по-русски  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Jana Gašparíková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Gruzínské lázně Ckaltubo lákají zahraniční investory

Ckaltubo (Tskaltubo) bývalo v minulém století proslulým a oblíbeným lázeňským rezortem v západní Gruzii. Díky velmi příznivému vlhkému subtropickému klimatu způsobenému blízkostí Černého moře a výborné poloze, která zaručuje ochranu před studenými severními větry z Velkého Kavkazu, bylo vyhledávaným cílem sovětské smetánky. Lázně prosluly svými unikátními radon-karbonátovými minerálními prameny, jejichž přirozená teplota se pohybuje mezi 33 a 35 °C a umožňuje použití bez předehřívání.

Vyhlášení samostatnosti Gruzie znamenalo pro toto malebné lázeňské město ztrátu tradiční ruské klientely a zavření většiny velkolepých lázeňských domů. Od přelomu století byla většina lázeňských budov využívána jako dočasné útočiště pro vnitřně vysídlené osoby z Abcházie a docházelo k postupnému chátrání budov. V posledním období Vláda Gruzie vybudovala pro většinu z nich nové byty a rozhodla se vdechnout Ckaltubu nový život. V červenci 2022 spustila investiční projekt, který v rámci koncepčního plánu obnovy a rozvoje letoviska zajišťuje prodej 14 sanatorií investorům v privatizačních aukcích. V první vlně aukcí byly prodány dva ze čtrnácti objektů  - pěti hotelů prémiové kategorie, pěti hotelů střední kategorie a čtyř různých typů ubytovacích zařízení v celkové hodnotě přes 50 mil. GEL (přibližně 17,8 mil. EUR). Vláda předpokládá, že v následujících letech soukromí investoři do lázní investují až 500 mil. GEL (178 mil. EUR). Stát se zavázal investovat do vybudování infrastruktury města, aby proměnil Ckaltubo v lázeňské centrum mezinárodní úrovně.

Projekt počítá s vytvořením unikátního, moderního lázeňského rezortu, který díky své strategické poloze pouhých 7 km od mezinárodního letiště v Kutaisi přiláká širokou zahraniční klientelu i místní turisty. V současnosti v lázních již funguje několik lázeňských domů, které nabízí radonové koupele a zábaly, podvodní hydromasáže, klasické léčebné masáže a další procedury vhodné pro léčbu onemocnění pohybového aparátu, onemocnění kardiovaskulárního systému, kožní a endokrinologická onemocnění, gynekologické poruchy, poruchy látkové výměny atd. Radon prokazatelně zvyšuje obranné funkce organismu, posiluje imunitní systém, aktivuje krevní oběh, reguluje krevní tlak, podporuje obnovu a regeneraci buněk po ranách a popáleninách a má analgetické a protizánětlivé účinky.

Malebné městečko Ckaltubo, jehož opuštěné budovy v posledních letech spíše než lázeňské hosty lákaly milovníky prozkoumávání opuštěných a zchátralých staveb, si zaslouží vdechnout druhý život. Podrobné informace k nabízeným objektům jsou k dispozici vTskaltubo katalog (PDF, 17 MB) a odkazy na jednotlivé aukce v Tskaltubo aukce (XLSX, 12 KB).