česky  по-русски 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Státní návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana v Tádžikistánu

Kdy: 25.11.2014 18:00 - 27.01.2015 15:00, Kde: Dušanbe

Prezident České republiky Miloš Zeman vykonal ve dnech 25. - 27. 11. 2014 státní návštěvu Republiky Tádžikistán. Jednal s prezidentem RT Emomali Rahmonem, předsedou vlády Kochirem Rasulzodou a předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu RT Šukurdžonem Zuchurovem. Spolu se svým tádžickým protějškem se zúčastnil zahájení Podnikatelského fóra.

Dosud první oficiální návštěva mezi oběma zeměmi na nejvyšší úrovni znamenala kvalitativní posun ve vzájemných vztazích mezi Českou republikou a Republikou Tádžikistán. Jednání se soustředila na témata boje proti terorismu a vzájemně výhodnou  obchodně - ekonomickou spolupráci a spolupráci ve všech oblastech včetně meziparlamentní. Byly podepsány tři smluvní dokumenty

1) Společné prohlášení prezidentů ČR Miloše Zemana a prezidenta RT Emomali Rachmona,

2) Memorandum o porozumění mezi Ministerstvem zahraničí ČR a Ministerstvem zahraničí RT

3) Ujednání o vzájemné spolupráci mezi ministerstvem zdravotnictví ČR a Ministerstvem zdravotnictví a sociální ochrany RT .

V prohlášení pro tisk tádžický prezident Emomali Rachmon zdůraznil význam České republiky jako průmyslově rozvinuté země, ale také humanitárně – kulturní rozměr vzájemných vztahů, zmínil vysokou úroveň a význam íránských a tádžických studií v bývalém Československu a v České republice, jmenovitě zmínil práce profesora Jana Rypky a svá setkání s významným íránistou a znalcem tádžického jazyka a literatury  Jiřím Bečkou.Významné místo věnoval také česko tádžickému spojenectví v boji proti terorismu a islámskému extrémismu a dalším projevům mezinárodního organizovaného zločinu, jejichž internacionalizace je dobře vidět v Iráku a Sýrii.

Česko tádžického podnikatelského fóra se zúčastnilo více než 300 tádžických podnikatelů, zastoupeno bylo přes 40 českých firem. Byla mj. podepsána dohoda o spolupráci obchodně - průmyslových komor pro země SNS a RT.