česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Taškent
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České firmy se představily na zdravotnickém veletrhu TIHE v Uzbekistánu

Ve dnech 12. - 14. dubna 2022 se v Taškentu konal 26. ročník mezinárodního zdravotnického veleltrhu TIHE 2022. Akce se zúčastnilo na 150 firem a značek z 15 zemí světa. Nechyběly firmy z Německa, Běloruska, Indie, Španělska, Číny i domácího Uzbekistánu. Zastoupena byla i Česká republika prostřednictvím firem MZ Liberec, ZPT Vigantice, BTL Technologies a IMCo Pharma. Zdravotnictví je obor, který se celosvětově rychle vyvíjí, a Uzbekistán nechce zůstávat pozadu. Vláda věnuje velké usilí a pozornost modernizaci nemocnic, klinik a zlepšování systému zdravotnictví v souladu s mezinárodními trendy. To nabízí řadu příležitostí, ve kterých se aktivně angažují i české firmy.

Uzbecká vláda implementuje reformy v zdravotnické oblasti, což nabízí nové možnosti pro české firmy, které hodlají vstoupit na uzbecký trh, nebo již mají zkušenosti s tímto teritoriem. Jsou to především projekty v oblasti modernizace zdravotnické infrastruktury, výstavba a vybavení nemocnic, dodávky diagnostických a chirurgických přístrojů, zařízení pro operační sály a léků. Některé české firmy už mají v Uzbekistánu dobře navázané kontakty a řadu referenčních projektů.

Potvrzením zájmu uzbeckého zdravotnického segmentu o české výrobky byla účast českých firem na zdravotnickém veletrhu Tashkent International Health Exhibition TIHE-2022 a počet zájemců o jejich produkty. České firmy MZ Liberec, a.s., ZPT Vigantice spol. s.r.o., BTL Medical Technologies a IMCo Pharma a.s. se představily na uvedené mezinárodní výstavě. Stánky navštívil velvyslanecký rada ČR v Taškentu Filip Pšenička a pohovořil s představiteli firem o aktuálních projektech a perspektivách spolupráce s uzbeckými subjekty. Firma MZ Liberec, a.s. je již 20 let na uzbeckém trhu a má své dlouhodobé partnery. Firma ZPT Vigantice spol. s.r.o. realizuje v Uzbekistánu projekty od roku 2012 a dva největší z nich se pohybovaly v řádu stovek tisíc EUR. Firma dodává své produkty pro státní polikliniky a soukromé kliniky (např. AKFA Medline) nebo spolupracuje s Ministerstvem obrany UZ na výstavbě vojenské nemocnice. Firma BTL Medical Technologies od roku 2010 realizovala v Uzbekistánu víc než 400 projektů především ve spolupráci se soukromými klinikami (JackSoft Medical, Medion, AKFA Medline, klinika Vachidova), a také s Ministerstvem zdravotnictví Uzbekistánu v oblasti dodávek technologií fyzioterapie, diagnostiky a kosmetologické rehabilitace. Aktuálně probíhá projekt vybavení všech endokrinologických center technologiemi hydroterapie a kardiologické diagnostiky.                                                                                                             

Zdravotnický sektor Uzbekistánu v době pandemie ukázal své slabiny spočívající v nedostatku lůžkových kapacit a potřebného vybavení nemocnic. Vláda proto začala rozsáhlou modernizaci zdravotnické infrastruktury. Realizují se projekty zvýšení kvalifikace medicínského personálu, modernizace zdravotnických zařízení a dodávek nejnovějších technologií v různých oblastech.

V roce 2020 se do Uzbekistánu dovezly farmaceutické výrobky v hodnotě 1,2 mld. USD a ani v době přetrvávající ekonomické krize se nepozastavil dovoz zdravotnického zařízení do země. Bylo zaregistrováno přibližně 5800 kusů medicínské techniky, medicínských výrobků  a diagnostických přístrojů.

České firmy dlouhodobě aktivně podporují uzbecký zdravotnický sektor (např. Malý lokální projekt - vybavení sanitek; školení odborníků), díky čemuž mají české výrobky v zemi velmi dobrý zvuk a česká kvalita je vysoce ceněna.

 

Nikola Hrušková, Kumushoj Abdurachmonova

Ekonomické oddělení, Zastupitelský úřad ČR v Taškentu