по-русски  česky  english 

rozšířené vyhledávání

Krajanské organizace v Gruzii

V současné době jsou v Gruzii tři krajanské spolky:

„Bohemica“

Krajanský spolek „Bohemica“ byl založen 30. května 2019 a jejím předsedou je p. Vojtěch Kubec.

Vojtěch Kubec v letech 2007 – 2013 působil v rámci programu Domu zahraničních služeb MŠMT ČR jako vyslaný lektor českého jazyka a literatury na Fakultě humanitních věd a Ekonomické fakultě Tbiliské státní univerzity Ivane Džavachišviliho, na Suchumské státní univerzitě v Tbilisi a na střední škole Kharthuli sascavlebeli. Od roku 2013 se v různých pozicích podílí na realizaci projektů zahraniční rozvojové spolupráce ČR v Gruzii. Díky své hluboké znalosti historie, etnologie a kultury jihokavkazského regionu se v rámci spolkové činnosti věnuje uchovávání informací o vývoji zdejší krajanské komunity. Dále se věnuje překladům literatury a odborných textů z gruzínštiny do češtiny a poskytování průvodcovských služeb a sestavování průvodcovských příruček v kavkazském regionu, včetně značení turistických tras a cyklostezek.

Jedním z hlavních impulzů pro vznik tohoto spolku byl de facto zánik Asociace gruzínsko-českých vztahů Láska-Praha vedené p. Bežašvilim, který zemřel v lednu 2019.

Kontaktní údaje:

Sídlo spolku: Varketili - Zemo Plato, II. micr., build. 9, app. 76, Tbilisi, Gruzie

Mobil.: +995 593 568 738

Email: bohemika.tbilisi@gmail.com

 

Asociace česko-gruzínských vztahů

Byla založena r. 1946, jejím předsedou byl od r. 1963 prof. Karlo  Kveladze, od r. 2021 je čestným předsedou. Předsedkyní je od roku 2021 pí Tamar Tavšavadze, která působí jako učitelka na Georgian School, jediné střední škole v Gruzii, která poskytuje výuku českého jazyka. Škola má uzavřeno partnerství s Gymnáziem Františka Martina Pelcla v Rychnově n. K. 

Kontaktní údaje:

Sídlo Asociace: ul. Ketevan Tsamebuliav, č. 23, Tbilisi, Gruzie

Mobil: +995 599 75 25 71

Email: tatiatav2@gmail.com

 

Zlatá Praha

Krajanský spolek Zlatá Praha byl založen v r. 1996. Předsedou spolku je od února 2021 p. Tamaz Gersamia.

Spolek se věnoval výuce českého jazyka, pořádání společenských akcí při příležitosti různých výročí (české státní svátky, životní jubilea významných osobností českého kulturního života atp.) a publikační činnosti (sborník „Zlatá Praha“, brožura „Češi v Gruzii“). V roce 2010 vznikla webová stránka http://zlatapraha.org.ge. Od založení spolku byl jeho předsedou p. Harold Šmalcel, který dne 12. prosince 2020 ve věku 88 let zemřel.

Kontaktní údaje: 

Sídlo spolku Zlatá Praha: ul. Djavakhishvili, č.62, Tbilisi, Gruzie

Tel.: +995 592 030 395

Email: t.gersamia@gmail.com