по-русски  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování do Gruzie – aktuální informace

V návaznosti na rozhodnutí vlády ČR ze dne 23.4.2020 o ukončení platnosti opatření omezujícího vycestování z území ČR upozorňujeme občany ČR na následující změny v možnostech vycestování z ČR.

VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Informace k cestám do zahraničí v souvislosti s šířením koronaviru ve světě naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničí www.mzv.cz. Článek také průběžně a aktuálně zohledňuje ustanovení plynoucí z ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR zejména ve vztahu k návratu českých občanů ze zahraničí.

VSTUP NA ÚZEMÍ GRUZIE A TRANZIT:

Pozemní hranice jsou pro české občany stále uzavřeny. Podle oznámení úřadů  nebudou pravidelné mezinárodní lety do a z Gruzie obnoveny do 31.01.2021. Výjimky tvoří lety z Mnichova (Lufthansa), Paříže (Air France) a Rigy (Air Baltic).  Občanům ČR není vstup na území Gruzie povolen.

Od 21. 10. 2020 platí nová pravidla vstupu do Gruzie:

1)    gruzínští občané přijíždějící ze zahraničí a občané Španělska, Lucemburska, Nizozemí, Polska, Portugalska, Rumunska, Řecka, Švédska, Chorvatska, Itálie, Kypru, Slovinska a Islandu:

 • budou-li mít PCR test provedený během posledních 72 hod., nastoupí 8denní domácí izolaci;
 • pokud nebudou mít test, musí absolvovat na vlastní náklady test na letišti a nastoupí 8denní karanténu.

2)    zahraniční studenti musí předložit PCR test provedený během posledních 72 hodin a nastoupí 12denní karanténu na vlastní náklady.

3)    členové oficiálních delegací cizích zemí/mezinárodních organizací přijíždějící do Gruzie na oficiální návštěvu a občané/držitelé povolení k trvalému pobytu v Německu, Francii, Lotyšsku, Litvě a Estonsku:

 • nemusí absolvovat karanténu ani domácí izolaci pokud předloží PCR test provedený během posledních 72 hodin či absolvují na vlastní náklady PCR test na letišti s negativním výsledkem;
 • musí absolvovat 8denní domácí izolaci/karanténu, pokud během posledních 14 dní před příletem cestovali mimo Španělsko, Lucembursko, Nizozemí, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Řecko, Švédsko, Chorvatsko, Itálii, Kypr, Slovinsko, Island, Německo, Francii, Lotyšsko, Litvu a Estonsko. Před příjezdem do Gruzie musí vyplnit zvláštní online formulář s cestovní historií.

Pro ty, kteří absolvují karanténu či domácí izolaci nadále platí, že 8. den karantény či domácí izolace musí absolvovat rychlotest či PCR test. Další test musí absolvovat 12. den.

Občanům ČR a všem ostatním, kteří nejsou uvedeni výše, není vstup do Gruzie (s výjimkou obchodních, studijních a oficiálních cest) povolen.

Cestovatel je v souladu s uvedenými výjimkami povinen vyplnit elektronický formulář, z něhož vyplývají další povinnosti (zvací dopis partnerské organizace, schválení příslušným ministerstvem apod. Příslušný formulář naleznete na https://registration.gov.ge/pub/form/7_protocol_for_arrivals_in_georgia/kcjcpx/, podmínky vstupu do země pro výše uvedený účel https://stopcov.ge/en/EntryRules

 

 DOPRAVA:

Od 28. listopadu do 31. ledna 2021 je zakázána pravidelná meziměstská osobní doprava (železniční, autobusová a mikrobusová). Nevztahuje se na osobní vozidla (včetně taxi). V Tbilisi, Telavi, Batumi, Kutaisi, Rustavi, Gori, Poti a Zugdidi bude zastavena i městská hromadná doprava.

Od 24. 12. do 2. 1. bude obnovena městská a meziměstská osobní doprava.

