česky  по-русски 

Расширенный поиск
Ссылка на статью Печать Уменьшить шрифт Увеличить шрифт

Взаимное признание документов

Признание документов по Договору о правовой помощи с 2002 г.

Podle čl. 13 Smlouvy mezi ČR a RU o právní pomoci a právních vztazích v občanských a trestních věcech z r. 2002 "Listiny nebo jejich opisy, které byly na území jedné smluvní strany vyhotoveny v předepsané formě nebo ověřeny justičním orgánem či zvlášť k tomu pověřenou osobou v rámci jejich pravomoci a opatřeny otiskem úředího razítka, jsou na území druhé strany používány bez dalšího ověření. Listiny, které jsou na území jedné smluvní strany považovány za veřejné, mají důkazní moc veřejných listin i na území druhé smluvní strany."

V praxi se bohužel často setkáváme s tím, že orgány Republiky Uzbekistán české listiny nepřijímají a vyžadují jejich ověření ambasádou. Velvyslanectví ČR v Taškentu přitom není příslušné k ověřování razítek a podpisů českých orgánů a notářů. Setkáte-li se s tím, že uzbecké úřady nechtějí českou listinu uznat, trvejte na jejím uznání s odkazem na výše zmíněnou Smlouvu. Ruskou verzi příslušných článků smlouvy najdete v příloze stejně jako kopii diplomatické nóty Ministerstva zahraničních věcí Republiky Uzbekistán č. 04-3/6346 ze dne 31.7.2007, v níž se potvrzuje platnost Dohody a jejích výše zmíněných článků.

Také je možno obrátit se na uzbecké notáře, kteří zmíněnou Smlouvu znají, např. p. Akbara Saidmuradova (Taškent, tel. 999 88 00).

 

 

Приложения

Smlouva o právní pomoci 314 KB PDF (Документ в Adobe Acrobat) 31.05.2011

nóta-uznávání listin 53 KB PDF (Документ в Adobe Acrobat) 31.05.2011