по-русски  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: bonafide.ge
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Gruzie se umístila na devátém místě v prestižním srovnání „Doing Business“

Gruzie se v roce 2017 umístila na prestižním 9. místě ve srovnání Světové banky „Doing Business“. V porovnání s minulým rokem postoupila o 7 pozic. Založení firmy nyní v Gruzii trvá pouze 2 dny, což je ve velkém kontrastu s rokem 2003, kdy založení firmy trvalo 25 dní.
 

Reformní úsilí Gruzie

V prestižním srovnání Světové banky „Doing Business“ postoupila Gruzie z loňského 16. místa na letošní 9. místo. Dostála tak svému jménu premianta ekonomických reforem. Před Gruzií se umístily pouze: Nový Zéland, Singapur, Dánsko, Korea, Hongkong, Čína, USA a Spojené království. Podle zpracovatelů žebříčku Gruzie v posledním roce uskutečnila řadu reforem v odbourávání zbytečných regulací. V současné době trvá v Gruzii založení firmy pouze dva dny a jsou k tomu potřeba pouze dva úkony. Takto jednoduché založení firmy je v ostrém kontrastu se situací v roce 2003, kdy založení firmy trvalo 25 dní a vyžadovalo 9 úkonů. V uplynulých 15 letech tak Gruzie zreformovala přibližně padesátku oblastí, které jsou pro podnikání důležité. V porovnání s minulým rokem se výrazně zlepšila například dostupnost elektrické energie, ochrana investic a řešení insolvence.

Příležitost pro české podnikatele

Aktuální umístění v „Doing Business“ potvrzuje nastoupený trend, kdy se Gruzie snaží získat pověst premianta v regionu, co se jednoduchosti podnikání týče. Ostatně „Doing Business“ není jediné mezinárodní srovnání, ve kterém Gruzie exceluje. Jiné mezinárodní organizace rovněž oceňují jednoduchost a nebyrokratičnost gruzínské veřejné správy, jednoduché zakládání firem atd. Pro české podnikatele tato zpráva znamená, že gruzínské prostředí je vhodné pro jejich investice. Výhodnost investic v Gruzii je umocněna řadou dohod o volném obchodu, které má Gruzie uzavřené s Evropskou unií, většinou zemí bývalého Sovětského svazu, ale i například s Čínou.

Jiří Preclík, Velvyslanectví České republiky v Tbilisi