по-русски  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Jana Gašparíková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konference a fotografická výstava k odkazu Václava Havla v rámci CZ PRES

Dne 10. listopadu 2022 se v rámci českého předsednictví v Radě EU v gruzínském hlavním městě Tbilisi uskutečnila konference zaměřená na poselství prvního českého prezidenta Václava Havla a další perspektivy vztahu EU a Přidruženého tria. V úvodním panelu vystoupil náměstek ministra zahraničních věcí Michal Dvořák, dalším českým hostem byl sociolog Ivan Gabal. Konferenci doprovázela fotografická výstava o Václavu Havlovi

Konference nazvaná „Legacy of Václav Havel – the Future of the EU and the Associated Countries Relationship“ si kladla za cíl poskytnout platformu pro diskusi o evropské integraci Gruzie, evropských hodnotách, demokratických reformách a pro dialog mezi českými, evropskými a gruzínskými představiteli. V úvodním panelu vystoupil náměstek M. Dvořák, který ve svém příspěvku připomněl Havlův projev v Cáchách v roce 1996 a motto českého předsednictví „Evropa jako úkol“. Přivítal udělení kandidátského statusu Ukrajině a Moldavsku a evropské perspektivy Gruzii s tím, že ČR bude všechny země podporovat v procesu přidružení. Zdůraznil, že součástí tohoto procesu je také pokrok v oblasti právního státu, demokracie a zejména překonání politické polarizace, což je klíč k posunu vpřed a k prokázání vůle a odhodlání sdílet odpovědnost a hodnoty. „Je zřejmé, že cesta k plnému členství v EU nebude snadná ani rychlá“, konstatoval. Zmínil také, že velkou evropskou tradicí je podle Václava Havla idea svobodného občana jako zdroje veškeré moci. Sjednocení EU bylo podle něj velkou renesancí občanského principu, který by čelil fanatickému nacionalismu, který rozpoutal dvě světové války. V úvodním panelu, který moderovala ředitelka Českého centra Tbilisi Ivana Bursíková, dále vystoupil (online) poradce prezidentky Gruzie Konstantin Natsvlišvili a ředitel Mezinárodní školy kavkazských studií na Ilia State University Ghia Nodia. Oba hovořili o svých spojeních s Václavem Havlem jako spisovatelem, politikem, prezidentem.

V dalších dvou panelech nazvaných “Development of Eastern Partnership and EU-Gerogia Relations” a “Europe as a Task – the Role of Academic Sphere” vystoupil za českou stranu sociolog, zakladatel Občanského fóra a bývalý poradce V. Havla Ivan Gabal. Za EU přednesl příspěvek (online) Lawrence Meredith, ředitel pro politiku východního sousedství, DG NEAR. Gruzínskou stranu zastupovali George Khelašvili, první místopředseda parlamentního Výboru pro zahraniční vztahy, Irakli Khurašvili, generální ředitel pro evropskou integraci MZV a další země Přidruženého tria chargé d'affaires Ukrajiny Andrii Kasianov. Poslední panel doplnili zástupci akademické sféry - ředitel Střediska studií EU při Gruzínské nadaci pro Strategická a mezinárodní studia Kakha Gogolašvili, ředitel Národní parlamentní knihovny Gruzie Giorgi Kekelidze a Maka Načchebia z Institutu Šoty Rustaveliho.

Konference se zúčastnilo kolem 80 účastníků, převážně studentů gruzínských univerzit a zástupců akademické sféry. Potěšující byl jejich zájem a znalost osoby Václava Havla, přesvědčení o náležitosti Gruzie do evropské rodiny a víra v úspěšnou cestu Gruzie do EU. Po celý průběh akce vládla velmi konstruktivní a příjemná atmosféra.  

Konferenci doprovázela výstava fotografií „Václav Havel v kostce“, kterou v rámci akcí veřejné diplomacie připravilo Velvyslanectví České republiky v Tbilisi. Výstava byla následně umístěna v prostorách Tbilisi State University, kde ji mohli studenti a návštěvníci univerzity zhlédnout do 16. listopadu. 

Akce byla součástí konferencí „Václav Havel European Dialogues“ při příležitosti CZ PRES a v Tbilisi ji organizovalo České centrum Tbilisi, Agora Střední Evropa a její partnerská organizace Civitas Georgica. Uskutečnění konference by nebylo možné bez finanční podpory MZV ČR,  ENERGO-PRO Georgia a Knihovny Václava Havla. 

Galerie


Havlova konference