по-русски  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Gruzie poptává výrobní celky na výrobu papírových obalů a lahví

Od září 2017 budou v Gruzii zakázány plastové tašky s tloušťkou menší než 10 mikronů a v druhé vlně od ledna 2018 tašky s tloušťkou do 15 mikronů. Tento zákaz, inspirovaný podobnými nařízeními v EU, bude mít očekávaný dopad na zvýšení poptávky po jiném obalovém materiálu. Gruzínská vláda totiž dále zvažuje zákaz plastových krabiček a možná i zákaz nebo alespoň omezení plastových lahví.
 

Gruzie poptává výrobní celky na výrobu papírových obalů a lahví

Gruzie poptává výrobní celky na výrobu papírových obalů a lahví

Znečištění životního prostředí igelitovými taškami

Nadužívání plastových tašek, které dosud gruzínské supermarkety zdarma vydávají v neomezeném množství, má spolu s nulovým ekologickým myšlením Gruzínů za následek velké znečištění životního prostředí tímto obalovým materiálem. Snahou gruzínské vlády je tak tyto obaly nahradit rozložitelnými papírovými taškami a postupně zavést systém vratných skleněných lahví.

Všechno sklo se do Gruzie dováží

Gruzie nemá žádné výrobní kapacity sklářského průmyslu. Všechny skleněné obaly (lahve) se proto do Gruzie dovážejí ze zahraničí. Není třeba upozorňovat na neefektivnost takového postupu. Cena skleněné půllitrové lahve je tak na gruzínském trhu 50 Tetri (cca 5 Kč), což se samozřejmě promítá do konečné ceny nápojů. Jelikož v zemi neexistuje žádný systém vracení použitých lahví, je v zemi mezi podniky vyrábějícími alkoholické i nealkoholické nápoje velká poptávka po těchto skleněných obalových materiálech.

Příležitost pro české podnikatele

Současná situace v Gruzii na poli obalových materiálů je ideální pro expanzi českých firem v obalovém průmyslu, ve kterém má ČR dlouholetou tradici. Možný je přímý dovoz papírových a skleněných obalových materiálů z ČR, ale vzhledem ke geografické vzdálenosti se jeví jako ekonomičtější a dlouhodobě udržitelnější dodávky celých výrobních celků a vlastní výroba přímo na území Gruzie.

Jiří Preclík, Velvyslanectví České republiky v Tbilisi