česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: CC
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Volby na velvyslanectví ČR v Taškentu

Na velvyslanectví ČR v Taškentu se ve dnech 13. a 14. ledna 2023 a ve dnech  27. a 28. ledna 2023 uskutečnilo první a druhé kolo voleb prezidenta republiky. Velvyslanec Václav Jílek jmenoval volební komisi, která zajistila vše potřebné pro bezproblémový a důstojný průběh voleb. 

Výsledkem je, že novým prezidentem České republiky byl zvolen generál ve výslužbě Petr Pavel. 

Ve druhém kole prezidentských voleb ve dnech 27. a 28. ledna 2023 získal Petr Pavel s 58,32 % hlasů, jeho soupeř, bývalý český premiér a předseda politického hnutí ANO Andrej Babiš asi 41,67 % hlasů.Volební účast činila 70,25 %. Před pěti lety nepřesáhla 66,6 %, v roce 2013 to bylo 59 %.

Pavel v prvním kole získal 35,4 % hlasů. Pro Babiše hlasovalo 34,99 % občanů.

Předseda vlády Petr Fiala komentoval vítězství Petra Pavla v prezidentských volbách: „Gratuluji Petru Pavlovi ke zvolení čtvrtým prezidentem České republiky. Vyhrál kandidát podporovaný občany, zvítězily demokratické hodnoty, které zosobňoval. To je nesmírně důležitá zpráva v této době, která je mezinárodně i ekonomicky obtížná.“ 

Zvolenému prezidentovi České republiky Petru Pavlovi blahopřáli prezidenti různých zemí světa, včetně prezidenta Republiky Uzbekistán Shavkata Mirziyoyeva. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dokonce osobně přijela do Prahy pogratulovat Petru Pavlovi za vítězství v prezidentských volbách a popřát mu hodně štěstí.

Inaugurace Petra Pavla, zvoleného prezidentem České republiky, se uskuteční na Pražském hradě 9. března 2023.