Od 16. ledna do 31. ledna bude během pracovních dnů obnovena městská a meziměstská osobní doprava.

 

OPATŘENÍ:

26. 11. oznámila vláda Gruzie nová restriktivní opatření, která budou platit od 28. listopadu do 31. ledna 2021. Dne 11.1.2021 byla prodloužena platnost těchto opatření do 1.2.2021:

V celé Gruzii bude:

 • zakázán pohyb osob, užívání veřejných prostranství a doprava od 21:00 do 5:00h; výjimka pouze na Silvestra 31. 12. a pravoslavné Vánoce 6. 1.;
 • zakázána pravidelná meziměstská osobní doprava (železniční, autobusová a mikrobusová). Nevztahuje se na osobní vozidla (včetně taxi);
 • omezen provoz restaurací, barů a stravovacích zařízení výhradně na rozvoz, take-away a drive-through;
 • zakázán provoz fitness center, tělocvičen a bazénů;
 • omezena organizace všech typů konferencí, školení, kulturních nebo zábavních akcí pouze na virtuální formu;
 • zakázáno provozování sportovních, uměleckých, kulturních a mimoškolních aktivit.

Ve velkých městech - Tbilisi, Batumi, Kutaisi, Rustavi, Gori, Poti, Zugdidi a Telavi - a v lyžařských střediscích Bakuriani, Gudauri, Goderdzi a Mestii - budou zavedena následující dodatečná omezení:

V Tbilisi, Telavi, Batumi, Kutaisi, Rustavi, Gori, Poti a Zugdidi bude zastavena městská hromadná doprava;

 • obchody (s výjimkou potravin, prodejen s krmením pro zvířata, lékáren, veterinárních lékáren, drogerií, novinových stánků) budou fungovat pouze prostřednictvím doručování na dálku;
 • otevřené a uzavřené trhy budou fungovat pouze prostřednictvím doručování na dálku. Trhy se zemědělskými produkty budou nadále fungovat;
 • školy, střediska odborného vzdělávání, instituce vysokoškolského vzdělávání (s výjimkou lékařských vzdělávacích programů) se zcela transformují na distanční vzdělávání;
 • soukromé a veřejné mateřské školy budou zavřeny.

V lyžařských střediscích:

 • budou hotely fungovat pouze jako karanténní prostory;
 • bude zastaven provoz lyžařských vleků a tratí.

Od 24. 12. do 2. 1. budou v celé Gruzii opatření zmírněna takto:

 • otevřou nákupní centra, otevřené a uzavřené trhy;
 • bude obnovena městská a meziměstská osobní doprava.

Od 3. 1. do 15. 1. bude v celé Gruzii:

 • vyhlášen státní svátek/volno;
 • obnovena veškerá opatření z období 28. 11. až 24. 12.;
 • veřejné a soukromé instituce nebudou fungovat, s výjimkou bank a zařízení/služeb strategického významu.

Od 16. ledna do 31. ledna bude v celé Gruzii:

 • během pracovních dnů obnovena městská a meziměstská osobní doprava spolu s obchody, otevřenými a uzavřenými trhy.

Během celého období se omezení nebudou vztahovat na následující hospodářské činnosti:

 1. Veřejné a soukromé stavební činnosti;
 2. Bankovní a finanční činnosti;
 3. Potraviny, obchody s krmením pro zvířata, lékárny, veterinární lékárny, drogerie a novinové stánky;
 4. Rozvoz a take-away;
 5. Salony krásy a centra estetické medicíny;
 6. Opravy vozidel a stanice technické kontroly;
 7. Opravy domácích spotřebičů;
 8. Trhy se zemědělskými produkty;
 9. A další (nebylo přesně uvedeno).

Cestování osobními vozidly (včetně taxi) není omezeno.

 

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Aktuální informace v zemi naleznete na webových stránkách Vlády , stránkách Ministerstva zdravotnictví, stránkách Národního centra pro kontrolu nemocí, či serveru agenda.ge