID-19. U pendlerů končí povinnost vycestovat ve 14denním cyklu. Pokud pravidelně předloží negativní test, mohou cestovat za prací každý den. Informace o podmínkách vycestování naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra České republiky (https://www.mvcr.cz/).
Usnesení vlády České republiky č. 443 rovněž rozšiřilo povinnost pro pro občany Evropské unie, kteří vstupují na území České republiky za účelem výkonu ekonomické činnosti nebo studia na vysoké škole, předem oznámit datum a způsob vstupu na území České republiky prostřednictvím online formuláře, který je k dispozici na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky (https://www.mzv.cz/jnp/cz/cestujeme/aktualni_doporuceni_a_varovani/repatriace_nova_oznamovaci_povinnost.html).