по-русски  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Gruzie – výskyt koronaviru, informace k cestám do ČR

K 29.9.2020 eviduje Gruzie 5552 případů výskytu koronaviru Covid-19, v karanténě se nachází 5637 osob. V tzv. Covid hotelích  se nachází 800 osob. Dalších 836 lidí je v nemocnicích na pozorování. 32 pacientů nemoci podlehlo. 2054 osob se vyléčilo.

Dne 22.5.2020 byl v Gruzii zrušen nouzový stav, nadále však platí některá opatření:

  • je povoleno srocení maximálně 10 osob a to i v případě oslav narozenin, či účasti na svatbách nebo pohřbech
  • v MHD jsou povinné roušky
  • počet osob ve vozidlech taxislužby nesmí být vyšší  než tři včetně řidiče
  • platí povinnost zachovávat dvoumetrové rozestupy ve veřejných prostorech
  • platí povinnost nošení roušek v uzavřených veřejných prostorech
  • nadále jsou uzavřena sportoviště, lázeňské provozy, kulturní zařízení
  • nový školní rok na veřejných školách v Gruzii začne ve větších městech 15.9.2020 distančním způsobem. Opatření zatím platí do 30.9.2020.  Divadla, kina a dětské zábavní centra otevřou 1. listopadu.  Maximální doba přítomnosti diváků v divadle bude 3 hodiny, diváci budou muset mít roušky a mezi diváky zůstane vždy jedno místo volné.

V posledních dnech byly zaznamenány rekordní nárůsty nových případů onemocnění Covid-19. Nejhorší situace je v současné době v autonomní republice Adžárie.

Od 22. 3. 2020 Gruzie zcela uzavřela pozemní hranice. Uzavřen je i vzdušný prostor a zrušeny jsou komerční lety. Jako jediné jsou povolovány repatriační/charterové lety, které do Gruzie dopravují gruzínské občany. Těchto letů je možno využít k návratu do ČR. 

Úřad pro civilní letectví Gruzie zveřejnil informaci o režimu nejbližších mimořádných repatriačních/charterových  letů z Tbilisi, který naleznete na stránkách úřadu nebo na stránkách Ministerstva zahraničních věcí Gruzie.

 

Od srpna jsou obnoveny komerční lety Lufthansy (od 2.8. dvakrát týdně z Mnichova), airBaltic (od 5.8. jednou týdně z Rigy, po 20.8. dvakrát týdně) a Air France (od 8.8. dvakrát týdně z Paříže).

 

Doporučení pro občany ČR a cizince s povoleným pobytem

Občané ČR a cizinci kteří pobývali déle než 12 hodin v posledních 14 dnech na území Gruzie  mají povinnost bezprostředně po vstupu na území ČR oznámit tuto skutečnost krajské hygienické stanici a bezodkladně se na své náklady podrobit RT-PCR testu až na výjimky stanovených ochranným opatřením  (mezinárodní doprava, diplomati, cizinci s povoleným pobytem v EU, kteří přes ČR tranzitují a mají k tomuto účelu vystavenu nótu ZÚ v ČR).

Ministerstvo zdravotnictví spustilo online příjezdový formulář. Vyplnit jej budou muset před příjezdem do ČR všechny osoby, které pobývaly déle než 12 hodin v posledních 14 dnech na území států, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem výskytu onemocnění covid-19. Povinnost vyplnění formuláře platí už pro cestovatele přijíždějící do ČR v pondělí 21. 9. 2020.

Velvyslanectví doporučuje i nadále respektovat všechna nařízení a doporučení gruzínských úřadů.

V případě příznaků koronaviru neprodleně informujte gruzínská zdravotnická zařízení (tel. číslo 1505), nedostavujte se osobně do lékařských zařízení a vyčkejte pokynů místních orgánů, následně informujte Velvyslanectví ČR v Tbilisi (tel. +995 322 916 740-3, mail tbilisi@embassy.mzv.cz).

Seznam laboratoří v Gruzii (PDF, 384 KB) v Gruzii, které testují občany na COVID - 19.

Opětovně doporučujeme všem cestovatelům registrovat se v databázi Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD) – https://drozd.mzv.cz.

Žádáme občany České republiky, kteří se nacházejí na území Gruzie, aby sledovali průběžně aktualizované stránky MZV: https://www.mzv.cz – kapitolu Cestujeme, dále webové stránky ZÚ Tbilisi: https://www.mzv.cz/tbilisi, stejně tak facebookový profil velvyslanectví https://www.facebook.com/czechembassytbilisi

Dne 17.5.2020 byl v České republice ukončen stav nouze, některá opatření nicméně přetrvávají. S účinností od 21.9.2020 vstupuje v platnost ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví České republiky.

https://www.mzcr.cz/ochranne-opatreni-omezeni-prekroceni-statni-hranice-cr-s-ucinnosti-od-24-8-2020/

Podrobnější informaci o možnostech vstupu na území ČR naleznete na stránkách MV ČR.