по-русски  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování do Gruzie – aktuální informace

V návaznosti na rozhodnutí vlády ČR ze dne 23.4.2020 o ukončení platnosti opatření omezujícího vycestování z území ČR upozorňujeme občany ČR na následující změny v možnostech vycestování z ČR.

VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Informace k cestám do zahraničí v souvislosti s šířením koronaviru ve světě naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničí www.mzv.cz. Článek také průběžně a aktuálně zohledňuje ustanovení plynoucí z ochranných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR zejména ve vztahu k návratu českých občanů ze zahraničí.

VSTUP NA ÚZEMÍ GRUZIE A TRANZIT:

Pozemní hranice jsou pro české občany stále uzavřeny. Podle oznámení Úřadu civilního letectví Gruzie ze dne 17.8.2020 nebudou pravidelné mezinárodní lety do a z Gruzie obnoveny do 31.10.2020. Výjimky tvoří lety z Mnichova (Lufthansa), Paříže (Air France) a Rigy (Air Baltic).  Občanům ČR není vstup na území Gruzie povolen.

Výjimky tvoří akreditovaní diplomaté nebo řidiči mezinárodní dopravy za předpokladu absolvování povinné karantény.

Od 15.9.2020 budou muset cizinci vstupující do Gruzie předložit aktuální PCR test. Toto rozhodnutí se týká i zemí, na které dosud v rámci reciprocity nebyly uplatňovány žádné restrikce (občané Německa, Francie, Estonska, Litvy a Lotyšska).

Od 15.9. se zkracuje při vstupu do Gruzie doba povinné karantény  z 14 na 8 dní. Cizinci i občané Gruzie budou moci opustit karanténní zónu 9. den, a to v případě negativního výsledku testu na COVID – 19. Další test bude muset každý jednotlivec  absolvovat za dalších 72 hodin.

Občané všech zemí, přijíždějící za obchodním účelem, mohou vstoupit na území Gruzie za předpokladu absolvování PCR testu každých 72 hodin nebo podstoupení dvoutýdenní karantény (testy i karanténa na náklady cestovatele). Cestovatel je povinen vyplnit elektronický formulář, z něhož vyplývají další povinnosti (zvací dopis partnerské organizace, schválení příslušným ministerstvem apod. Příslušný formulář naleznete na https://registration.gov.ge/pub/form/7_protocol_for_arrivals_in_georgia/kcjcpx/, podmínky vstupu do země pro výše uvedený účel https://stopcov.ge/en/EntryRules

 DOPRAVA:

Aktuálně jsou uplatňovány restrikce ve veřejné dopravě v Adžárii (pobřežní oblasti Černého more), kde je uplatňován zákaz městské i meziměstské dopravy v celém regionu. Zákaz se netýká vozidel taxislužby, jejíchž služeb lze normálně využívat.

OPATŘENÍ:

  •  je povoleno srocení maximálně 10 osob a to i v případě oslav narozenin, či účasti na svatbách nebo pohřbech
  • v MHD jsou povinné roušky
  • počet osob ve vozidlech taxislužby nesmí být vyšší  než tři včetně řidiče
  • platí povinnost zachovávat dvoumetrové rozestupy ve veřejných prostorech
  • platí povinnost nošení roušek v uzavřených veřejných prostorech
  • nadále jsou uzavřena sportoviště, lázeňské provozy, kulturní zařízení
  • nový školní rok na veřejných školách v Gruzii začne ve větších městech 15.9.2020 distančním způsobem. Opatření zatím platí do 30.9.2020.  Divadla, kina a dětské zábavní centra otevřou 1. listopadu.   Maximální doba přítomnosti diváků v divadle bude 3 hodiny, diváci budou muset mít roušky a mezi diváky zůstane vždy jedno místo volné.

 

ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Aktuální informace v zemi naleznete na webových stránkách Vlády , stránkách Ministerstva zdravotnictví, stránkách Národního centra pro kontrolu nemocí, či serveru agenda.ge