по-русски  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: vlastní
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Gruzínští podnikatelé se zajímají o českou pivovarskou techniku

Velvyslanectví ČR v Gruzii zorganizovalo v týdnu od 16. října 2017 společně s Ministerstvem zemědělství ČR misi gruzínských podnikatelů do ČR za účelem seznámení se s vyspělým českým pivovarským průmyslem. Během této cesty vybraní podnikatelé navštívili české výrobce minipivovarů a dalšího pivovarského zařízení. Hlavním cílem cesty bylo navázání kontaktů a potenciální koupě zařízení pro plánované minipivovary v Gruzii.
 

Gruzínský pivní trh

Pivo jako nápoj je v Gruzii čím dál tím více populárnější. Tradičně je sice Gruzie vinařskou zemí (s delší tradicí než například Francie), ale po pivě je především v létě čím dál větší poptávka. Pití piva je v módě především mezi mladými lidmi. V současné době se začíná objevovat zájem o speciální piva z lokálních minipivovarů. Gruzie se tak, co se pivního trhu týče, nachází v situaci, která byla v ČR před cca 6 lety. Lidé čím dál více začínají preferovat rozdílné druhy místních piv.

Česká pivní technologie v Gruzii

Tradice vaření piva v ČR je v Gruzii dobře známa a často se jedná o první asociaci, kterou si Gruzíni v souvislosti s ČR vybaví. Český průmysl má v Gruzii taktéž dobré jméno a proto nepřekvapí, že tři největší pivovary v zemi (Natakhtari, Zedazeni, Tsilkani) postavily v posledních letech české firmy. Rovněž existující minipivovary v Gruzii byly povětšinou vyrobeny českými firmami.

Snaha o podchycení současného potenciálu

Vzhledem k poptávce po místních pivech, roste taktéž počet gruzínských podnikatelů, kteří by rádi do své restaurace umístili minipivovar a tím se odlišili od konkurence. Tento trend se Velvyslanectví ČR v Gruzii snaží podchytit, a proto společně s Ministerstvem zemědělství ČR zorganizovalo ve dnech 16. až 20. října 2017 podnikatelskou misi gruzínských majitelů restaurací do ČR. V průběhu pěti dní navštívilo 8 podnikatelů řadu českých výrobců minipivovarů, stáčecích zařízení a vývozců chmele a sladu. Měli tak možnost seznámit se s vysokou kvalitou českého pivovarského průmyslu a hlavně navázat důležité kontakty s představiteli českých firem za účelem potenciálního nákupu českých pivovarských zařízení.

Jiří Preclík, Velvyslanectví České republiky v Tbilisi