по-русски  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České energetické firmy se představily v Gruzii

Čeští podnikatelé z oblasti energetiky a příbuzných oborů se v Gruzii během svého dvoudenního pobytu setkali se svými protějšky z gruzínských firem a se zástupci státních energetických společností. Na závěr jejich mise uspořádalo Velvyslanectví ČR v Tbilisi neformální číši vína, na které podnikatelé pokračovali v rozhovorech o potenciálních projektech spolupráce. Celou akci organizovala převážně kancelář CzechTrade v Baku.
 

V úterý dne 26. září 2017 se v reprezentačních prostorách ZÚ Tbilisi uskutečnila číše vína na počest podnikatelské delegace organizované ředitelem kanceláře CzechTrade Baku p. Jiřím Lukášem. Jednalo s o první větší akci této pobočky, která od 1. července zkušebně pokrývá taktéž Gruzii.

T. Pernický

T. Pernický

Zaměření podnikatelské mise

Podnikatelská delegace sestávala z firem zaměřených na energetiku nebo na výrobky s energetickými zařízeními spojené (Austin Detonator, Sigma Group, ŠKODA PRAHA, Armatury Group, ZPA Smart Energy, Zimatechnik, Limek). Během dvoudenního pobytu v Tbilisi se delegace setkala s gruzínskými firmami podnikajícími v energetickém sektoru a s představiteli státních organizací, které mají energetické otázky na starosti.

Rozvoj energetického sektoru v Gruzii

Energetický sektor se v Gruzii velmi rychle rozvíjí. Vláda si klade za cíl zajistit u elektřiny soběstačnost ve výrobě. Vzhledem k hornatému terénu a množství horských řek jsou podporovány především vodní elektrárny. Investorům je dán volný prostor pro výstavbu vodních děl a je jim garantována výkupní cena elektřiny zpravidla na 10 let. Většina investorů do vodních elektráren pochází z Turecka. České firmy se v těchto projektech dobře uplatňují jako subdodavatelé nebo jako poskytovatelé inženýrského stavebního dozoru.

Proslov velvyslance Tomáše Pernického

Číši vína zahájil svým proslovem velvyslanec Tomáš Pernický, který ocenil správné načasování mise, kdy se v Gruzii v současnosti připravuje mnoho energetických projektů (vodní elektrárny, rozvodné sítě atd.) a zdůraznil připravenost ZÚ Tbilisi všem firmám asistovat při pronikání na gruzínský trh.

 

Pozváni byli též zástupci české firmy Energo-Pro, která úspěšně již 10 let v Gruzii působí a MND, které těží ropu a plyn ve východní části Gruzie. Představitelé těchto českých firem v neformálních rozhovorech poskytli podnikatelské delegaci své znalosti a postřehy ohledně fungování zahraničních firem v Gruzii.

 

Jiří Preclík, Velvyslanectví České republiky v Tbilisi