česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podmínky vstupu do Uzbekistánu + Tádžikistánu + Turkmenistánu

Cestování do Uzbekistánu, Tádžikistánu a Turkmenistánu provází řada opatření a omezení. Níže uvádíme podrobnosti

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

V souvislosti s epidemií jsou i nadále platná doporučení Ministerstva zahraničních věcí České republiky cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikována většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě. Před případnou cestou do zahraničí Ministerstvo zahraničních věcí České republiky doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně Ministerstvo zahraničních věcí České republiky důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD (https://drozd.mzv.cz/).

Bližší informace můžete nalézt na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky (https://www.mzv.cz/jnp/) a Ministerstva vnitra České republiky (https://www.mvcr.cz/).

2. VSTUP NA ÚZEMÍ A TRANZIT

Uzbekistán

Od 1.10. 2020 jsou otevřeny pozemní hranice se sousedními zeměmi, resp. Uzbekistán umožňuje z těchto zemí přicestovat.

Obnoveno i vlakové a letecké spojení se zahraničím. Při příletu i odletu je nutné předložit negativní test.

V současnosti je možné z Evropy přicestovat do Taškentu s Turkish Airways z Istanbulu, při odbavení je nutné předložit  negativní test PCR ne starší 72 hodin. Uzbekistan Airways létají z Franfurtu. Nutné však u této aerolinky počítat s omezením zavazadel na palubě. Nyní budou dovoleny pouze kabelky, aktovky, notebooky  a tašky s dětskými potřebami do 2 kg. O 6 kg pak bude navýšena váha podaných zavazadel. Belavia zajišťuje spojení na trase Minsk - Taškent.

Plánované letecké spojení s Dušanbe odloženo na začátek příštího roku. Čtyřikrát týdně Uzbekistan Airways létají do Dubaje.

Od 1.10.2020 se v Uzbekistánu ruší omezení pro příjezd skupin zahraničních turistů (5 - 15 osob). Návštěvník musí mít při příjezdu negativní test a potvrzení o zdravotním pojištění. Pokud turista onemocní, musí na vlastní náklady putovat do karantény a teprve po vyléčení může odjet domů.

Tádžikistán

Cestující ze zahraničí musí předložit negativní test ne starší 72 hodin. Hranice s okolními zeměmi jsou uzavřeny s výjimkou Uzbekistánu (od. 1.10. otevřeny). Hranice s Kyrgyzstánem otevřena jen pro kargo.

Somoni Air a FlyDubai  létají do Dubaje. Turkish Airlines jednou týdně zajišťují spojení s Istanbulem. Plánované lety do Taškentu odloženy k 1.lednu 2021.

Turkmenistán

Všechna pravidelná letecká spojení zrušena, resp. zákaz letů prodloužen do 31. října, pozemní hranice uzavřeny. Tranzit přes Turkmenistán zakázán. Turkmenistan Airlines organizují nepravidelné evakuační lety z Ruska, Ukrajiny a EU (Mnichov). Do země mohou přicestovat pouze občané Turkmenistánu a akreditovaní diplomaté, pracovníci mezinárodních společností a organizací/podniků.

3. DOPRAVA

Uzbekistán

Vnitrostátní letecké linky v provozu, obnovena vlaková a autobusová spojení mezi regiony. Městská doprava funguje bez omezení. V Taškentu je však nutné v městských hromadných prostředcích nosit ochranné rukavice. Měly by být k mání zdarma na všech stanicích metra nebo u řidičů autobusů.

Tádžikistán

Veřejná doprava v Dušanbe i v dalších městech funguje bez omezení.

Turkmenistán

Veřejná doprava v Ašchabadu a dalších městech v provozu, existují však omezení v cestování mezi městy.

4. OPATŘENÍ

Uzbekistán

Negativní test PCR ne starší 72 hodin při vstupu na území podmínkou.  Test (rychlotest, PCR test nebo test na protilátky) je možné podstoupit i po příjezdu/příletu na vlastní náklady za částku cca 20 USD. Pokud je test pozitivní, daná osoba není do země vpuštěna.

Při příletu i odletu je nutné také předložit negativní test. Výjimku mají cestovatelé z tzv. zelených zemí (Čína, Thajsko, Malajsie, Jižní Korea, Gruzie, Maďarsko, Finsko, Lotyšsko, Rakousko, Japonsko). Cestující z tzv. žlutých zemí (Azerbájdžán, Bělorusko, SAE, EU kromě Španělska) musí předložit negativní test a putovat do 10denní karantény v hotelu nebo v místě bydliště.

Povinnost nosit roušky venku i uvnitř budov.

Tádžikistán

Cestující ze zahraničí musí předložit negativní test ne starší 72 hodin. Pokud ho nemají, musí se podrobit na hranici testu a čekat 14 dní v karanténě ve státním zařízení. Avšak aerolinky požadují předložení testu již před odbavením jako podmínku přepravy.

Povinnost nosit roušky  na veřejnosti i v dopravních prostředcích.

Turkmenistán

Každý, kdo přicestuje, musí absolvovat test na kovid. Bez ohledu na negativní nebo pozitivní výsledek pak musí do 14denní karantény ve státních zařízeních k tomu určených. Při odletu musí cestovatel předložit negativní test ne starší 24 hodin před odletem.

 

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

 

Turkmenistán

Ministerstvo zahraničních věcí: https://www.mfa.gov.tm/en

Ministerstvo zahraničních věcí - o ochraně zdraví: https://www.mfa.gov.tm/en/articles/7

Tádžikistán

Ministerstvo zahraničních věcí: https://mfa.tj/en/main

Ministerstvo dopravy: https://www.mintrans.tj/en

Ministerstvo zdravotnictví: http://moh.tj/contact/?lang=en

Uzbekistán

Ministerstvo zahraničních věcí: https://mfa.uz/en/

Ministerstvo dopravy: https://mintrans.uz/en/

Ministerstvo zdravotnictví: https://www.minzdrav.uz/en/