по-русски  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Surprizi
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstavba nových zvláštních mezinárodních finančních center v Gruzii příležitostí i pro české firmy

Gruzínská vláda v polovině ledna 2022 oznámila svůj záměr vybudovat v Gruzii dvě zvláštní mezinárodní finanční centra. Jedno z nich se bude nacházet v černomořském letovisku Gonio v Adžarské autonomní republice a druhé v hlavním městě Tbilisi na břehu Tbiliského moře. Obě centra se budou rozprostírat na ploše 110 hektarů. Hlavními důvody proč se gruzínská vláda rozhodla právě pro tyto dvě lokace jsou blízkost velkých měst s mezinárodními letišti (Tbilisi a Batumi) a dostatek prostoru pro vytvoření samostatného kompaktního areálu. Centra by měla pomoci přilákat investice, vytvořit nová pracovní místa a vytvořit z Gruzie regionální finanční uzel.

V centrech bude platit angloamerické právo, pro jehož částečné zavedení na území Gruzie jsou potřeba specifické legislativní změny. Proto je do konzultačního procesu zapojena mezinárodní finanční skupina Rothschild&Co. Gruzínská vláda má zájem přilákat především silné mezinárodní finanční společnosti a počítá se zavedením zvláštních podmínek pro jejich aktivity (obchodování s komoditami, makléřské operace atp.). Tak jako ve zvláštních průmyslových zónách, které jsou v současnosti v Gruzii již čtyři, zvláštní finanční centra budou nabízet různé finanční pobídky (osvobození od cel a tarifů), příznivé podmínky pro vyřizování povolení, licencí a pro zaměstnávání, zefektivnění a zjednodušení administrativních procesů. Vytvořením moderních finančních center nejnovější generace chce Gruzie následovat úspěšná mezinárodní finanční centra na Blízkém východě v Dubaji a Abu Dhábí.

Mezi výhody Gruzie ve srovnání s jinými zeměmi patří strategická poloha a časové pásmo, díky němuž je možné fungovat na asijských i evropských finančních trzích, což je u tohoto typu činnosti důležité. Díky realizovaným reformám je Gruzie v posledních letech makroekonomicky i politicky stabilní zemí se západně orientovaným obchodním modelem. Výhodou jsou také nižší náklady na bydlení a podnikání ve veřejných službách.

Výstavba nových center není příležitostí jen pro silné zahraniční finanční skupiny, které do nich přenesou své aktivity, ale také pro místní gruzínské společnosti a jejich zahraniční partnery. Českým firmám se nabízí možnost uplatnění již ve fázi architektonické přípravy center, jejich výstavby a konečného vybavování kancelářských či rezidenčních prostor kvalitním zařízením.

Jana Gašparíková, Irakli Svanidze, obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Tbilisi