по-русски  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Gruzie v roce 2016 vyvezla rekordních 50 miliónů lahví vína

Gruzie jako tradiční producent vína exportovala v roce 2016 rekordních 50 mil lahví vína v celkové hodnotě 114 mil USD. Jedná se o 38% nárůst oproti roku 2015. Největšími odběrateli gruzínského vína jsou tradičně Rusko a Ukrajina, na třetí místo se poprvé dostala Čína. Roste taktéž vývoz vína do zemí EU, a to především do Polska, Estonska, Velké Británie, Německa a Litvy.
 

Tradice produkce vína v Gruzii

Gruzie má v pěstování a výrobě vína mnohatisíciletou tradici. Gruzíni jsou také hrdi na to, že gruzínské slovo „rvino“ dalo základ názvu tohoto nápoje do většiny indoevropských jazyků. Nejdůležitějším gruzínským vinným regionem je Kachetie, která se nachází ve východní části země. Zde se také ve velké míře víno vyrábí tradičním způsobem, při kterém víno zraje po mnoho měsíců v hlubokých hliněných pálených nádobách zakopaných v zemi zvaných „qevri“.

Pozitivní trend pokračuje i v roce 2017

Rok 2017 zatím v úspěšném trendu z minulého roku pokračuje. Jen za leden 2017 bylo vyvezeno 4,3 mil lahví, z čehož gruzínská ekonomika získala 8,8 mil USD. Rapidně opětovně roste export do Číny a do zemí EU. Gruzínská vláda se snaží vývoz vína podporovat, producenti vína se například zúčastňují celé řady mezinárodních soutěží. Naposledy získalo několik druhů gruzínské vína ocenění na mezinárodním vinném festivalu v Japonsku. Do země vycházejícího slunce vzrostl vývoz vína v roce 2016 o 15 %.

Příležitost pro české obchodníky

Na českém trhu se gruzínské víno doposud nijak zvláště neetablovalo. To představuje velkou příležitost pro české obchodníky s vínem. Gruzie má bezesporu potenciál stát se významným dodavatelem vína do českých supermarketů, stejně jako se to před lety podařilo s vínem moldavským.

 

Jiří Preclík, Velvyslanectví České republiky v Tbilisi