по-русски  česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Irakli Svanidze
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zástupci tbiliského dopravního podniku na pracovní návštěvě v ČR

Představitelé města Tbilisi navštívili počátkem prosince 2019 ČR, kde se v několika společnostech seznámili s jimi nabízenými řešeními zlepšování vozového parku vozidel MHD a systému veřejné dopravy. Byly tak navštíveny firmy Škoda Transportation, Elektroline a Metroprojekt. Hlavní důraz byl kladem na vagóny metra, neboť Tbilisi uvažuje o vypsání tendru na jejich dodávku.

Velvyslanectví ČR v Gruzii zorganizovalo ve dnech 3. až 6. prosince 2019 v rámci programu projektů ekonomické diplomacie společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR pracovní cestu zástupců tbiliského dopravního podniku do ČR. Akce se zúčastnil ředitel Dopravního podniku města Tbilisi, jeho zástupce, ředitel depa metra a ředitel dopravního odboru Magistrátu Tbilisi.

Hlavním důvodem prezentace bylo prezentovat gruzínským představitelům výrobu vozů metra ve firmě Škoda Transportation. Město Tbilisi totiž uvažuje o nákupu nových vozů metra a vagóny od firmy Škoda Transportation by mohly být z hlediska kvality i ceny přijatelnou variantou. Delegace dále navštívila Depo Hostivař, kde se seznámila s úspěšnou rekonstrukcí starých sovětských vozů metra, které prováděla právě firma Škoda Transportation.

Za účelem širšího seznámení se s fungováním a možnostmi české veřejné dopravy navštívili gruzínští představitelé ještě firmy Elektroline a Metroprojekt, se kterými diskutovali možnosti spolupráce v oblasti využití parciálních trolejbusů a plánování dalších stanic metra. Tbilisi má podobný kopcovitý terén jako Praha, a proto má spolupráce v této oblasti potenciál.

Vzhledem k zaměření této pracovní cesty na oblast veřejné dopravy, byly veškeré přesuny řešeny pomocí pražské a plzeňské MHD a vlaky ČD. Cílem bylo ukázat ČR nejen jako zemi schopnou vyrobit nové moderní dopravní prostředky, ale i jako zemi, která je schopna zorganizovat fungující dopravní systém.

 

Jiří Preclík, Velvyslanectví České republiky v Tbilisi