česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

ČR nabídla své environmentální zkušenosti expertům ze Střední Asie

Kdy: 18.09.2022 - 24.09.2022, Kde: Praha

Národní experti ze třech zemí Střední Asie, konkrétně z Uzbekistánu, Kazachstánu a Kyrgyzstánu, ve dnech 18. až 24. září 2022 vykonali studijní cestu do  České republiky nazvanou „Integrované environmentální povolování a zavádění nejlepších dostupných technik".

experts study

 

Studijní cesta byla organizována Evropskou unií (EU) v rámci projektu „Spolupráce Evropské unie a Střední Asie v oblasti vody, životního prostředí a změny klimatu", tzv. WECOOP, s cílem sdílet zkušenosti ČR s celým procesem integrovaného environmentálního povolování , zavádění nejlepších dostupných technik (BAT), praktický provoz zařízení vyhovujících BAT, výsledky vývoje BAT v energetice a výzkum a vývoj nových pokročilých technologií a alternativních zdrojů energie. Seznam účastníků je ke stažení zde: LoP_MASTER draft_130922_without contacts (wecoop.eu).

 

skupina expertů

 

Česká republika je vysoce průmyslová země. V 80. letech patřila kvalita ovzduší v zemi k nejhorším v Evropě. Energetickému sektoru dominovaly uhelné elektrárny a neexistovala technologie, která by snižovala emise. V roce 1991 přijala vláda nový zákon o ochraně ovzduší. Byly zavedeny přísné emisní limity a poplatky za znečišťování ovzduší. Státem většinově vlastněná společnost ČEZ a.s. , vlastník většiny elektráren, zahájila jejich aktivní modernizaci. Při srovnání limitů z roku 1990 a 2015 tak došlo k drastickému poklesu emisí hlavních znečišťujících látek – v některých případech, jako je prach a oxid siřičitý (SO2), o 90 % a oxidů dusíku (NOx) o 50 %.

 

experts study

 

Vladimír A. Mana, náměstek ministra životního prostředí České republiky, v projevu k účastníkům uvedl: „Je pro nás ctí přivítat kolegy ze Střední Asie v České republice a vyměňovat si zkušenosti a odborné znalosti o otázkách správy životního prostředí a zavádění zelených technologií. Tato návštěva je pro nás zvláště důležitá ve světle českého předsednictví v Radě Evropské unie. Jednou z našich priorit během předsednictví je podporovat globální spolupráci v oblasti klimatu, životního prostředí a obnovitelné energie. Přísně dodržujeme závazky EU přijaté v souladu s Evropskou zelenou dohodou a strategií EU pro Střední Asii – podporovat udržitelný růst zemí Střední Asie. Jsem si jist, že plánované návštěvy a diskuse by byly plodné a podnětné pro všechny zúčastněné odborníky – hostitele i hosta“.

 

experts study

 

V rámci studijní cesty účastníci navštívili Ministerstvo životního prostředí ČR, Úřad Středočeského kraje (který je příslušným orgánem pro integrované povolování životního prostředí v kraji), Centrum životního prostředí Univerzity |Karlovy, elektrárnu ČEZ Tušimice , Ústav chemických procesů Akademie věd ČR a Technologickou agenturu ČR.

Projekt WECOOP financovaný EU, jehož třetí fáze probíhá od října 2019 do dubna 2023 si klade za cíl zlepšit politiky v oblasti životního prostředí, změny klimatu a vody na národních úrovních ve Střední Asii prostřednictvím sbližování s normami EU a podporou investic do příslušných odvětví s cílem přispět k měřitelnému snížení znečištění způsobeného člověkem, včetně emisí CO2. Aktivity projektu zahrnují podporu Platformy EU - Střední Asie pro spolupráci v oblasti životního prostředí a vody a její pracovní skupiny pro životní prostředí a změnu klimatu, jakož i provádění mezinárodní dimenze Zelené dohody EU ve Střední Asii s cílem urychlit opatření v oblasti klimatu.

Podrobnosti o studijní cestě jsou k dispozici v angličtině zde: WECOOP study tour “Integrated environmental permitting and introduction of Best Available Techniques (BAT)” - WECOOP

Prezentace:

GHG emissions projections (unofficial translation into Russian)

Mr Lucas Recka, Charles University Environment centre

Externalities (unofficial translation into Russian)

Mr Voiteh Maka, Charles University Environment centre

Fit for 55 consequences for energy and transport (unofficial translation into Russian)

Mr Voiteh Maka, Mr Lucas Recka, Mr Milan Scasny, Charles University Environment centre

Economic and social consequences of Fit for 55 (unofficial translation into Russian)

Mr Voiteh Maka, Mr Lucas Recka, Mr Milan Scasny, Charles University Environment centre

IPPC legislation in the Czech Republic, state administration (unofficial translation into Russian)

Mrs Hana Nenutilova, Ministry of Environment – Section for State Administration

IPPC implementation: the Czech experience (unofficial translation into Russian)

Mr Jan Slavik, Ministry of Environment – Section for State Administration

Integrated prevention (unofficial translation into Russian)

Regional Office of the Central Bohemian Region – Department of Environment

Modernisation of the power station (in Czech)

CEZ Tusimice Power Plant

Institute of Chemical Process Fundamentals (in English)

Institute of Chemical Process Fundamentals, Czech Academy of Sciences

Department of Aerosol Chemistry and Physics of the Institute of Chemical Process Fundamentals (in English)

Institute of Chemical Process Fundamentals, Czech Academy of Sciences

Department of Environmental Engineering of the Institute of Chemical Process Fundamentals (in English)

Institute of Chemical Process Fundamentals, Czech Academy of Sciences

CENIA role in the IPPC process (in Czech)

CENIA

Připravila: Kumušoj Abdurachmonova, velvyslanectví ČR v Taškentu