по-русски  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Jiří Preclík
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Představení českých firem v oblasti odpadového hospodářství

Velvyslanectví ČR v Gruzii zorganizovalo ve dnech 30. září až 4. října 2019 v rámci PROPED (projekt ekonomické diplomacie) společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR prezentace českých firem v oblasti odpadového hospodářství. Akce se zúčastnily firmy Elkoplast, Erc Tech, JRK a Lux – PTZ. Během prezentací těchto firem se mohli účastníci z odborných gruzínských kruhů seznámit nejen s jejich historií a současností, ale především se škálou jejich výrobků a služeb.

Prezentace českých firem

První prezentace se konala v Batumi - hlavním městě Adžárské autonomní republiky. Magistrát města Batumi k prezentaci poskytl své prostory a ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Gruzii  a s Ministerstvem ekonomiky a financí Adžarska zajistil účast všech ředitelů firem (Sandasuptaveba)  zajišťujících svoz odpadů z celého Adžarska a dalších měst západní Gruzie. Celé vlastní prezentace se zúčastnil rovněž primátor města Batumi a ministr ekonomiky Adžarska.  Zástupci českých firem po prezentaci navštívili hlavní batumskou firmu Sandasuptaveba a měli tak možnost přímo na místě jednat s jejím ředitelem o případných dodávkách jejich výrobků.

Prezentace v Tbilisi se konala v prostorách Velvyslanectví ČR. České firmy představily své výrobky zástupcům Sandasuptaveba z asi 10 měst východní Gruzie a hlavně řediteli „Solid Waste Management Company of Georgia“, což je společnost, která všechny ředitele Sandasuptaveba  v celé Gruzii řídí.

Současný systém sběru odpadů v Gruzii

Gruzie bohužel dosud nezavedla systém třídění odpadu, jeho recyklaci či například systém vracení lahví. Situace částečně připomíná Československo na přelomu 80. a 90. let. V asociační dohodě s EU podepsané v roce 2014 se však Gruzie zavázala k reformám v systému odpadového hospodářství. V příštím roce tak začne proces přechodu k systému třídění odpadu a jeho následnému využití. Náběh tohoto nového systému si vyžádá nemalé investice do nových technologií, což představuje velkou příležitost pro české firmy.

Nadějná další spolupráce

Během prezentace se přítomní gruzínští představitelé podrobně seznámili s vysoce ceněnými produkty českých firem. Byly navázány důležité kontakty a během neformální recepce byly prodiskutovány možnosti budoucí spolupráce.

 

Jiří Preclík, Velvyslanectví České republiky v Tbilisi