по-русски  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Jiří Preclík
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přichází nová vlna privatizace v Gruzii

Gruzínská vláda se v nejbližších týdnech chystá spustit projekt privatizace přibližně 100 malých a středních podniků v celkové hodnotě přibližně 800 mil. Kč. Tato privatizace má probíhat transparentně  bez velké byrokracie formou elektronické aukce. Velké strategické podniky, které jsou dosud v rukou státu, privatizovány zatím nebudou.

Základní aspekty připravované privatizace

Ekonomika Gruzie roste v posledních letech každoročně přibližně 4% tempem. Gruzínská vláda i přesto hledá nové zdroje financí a zároveň nové možnosti efektivnějšího rozvoje ekonomiky. Jedním z dosud nedotčených segmentů je řada státních podniků, které fungují (či nefungují) v různé míře úspěšnosti a jejichž potenciál pro rozvoj gruzínské ekonomiky není ve státních rukách plně využit. 

Z těchto důvodů se Ministerstvo ekonomiky a udržitelného rozvoje Gruzie rozhodlo navrhnout přibližně 100 státních podniků k privatizaci. Jejich celková hodnota má přesáhnout 100 mil. Gel, což je v přepočtu cca 800 mil. Kč. Tyto podniky se řadí svou velikostí spíše k malých až středním podnikům. Velké strategické podniky jako železnice či elektrárny zatím privatizovány nebudou.

Vyhlášení privatizací jednotlivých podniků začne na přelomu listopadu  a prosince t. r. a bude probíhat formou elektronické aukce. Všechny informace by měly být soustředěny na: www.eauction.ge

Gruzínská vláda avizuje, že všechny jednotlivé aukce budou transparentní a nebyrokratické.

Neblahá privatizace v 90. letech

Tento záměr vlády je odpovědí na kritiku opozice. V pamětech většiny Gruzínů jsou totiž raná devadesátá léta, kdy byly velké podniky privatizovány chaoticky a poté většinou vytunelovány, což vedlo ke ztrátě desetitisíců pracovních míst a k zániku celých velkých podniků.

Příležitosti pro české firmy

Tato privatizace bude představovat (v závislosti na konkrétních oborech) velkou příležitost pro české firmy. ČR se tradičně řadí mezi země s největším objemem investic v Gruzii. Například v roce 2018 byla ČR 6. největším zahraničním investorem. Většina českých investic směřovala do energetiky a turistického sektoru.

 

Jiří Preclík, Velvyslanectví České republiky v Tbilisi