česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Luboslav Mazurek
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Uzbekistán začal výrobu léku na koronavirus, připravuje se export do zahraničí

Uzbecká společnost Nobel Pharmsanoat se sídlem v hlavním městě Uzbekistánu Taškentu, v těchto dnech zahájila proces výroby léku na koronavirus Kovipiru, léčiva založeného na účinné látce Favipiravir.

Nobel Pharmsanoat je společnost založená přímou zahraniční investici turecké společnosti Ulkar Holding - Nobel Ilac, jedné ze 100 největších společností v Turecku a působí v Uzbekistánu již od roku 2002. Podnik se zabývá výrobou 150 forem moderních farmaceutických výrobků splňujících mezinárodní standardy GMP. Tyto výrobky jsou dodávány na domácí trh a exportují se rovněž i do zahraničí. Společnost zaměstnává ve svém sídle v Taškentu 395 zaměstnanců.

Podle vyjádření ředitelky kvality Nobel Pharmsanoat, patent na výrobu léku Kovipir patří japonské chemické společnosti Toyama a Nobel Pharmsanoat jej obdržela formou licence. Bylo prokázáno, že lék Kovipir, který má široké spektrum účinků proti virům typu RNA (chřipka, rinovirus, respirační viry atd.), má rovněž pozitivní antivirový účinek a používá se k léčbě pacientů s koronavirem v Japonsku již od února 2020.

Nobel Pharmsanoat bude vyrábět lék Kovipir primárně pro potřeby Uzbekistánu, po sanaci místního trhu je společnost připravena lék exportovat do zahraničí.

Českým firmám je v případě zájmu o dovoz léku Kovipir do České republiky obchodně-ekonomické oddělení Velvyslanectví ČR v Taškentu připraveno vyjít vstříc formou individuálních služeb ekonomické diplomacie.

Luboslav Mazurek, ekonomický rada, Velvyslanectví České republiky v Taškentu